Latvijā
Sabiedrība

VDK zinātniskās izpētes komisija iesniedz gala ziņojumu2


Atjaunotais Tetera nama (bijusī VDK ēka jeb Stūra māja).
Atjaunotais Tetera nama (bijusī VDK ēka jeb Stūra māja).
Foto – Leta

Bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija piektdien Latvijas Universitātē (LU) iesniegusi galaziņojumu jeb darbības pārskatu par VDK dokumentu publiskošanu, aģentūrai LETA sacīja komisijas vadītājs Kārlis Kangeris.

145 lappušu biezajā gala redakcijā kopā ar pielikumiem apkopots viss sākotnēji no VDK izpētes komisijas pieprasītais.

LU rektors Indriķis Muižnieks apliecināja, ka ziņojums šodien ir iesniegts, taču viņš pats ar to vēl nav iepazinies, jo piedalās universitātes sporta spēlēs Līgatnes novadā.

VDK zinātniskās izpētes komisija ir sagatavojusi priekšlikumus likumprojekta “Atklātības un totalitārā režīma atkārtošanās novēršanas likums” (Atklātības likums) un Ministru kabineta rīkojuma projekta veidā. Tie nosūtīti Saeimas Juridiskajai komisijai, kurus tā pieņēmusi 30. un 31.maijā, bet likumprojektu veidojis komisijas loceklis, zvērināts advokāts Linards Muciņš.

Likumprojektā ir atrunāta dokumentu digitalizēšanas un publicēšanas, kā arī pētniecības kārtība. Komisija rekomendē VDK dokumentus pakāpeniski digitalizēt un publicēt tiešsaistē ne vēlāk kā līdz 2028.gada 4.maijam, kā arī to darīt noteiktā secībā. Līdz 30.jūnijam kā pirmās komisija rosina digitalizēt un publicēt Latvijas Komunistiskās partijas nomenklatūras kadru kolekcijas personas lietas.

Saistītie raksti

LNT Ziņas vēstīja, ka VDK dokumentu izpētes komisija pilnu gala ziņojumu nemaz neesot iesniegusi, bet lūgusi pagarināt tās darbības termiņu līdz 1.jūlijam vai pat līdz 2019.gadam. Kārtība paredz, ka VDK komisijai jāiesniedz gala pārskats Latvijas Universitātes rektoram, kuram tas tālāk jāpārsūta Izglītības un zinātnes ministrijai.

Universitātē “LNT Ziņām” skaidroja, ka saņemts komisijas sagatavots likumprojekts un Ministru kabineta rīkojuma projekts par VDK dokumentu un “čekas maisu” publiskošanu. To varot uzskatīt par daļu no gala ziņojuma, taču pats ziņojums, finanšu pārskats un ieteikumi politiķiem par tālāko rīcību neesot saņemti.

Saeimas koalīcija tikmēr vienojusies nepagarināt komisijas darbības termiņu.

LA.lv