×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. janvāris, 2016
Drukāt

Vecākiem bērns tikai jāsaģērbj. Latviešu ģimenes pieredze Lielbritānijas sākumskolā (53)

Foto - Ilze KalveFoto - Ilze Kalve
UZZIŅA

Lielbritānijā bērni sāk iet skolā no 5 gadu vecuma, tā arī tiek saukta par pirmo klasi (vai pirmo gadu – "year 1").

Neiedziļinoties daudz un dažādās niansēs, jo dažās skolās dalījums var atšķirties, vienkāršojot varētu teikt, ka sākumskola (5 – 11 gadu vecumā), vidusskola (12 – 16 g.), tad koledža vai turpinājums vidusskolai (16 – 18 g.). Obligātā izglītība ir līdz 18 gadu vecumam, tā jau ir 13. klase, pēc tam var doties mācīties uz universitāti.

Paralēli valsts apmaksātajai bezmaksas izglītībai ir arī maksas izglītība. Ir iespējams bērnu mācīt arī mājās.

Daudzi uz Lielbritāniju darbā devušos latviešu bērni skolojas britu skolās, līdz ar to mūsu tautieši var salīdzināt abu valstu izglītības sistēmas. Gan Latvijā, gan Lielbritānijā obligātā izglītība ir bezmaksas, taču izpratne par to, kas īsti ir bezmaksas, stipri atšķiras. Iztaujāju Londonā dzīvojošo četru bērnu māmiņu, diplomētu juristi Gunu Klārku. Lielbritānijā ar viņas vīra ienākumiem pietiek, lai finansiāli nodrošinātu kuplo ģimeni, tādēļ Gunas galvenais pienākums pašlaik ir rūpes par bērniem, no kuriem trīs jau iet skolā. Desmitgadīgais Ralfs mācās 6. klasē, septiņgadīgā Evelina 3. klasē un piecgadīgā Anabella 1. klasē, viņu mazajai māsiņai divgadīgajai Sofijai līdz skolai vēl drusku jāpaciešas.

– Lielbritānijā izglītība ir bezmaksas, taču vai ir kas tāds, par ko tomēr vecākiem jāparūpējas 
pašiem?

G. Klārka: – Vecāku uzdevums ir nodrošināt bērniem apģērbu – atbilstošas skolas formas un sporta tērpus, kā arī skolas somas. Katrai skolai ir noteikumi par krāsām. Mūsu skolā puikām vajag melnas kurpes, baltu kreklu un skolas džemperi. Meitenes velk slēgtas kurpes ar siksniņu, lai nekrīt nost, tumšus sarafānus, baltus polo kreklus un skolas jaciņas.

Sporta nodarbībās visu cauru gadu bērni velk krekliņus un šortus. Ziemas laikā, ja ir lietus vai sniegs, viņi sporto zālē, bet citādi tajos šortiņos iet laukā jebkuros laikapstākļos, tikai džemperus uzvelk pa virsu.

Skolas somā jānēsā tikai mājasdarbu burtnīca, to pašu skola dod. Un tad ir pusdienu kastīte, ko ņem līdzi, ja neēd skolas pusdienas.

– Cik tas viss maksā?

– Varētu teikt, ka vienu bērnu sagatavot skolai var par viena mēneša bērna naudu, ko Lielbritānijā maksā katram bērnam. Skolas formas nav dārgas, sākot no 3 mārciņām (4 eiro) par apģērba gabalu. Piemēram, polo krekliņus pakā pa pieciem pirku par 6 mārciņām (8 eiro). Kurpes lielveikalos var nopirkt par vidēji 10 – 20 mārciņām (13,50 – 27 eiro). Skolas džemperis ar logo ir dārgākā lieta, tā maksā 9 mārciņas (12,17 eiro), un to var nopirkt tikai skolā.

Kopā visas skolas formas, katram bērnam 5 komplekti ar kurpēm un skolas somām izmaksāja apmēram 300 mārciņas (406 eiro), bet var nopirkt arī lētāk.

– Varbūt bija iespējams ietaupīt un kaut ko no tā visa nepirkt, piemēram, velkot pagājušā gada 
formu?

– Jā, ja skolas forma nav sabojāta un bērns no tās nav izaudzis, tad to atkal var vilkt nākamajā gadā. Ietaupīt var, arī pērkot skolas formu tieši pirms septembra, kad veikalos ir speciālas akcijas un izpārdošanas skolas lietām.

