Foto- LETA

Vecāki pērk kartupeļus un ziedo strūklakas izveidei 0

Vairāki mediji sākuši projektu “Skolas nauda”, lai noskaidrotu, cik ģimenei izmaksā viena bērna palaišana skolā. Dati tiek vākti, lai noskaidrotu, kam vecāki tērē un kā izmaksas samazināt, aģentūrai BNS pastāstīja viena no projekta pārstāvēm pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” vadītāja Inga Spriņģe.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Patlaban saņemtā informācija liecina, ka dažviet vecākiem jāpiegādā skolai kartupeļi, bet citviet jāziedo strūklakas izveidei.

Internetā izveidota mājaslapa “skolasnauda.lv”, kurā vecāki var aizpildīt anketu un atklāt, cik daudz naudas iztērē darba burtnīcām, grāmatām, kancelejas precēm un vēl citām lietām. Vecāku sniegtā informācija ir ļoti atšķirīga – no dažiem desmitiem latu līdz pat vairākiem simtiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Projekta mērķis ir noskaidrot, cik pamatotas ir izmaksas, kas jāveic vecākiem, lai palaistu savu bērnu skolā. Pašreizējie dati liecina, ka Cēsu Valsts ģimnāzijā vecākiem nauda jātērē tikai sporta tērpam, bet citviet skolai jāpiegādā 70 kilogrami kartupeļu un vecākiem jāziedo strūklakas celtniecībai. Visi kopā izpētīsim, kurus izdevumus var samazināt ar valsts palīdzību, bet kurus – vecākiem kooperējoties,” uzsvēra Spriņģe.

Vienā no anketām, kas iesūtīta no Alūksnes novada Bejas pamatskolas, viens no vecākiem norādījis, ka kopumā iztērējis 250 latu, lai sagatavotu bērnu mācībām 9.klasē. Norādīts, ka 55 lati tērēti mācību grāmatām, 45 lati – darba burtnīcām un 150 – kancelejas precēm. Sazinoties ar skolu, aģentūrai BNS skolas pārstāvji gan uzsvēra, ka mācību grāmatas skolēniem pašiem nav jāpērk.

“Mēs esam lauku skola un neprasām pirkt bērniem mācību grāmatas, jo tās nodrošina pašvaldība, bibliotēka ir pilna ar mācību grāmatām. Mēs raugāmies pēc vecāku iespējām, neko neuzspiežot, ļoti skumji, ka tiek sniegta tāda informācija,” komentēja Bejas pamatskolas direktores vietniece mācību darbā Ineta Pūpola.

Pašlaik jautājums par to, kas jāpērk vecākiem, bet kas jānodrošina valstij, nonācis sabiedrības uzmanības lokā, jo Tiesībsarga birojs ir aicinājis vecākus ziņot par gadījumiem, ja skola liek pašiem iegādāties mācību līdzekļus. Tiesībsargs ir solījis arī tiesu darbus, jo uzskata šādu praksi par prettiesisku.

Izglītības ministrs Roberts Ķīlis ir solījis līdz gada beigām noteikt, kuri ir izglītības līdzekļi, kas, pēc likuma, izglītības procesā ir jānodrošina valstij.

Projektā “Skolas nauda” iesaistījušies TV3 raidījums “Nekā personīga”, Latvijas Radio, “Latvijas Avīze”, portāls “TVNET” un pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica”.

Šis ir pētījuma pirmais posms, kad plānots iegūt ziņas par izmaksām 2012/13. mācību gada sākumā. Pētījuma otrā kārtā notiks pavasarī, kad pētījuma veicēji noskaidros, cik vēl vajadzējis piemaksāt mācību gada laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.