×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
18. marts, 2015
Drukāt

VDK darbības izpētes komisiju pametīs arī Krūmiņa-Koņkova (4)

Foto: LETAFoto: LETA

LPSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisija.

Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Valsts drošības komitejas (VDK) darbības izpētes komisiju pametīs arī Latvijas Universitātes Filozofijas un Socioloģijas institūta vadošā pētniece Solveiga Krūmiņa-Koņkova.

Medijiem izplatītajā paziņojumā Krūmiņa-Koņkova norāda, ka piekrīt VDK izpētes komisijas vadītāja Kārļa Kangera pozīcijai, ka Tieslietu ministrija (TM) arī turpmāk manipulēs ar zinātnieki un pētījumu rezultātiem. “Šādā situācijā neredzu jēgu turpināt savu zinātnisko pētniecību TM pakļautībā un esmu pieņēmusi lēmumu pārtraukt savu dalību komisijas darbā,” norāda Krūmiņa-Koņkova.

Pētniece atbilstošu iesniegumu tieslietu ministram iecerējusi iesniegt nākamajā komisijas sēdē.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka pēc valdības lēmuma izslēgt VDK darbības izpētes komisijas priekšsēdētāja vietnieci Kristīni Jarinovsku no komisijas darbu pametīs arī tās vadītājs Kārlis Kangeris. Kangeris pastāstīja, ka amatu atstāst tuvāko dienu laikā.

“Tieslietu ministra Dzintara Rasnača deklarētais, ka Tieslietu ministrija ir atbildīga par VDK zinātniskās izpētes komisijas darba rezultātiem, nav raksturīgs demokrātiskām valstīm raksturīgam nošķīrumam starp politiku un zinātni, kā arī rada aizdomas par lēmuma pieņemšanas patiesajiem motīviem. Zinātnieki neļaus izmantoties kā dekorācijas, kas danco pēc politiķu stabules,” uzsver Kangeris.

Iepriekš Tieslietu ministrija (TM) norādījusi, ka Jarinovska noskaņo komisijas locekļus pret TM, tāpēc plānots atjaunot komisijas sastāvu.

TM ir atbildīga par VDK izpētes komisijas darba rezultātiem, ministrijai ir pienākums rūpēties par to, lai komisijas darbs būtu kvalitatīvs un komisija savlaicīgi pildītu tai paredzētos uzdevumus. Līdz ar to, redzot, ka komisijas darbs pašlaik buksē, ministrija uzskata par savu pienākumu rosināt komisijas sastāva kvalitatīvu atjaunināšanu.

“Jarinovskas darbības stilu raksturo nespēja sadarboties, un viņa mēģina noskaņot pārējos komisijas locekļus pret Tieslietu ministrijas pārraudzību – diemžēl šī ir situācija, kad ar konkrētās personas profesionalitāti un zinātnisko neatkarību vien nepietiek. Atstājot Jarinovsku komisijas sastāvā, Tieslietu ministrija riskē ar to, ka komisija var neveikt tai likumā paredzēto uzdevumu – zinātniski, vēsturiski un juridiski izpētīt un izvērtēt materiālo un morālo kaitējumu, ko VDK nodarījusi Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem, un neapgūt šim mērķim šogad paredzētos līdzekļus,” uzsver ministrija.

TM norāda, ka komisijas sastāvs tiks atjaunināts pakāpeniski. Pagaidām tiks rosināts izslēgt Jarinovsku un atstāt tikai viena vietnieka – Ritvara Jansona – amatu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Cik gadus jau pēta Atbildēt

    Kas tur ko pētīt ? Ja visa veida pētniekiem nav darba un ir to pārprodukcija, tas arī izskaidrojums , ka tiek dibinātas šādas barotnes. Patiesībā tās tiek parvērstas par politiskās šantāžas instrumentiem . Kāds varētu saņemties drosmi un publiskot vai arī sadedzināt tos maisus .

  2. Latvijā VDK vadošie darbinieki ir kļuvuši par ietekmīgiem uzņēmējiem. Latvijas gāzes šefs, Skonto būve un vēl visur citur. Kaut kā smieklīgi, laikam tā viņiem ir balva par klusēšanu un datu slēpšanu……

  3. Nesaprotu šīs izmeklēšanas komisijas jēgu! Tas ož pēc politiska psūtījuma, lai varētu vēlēšanu ciņās viens otru pazemot. Dodiet iespēju studentiem, kaut ko sistematizēt, kaut ko sakārtot, lai šim darbam nebūtu politiskas smakas. Cilvēkiem, kuriem interesē savu vecāku vai radu vai draugu iespējamā esamība Vaksts Drošības komitejas arhīvos, ļaut viņiem iepazīties ar esošajiem materiāliem. Par visiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama valsts drošības pielaide, šos datus pārbabauda Satversmes aizsardzības birojs.

    • man liekas, ka pašreizējamam izmeklēšanas sastāvam ir mērķis sašūpot valdību,diskridetējot ministru Rasnaču, lai izmestu no valdības NA. Pēkšņi vajadzīgs Modernais muzejs vairāk nekā 2% no valsts budžeta aizsardzībai. KM arī NA pārvaldījumā. Tāpat integrācija esot stagnējoša… Kaut kā taču jāatvieglo Laimdotas atkāpšanās ceļš pēc prezidenta vēlēšanām. Saskatīsim Konkrētajā arī Vispārīgo!

Draugiem Facebook Twitter Google+