×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2014
Drukāt

Vasks, Gabeta un Otrā čellkoncerta pirmatskaņojums

Publicitātes fotoPublicitātes foto

25. oktobrī Rīgā, Lielajā ģildē Rudens kamermūzikas festivāla noslēgumā muzicēs viena no pašlaik pasaulē izcilākajām čellistēm – apburošā Sola Gabeta. Viņas atskaņojumā kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” diriģenta Normunda Šnē vadībā līdzās Jana Sibēliusa un Erki Trīra mūzikai izskanēs festivāla patrona, komponista Pētera Vaska Otrā čellkoncerta “Klātbūtne” Latvijas pirmatskaņojums.

Elegance un līdzsvars apvienojumā ar dzīvi nemitīgā radošā kustībā piemīt trauslajai, Argentīnā dzimušajai čellistei Solai Gabetai (1981). Jaunā mūziķe ir krievu un franču izcelsmes, dzimusi Argentīnā, bet pašlaik mīt Bāzelē, Šveicē, kur pasniedz čella spēli Bāzeles mūzikas augstskolā. Pati talantīgā mūziķe stāsta, ka trīs gadu vecumā sākusi spēlēt vijoli, četru gadu vecumā – klavieres, bet pēcāk pievērsusies čellam. Kad septiņu gadu vecumā viņa uzvarējusi pirmajā konkursā, par pirmo atlīdzību iegādājusies klarneti.

Mūziķe studējusi Hansa Eislera Berlīnes mūzikas augstskolā. Pēcāk jaunās čellistes krājumā nonākušas daudzas balvas – Natālijas Gūtmanes balva Starptautiskajā Čaikovska konkursā, ARD konkursā Minhenē.

Pirmo starptautisko atzinību S. Gabeta ieguvusi Lucernas festivālā, muzicējot kopā ar Vīnes filharmoniķiem. Mūziķe saņēmusi prestižo “Echo Klassik” (2009) balvu kā gada labākā instrumentāliste. Šajā laikā viņa spēlējusi kopā ar daudziem ievērojamiem orķestriem – tostarp arī Andra Nelsona vadīto Birmingemas simfonisko orķestri aizvadītajā gadā Reingavas mūzikas festivālā. Kopš 2005. gada viņai ir pašai savs mūzikas festivāls “Solsberg”, kas notiek Šveicē, Olsbergā, netālu no viņas apmešanās vietas Bāzelē, kur viņa ir mācībspēks Bāzeles mūzikas akadēmijā.

Jau sen Sola radusi dvēseles domubiedru Pētera Vaska skaņu valodā, taču šo īpaši viņai veltīto koncertu čelliste gaidījusi teju piecus gadus. Čellkoncerts pirmatskaņojumu piedzīvoja 2012. gadā Ģentē kopā ar “Sinfonietta Amsterdam”. Pati Sola atzīst, ka tajā iekļautie kontrasti un dabas elementi padara mūziku dzīvu. Iespējams, tieši ziemeļnieciski noslēpumainās dabas spēks, kas piedzīvots mežos pie “Ainolas” un Hījumā salā ir atslēga arī uz Jana Sibēliusa un Erki Svena Tīra mūziku, kas izskanēs koncertā.

“Man īpašs prieks, ka viņa atvedīs uz Latvija manu jauno čella koncertu, ko esmu speciāli rakstījis Solai Gabetai,” saka komponists Pēteris Vasks. “Viņas spēlē ir kaut kas tik ļoti ārkārtējs, ka jebkurš koncerts kļūst par svētku brīdi. Ja tu pats dedz tajā, tad ir cerība, ka koncertzāle būs tāds viens liels muzikāla pārdzīvojuma ugunskurs,” piebilst skaņradis, norādot, ka gaidāmais koncerts būs 2014. gada visizcilākais mūzikas notikums.

Varbūt noder

Koncerts: 25. X 19.00 Lielajā ģildē.

Programma: Pēteris Vasks, Otrais čellkoncerts “Klātbūtne”; Jans Sibēliuss, Trešā simfonija Do mažorā, op. 52, Erki Svens Tīrs, “Bāka”.

Piedalās: Sola Gabeta (čells), kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, diriģents Normunds Šnē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+