×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
1. februāris, 2017
Drukāt

Vecākais alimentu parādnieks Latvijā 82 gadu vecs. Top jauni ierobežojumi (5)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Līdz šā gada 1.janvārim kopējais neizmaksāto uzturlīdzekļu parāds bija 197 556 270 eiro, liecina Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) apkopotā informācija.

Līdz šā gada 30.janvārim kopējais parādnieku skaits, kuru vietā tika izmaksāti uzturlīdzekļi no UGF, bija 32 698 personas.

Vecākais fonda parādnieks ir 82 gadus vecs. Kopumā statistika liecina, ka aptuveni 33% gadījumu parādnieki ir vecumā no 45 līdz 65 gadiem, bet 66% – līdz 45 gadu vecumam.

Absolūti lielākā daļa jeb 95% no visiem parādniekiem ir vīrieši.

Patlaban lielākais vienas personas parāds veido 62 269 eiro. Savukārt kopējais izmaksāto uzturlīdzekļu apmērs no 2004.gada līdz 2016.gadam bija 189 647 662 eiro. Regresa kārtība atgūto līdzekļu apmērs ir 22 847 453 eiro.

Šodien spēkā stājas jaunais Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums, kas būtiski vienkāršos un paātrinās uzturlīdzekļu saņemšanu.

Ar uzturlīdzekļiem nodrošina vairāk nekā 33 000 bērnu

Pagājušajā gadā ar uzturlīdzekļiem tika nodrošināti 33 934 bērni, šodien žurnālistiem stāstīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (UGFA) direktors Edgars Līcītis.

Šogad bērniem līdz septiņu gadu vecumam UGFA nodrošina uzturlīdzekļus 95 eiro apmērā, bet bērniem vecumā no septiņiem līdz 18 gadu vecumam tie ir 114 eiro.

Līcītis skaidroja, ka no šodienas līdz ar jauno Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumu iespējams saņemt uzturlīdzekļus, vēršoties ar iesniegumu UGFA, ja parādniekam pasludināts maksātnespējas process vai ja parādnieks nedzīvo Latvijā.

Uzturlīdzekļu nemaksātājiem plāno ierobežot transportlīdzekļu vadīšanas iespējas. Tieslietu ministrijas pārstāvis informē, ka papildus tam, top vēl jauni ierobežojumi.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina norādīja, ka pēc šīm apjomīgajām izmaiņām būs jāraugās tālāk, kādus citus liegumus valsts varētu piemērot nemaksātājiem, tostarp ministrija tagad sāks izvērtēt citu valstu praksi. Piemēram, viens no citu valstu praksē noteiktajiem liegumiem ir amatu ieņemšanas liegums.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA) šodien izteicās, ka iepriekšējais likums bija spēkā vairāk nekā 12 gadus. Šo gadu laikā ir izveidojusies ievērojama uzturlīdzekļu nemaksātāju parāda summa, tomēr līdz ar parādnieku publiskošanu situācija strauji uzlabojās – palielinājušies atgūtie līdzekļi.

Ministrs uzsvēra, ka nelielā reforma par nemaksātāju publiskošanu ļāva īstenot šos lielos grozījumus, kā arī tāpēc tika pieņemts lēmums par uzturlīdzekļu izmaksu līdz 21 gadu vecumam, ja jaunietis vēl mācās. “Šī ir jauna ēra, jauns laikmets uzturlīdzekļu izmaksāšanas politikā,” uzsvēra Rasnačs.

No šodienas informācija par uzturlīdzekļu parādniekiem pieejama portālā “www.latvija.lv”. Informācija par parādnieku te nebūs pieejama, ja parādnieks ir persona ar invaliditāti vai persona būs noslēgusi vienošanos ar UGFA par uzturlīdzekļu maksāšanas kārtību un to pildīs.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija nodrošina uzturlīdzekļu izmaksu bērniem, ja viens no vecākiem tos nemaksā un uzturlīdzekļu piedziņa no viņa nav iespējama. Fonds apsaimnieko no valsts budžeta piešķirtos līdzekļus un regresa kārtībā piedzen naudu no parādniekiem.

Pērn tiesas izskatījusi vairāk nekā 4000 lietu par uzturlīdzekļu piedziņu

Pērn pirmās instances tiesas izskatījusi vairāk nekā 4000 lietu par uzturlīdzekļu piedziņu, šodien žurnālistiem pastāstīja Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone.

Viņa arī norādīja, ka pagājušajā gadā ar spriedumu par uzturlīdzekļu piedziņu apmierinātas tieši 4000 prasības.

Savukārt gadu iepriekš, 2015.gadā, tiesas saņēma 5376 lietas, pabeidza 5324 lietas, bet ar spriedumu apmierināja 4355 lietas.

No 1.aprīļa uzturlīdzekļu piedzinējiem būs atvieglota kārtība, kā saņemt uzturlīdzekļus, jo nebūs vajadzīgs tiesas nolēmums – persona varēs doties ar iesniegumu uzreiz uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju.

Kā norādīja fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis, šī ir liela novitāte un Latvija ir viena no retajām valstīm, kur varēs saņemt līdzekļus bez tiesas sprieduma.

Turklāt līdz ar jauno kārtību garantētos uzturlīdzekļus varēs atgūt trīs reizes ātrāk – trīs, nevis deviņu mēnešu laikā.

Vilsone papildināja, ka jaunais regulējums ir ne tikai sociāli atbildīgs, bet tam ir arī liela pievienotā vērtība, jo tiks atvieglots tiesu darbs un palielināta to kapacitāte.
Kā ziņots, šodien spēkā stājas jaunais Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums, kas būtiski vienkāršos un paātrinās uzturlīdzekļu saņemšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. tā pavisam reāli mēs visi nodokļu maksātāji caur budžetu šos “vecāku” pamestos bērnus arī barojam

  2. Cilvēkam parāds 62 tūkstoši,es visu mūžu strādāju, tādu naudu nekad nevarētu nopelnīt.Te spīd cauri kaut kāds apsurds.Un vispār.Uzskatu,ka alimenti jāmaksā tikai tām sievietēm kuras nedibina jaunu ģimeni.Citādāk dāma dabū jaunu štuceri,pamet vīru un šim tad jāuztur jautrā kompānija.Cilvēki šķiras,dibina jaunas ģimenes,katra ģimene veido savu ģimenes budžetu un ja tu paņem sievieti ar bērnu,tad skaidrs,ka tu uzņemies uzturēt jauno ģimeni,tas pats attiecas uz šķirto vīrieti.Cilvēks dibina jaunu ģimeni,paņemot sievu,varbūt ar bērnu,var būt bez,bet viņam arī vajag savu ģimenes budžetu,kas protam nebūs iespējams,ja viņš maksās alimentus.

  3. noteikti kā alternatīvu piespiedu kastrāciju , jūs tiešām esat DEBĪLI ! Tā var noiet galējība idiotu bars !

  4. Kopumā jau neapgāžama patiesība un cūkas tie kuri savus bērnus pamet likteņa varā !!! Man šādas problēmas, paldies Dievam, nekad nav bijis…, taču, viena doma nedod mieru… Tagad modē, no dāmu puses ir spārnotā frāze – Laidies d……t, tu idiot, es pati savu bērnu uzaudzināšu ! Ja pretī trāpās, tāds pats “cirvis”, bērna likteni būtībā tiek jau izlemts… Nevajag, nevajag, kamēr, pēkšņi tomēr vajag ! Nu, negribas ticēt, ka tik milzīgas summas salasās tikai vīriešu nelietības dēļ !!! Varbūt smagi kļūdos, bet, tāda doma arī pastāv !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+