Foto – LETA

Vecāki aicina ieviest “nauda seko bērnam” principu 0

Vecāku iniciatīvas grupa “Nauda seko bērnam” aicina Rīgas domi, lemjot par izmaiņām pirmsskolas izglītības finansēšanā, līdzfinansējumu bērniem, kas mācās privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs, nesaistīt ar gaidīšanu rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā, bet gan ieviest reālu “nauda seko bērnam” principu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Notriektā tautumeita 10
Lasīt citas ziņas

Kā aģentūru LETA informēja “Nauda seko bērnam” pārstāve Kristiāna Kalniņa, atsaucoties uz Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) solījumu pagājušajā nedēļā Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” – turpmāk vecākiem izvēloties 93 latu līdzfinansējumu privātajam bērnudārzam, bērns nezaudēšot vietu rindā uz pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādi -, vecāku iniciatīvas grupa “Nauda seko bērnam” aicina amatpersonas ņemt vērā vairākus būtiskus nosacījumus, izstrādājot grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos.

“Nauda seko bērnam” pozitīvi vērtē Rīgas domes ieceri risināt esošo situāciju, jo faktiski privāto bērnudārzu audzēkņu vecākiem jāmaksā par stāvēšanu rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā aptuveni 60 latu – izstājoties no tās, bērns saņem 93 latu lielu pašvaldības līdzfinansējumu mēnesī, bet paliekot rindā – ap 30 latiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču noteikumu grozījumos būtu nepieciešams arī kompensācijas mehānisms jeb risinājums tiem bērnu vecākiem, kuri gada laikā kopš iepriekšējo saistošo noteikumu apstiprināšanas izstājušies no rindas uz vietu pašvaldības bērnudārzā, lai saņemtu 93 latu līdzfinansējumu. Pretējā gadījumā jaunā Rīgas domes iecere būtu negodīga pret tiem bērniem, kuri jau patlaban mācās privātajās pirmsskolās un saņem 93 latu līdzfinansējumu.

“Aicinām Rīgas domi līdzfinansējumu un nosacījumus tā saņemšanai nesaistīt ar gaidīšanu rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā, bet gan ar reālu “nauda seko bērnam” principa ieviešanu, ja vecāki izvēlas bērnu sūtīt privātajā bērnudārzā, neatkarīgi no tā, vai pienākusi kārta rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā – līdzīgi kā pašreizējais 30 latu līdzfinansējums rīdziniekiem, kas apmeklē privātu pirmsskolu. Savukārt, ja vecāki bērnam vēlas vietu pašvaldības bērnudārzā, viņiem joprojām saglabājama iespēja gaidīt rindā,” teica Kalniņa.

“Nauda seko bērnam” atgādina, ka joprojām Rīgas pašvaldība vidējās izmaksās par vietu pašvaldības bērnudārzā vienam bērnam 93 lati nav iekļāvusi telpu izmaksas un to nolietojumu. “Vēlamies vērst Rīgas domes speciālistu uzmanību uz faktu – lai izveidotu pirmsskolas izglītības iestādi, nepieciešama ēka. To var būvēt, nomāt, pirkt, taču jebkurā gadījumā tās lietošana maksā zināmu naudas summu, un šādas izmaksas ir gan privātajam bērnudārzam, gan pašvaldības bērnudārzam,” skaidroja Kalniņa.

Savukārt Rīgas pašvaldība 93 latu līdzfinansējumā, kas, pēc domes paustā, ir vidējās izmaksas par viena bērna uzturēšanu pašvaldības bērnudārzā, nav iekļāvusi neko no šāda veida izmaksu pozīcijas. Tātad līdzšinējais Rīgas domes piedāvātais vidējo izmaksu aprēķins pēc būtības neatspoguļo reālās viena bērna izmaksas pirmsskolā pašvaldībai.

Tādējādi joprojām privāto bērnudārzu audzēkņu vecāki šo summu spiesti maksāt paši no savas kabatas, kamēr pašvaldības bērnudārzus apmeklējošiem bērniem šīs izmaksas tiek segtas no Rīgas pašvaldības budžeta. Tādēļ būtu loģiski arī maksu par bērnudārza telpām iekļaut vidējo izmaksu aprēķinos.

Reklāma
Reklāma

“Nauda seko bērnam” skaidro, ka joprojām Rīgā deklarētie bērni un viņu vecāki saņem nevienlīdzīgu pašvaldības finansējumu pirmsskolas izglītībai – daļa saņem 30 latu mēnesī, daļa – 93 latus mēnesī, daļa – 125 latus mēnesī, savukārt vairāki tūkstoši rīdzinieku – nodokļu maksātāju – joprojām nesaņem nekādu pašvaldības finansējumu pirmsskolas izglītībai.

Kā ziņots, pagājušajā vasarā Saeima pieņēma grozījumus Vispārējā izglītības likuma 21.pantā, nosakot, ka vietējās pašvaldības savā administratīvajā teritorijā nodrošina vienlīdzīgu pieeju pirmsskolas izglītības iestādēm bērniem jau no pusotra gada vecuma. Tas nozīmē, ka no nākamā gada esošais pašvaldības finansējums pirmsskolas izglītībai sadalāms vienlīdzīgi visiem bērniem un seko uz attiecīgo bērnudārzu, neatkarīgi no tā, vai tā ir pašvaldības vai privāta iestāde.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.