– Latvijā bez maiņas apaviem un siltajām ziemas drēbēm nevar iztikt…

– Skolā nav prasību pēc maiņas apaviem. Londonā ziemu gan var izstaigāt ar slēgtajām skolas kurpēm. Vienīgi gumijas zābakiem vienmēr jābūt skolā, jo bērni iet laukā arī lietus laikā. Piemērotas virsdrēbes gan ir obligāta prasība, un katru gadu, iestājoties rudenim, vecākiem tiek izsūtītas vēstules ar atgādinājumu ģērbt bērnus atbilstoši laikap­stākļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (53)

 1. Guna ar savu pljaapaashanu vareeja mieriigi palikt Dr.lv anglju grupaa. Neko tik labi nedziivo, otrs viirs labi maksaa par abu meitu uztureeshanu, ceturtaa beerna teevs njemas melnu muti. Nez kaa veel par foster gjimeni neko neteica, laikam plaans par naudu izgaazaas.

 2. Pulciņi gan lielākotiesu ir par maksu. Brokastu klubs, ko vecāki izmanto, lai atstātu bērnus skolā jau 8 un paspētu uz darbu 8:30 vai 9:00, mūsu skolā maksā 2,50 mārciņas dienā.
  Pēcpusdienas pulciņi maksā dārgāk.

 3. Vairaku dienu ekskursija mums izmaksaja 80£ 2 dienas 80£ un 140£ 5 dienas. Dazas mazas ekskursijas bez maksas bet dazreiz lidzmaksajums piemeram par transportu.

 4. Nepiekritishu par pusdienam. Varbut ir skolas kur tas ir par brivu bet ne visur. Videji pusdienas maksa £1.80-2.00 dienaa visa vecuma berniem. Par brivu ir maznodrosinatam gimeneem. Skola var sakt laist no 4 gadu vecuma bet nav obligati. Obligati jasak laist berns uz skolu no 5 gadiem. Year 1 sakas no 6 gadu vecuma. 5 gados ta ir ka sagatavoshanas klase, tatad year 6 ir tad kad berns ir 11 gadu vecs. Obligati jaaiet uz skolu lidz 16 gadiem, talak koledza vai ta saucamais 6 form 2 gadus. Talak universitate. Patreiz uziversitate gada maksa £9000.

 5. Par rakstu. Jāpriecājas, ka mēs ejam pareizā virzienā un nemaz tik tālu neesam. Briti tach sistemu neizveidoja 25 gados

 6. Mīļie tautieši. Katram atširīga dzīve un sāpe. Nevajag Latvijas vārdu novazāt pie katra strīda. Bez tam strīdīgi nav tikai latvieshi 🙂 Es nekaunos, ka esmu latviete, es esmu lepna, ka māku sheit dzīvot un audzināt bērnus, bet es lielām ilgām gaidu daudzos aizbraucējus mājās. Priecājos, ka daudzi pēc pasaules līklochiem ar superīgu piredzi atbrauc atpakaļ. Te ir ko darīt. Latviju jau neuzcelsi kkur Āfrikā. Tepat jau vien tas jādara, bet ne jau arī izolēti. Kam kauns no latvietības, neko darīt jāmaina identitāte.

 7. pasakam paldies LV izglītības sistēmai un dodamies uz Oksfordu :DDD

 8. Nu bet šobrīd arī Latvijā vecākiem vairs nav jāpērk ne grāmatas, ne darba burtnīcas. Tik vien kā soma un sporta tērps. Bezmaksas pusdienas ir līdz 3.klasei. Pilnīgi nekādu atšķirību neredzēju no UK un LV> Viss, las bija rakstā minēts, notiek arī mūsu pašvaldībā. Plus vēl skolas autobuss izvadā, bezmaksas pulciņi , mūzias skola, pusdienas, nu itin viss! Tā kā šobrīd viss notiek!

 9. Izlasiju so rakstu,varu teikt,ka ne jau visas pilsetas UK skolas ir vienadi noteikumi un prasibas.Mana pilseta ir ta,ja skola atrodas talak par 2 judzem no majam,tad transports ir par brivu. Un ekskursijas nemaksa simtus.Meita bija ekskursija uz Poliju,lidmasinas bileti un parejos izdevumus atmaksaja skola.Dels brauca ekskursija uz atrakciju parku,izmaksaja viss kopa tikai 40 paundus.

 10. Man arī ir ļoti pozitīva personiska pieredze ar sociālajiem darbiniekiem Anglijā. meitai sākās pubertātes vecums, un par to, ka viņai nepirka I-phone skolā pasūdzējās, ka mājās sit ar siksnu. Protams izsauca mūs uz skolu, visu izstāstījām kā ir īstenība, ka audzinam ievēŗojot stingru disciplīnu, bet nekad NESIT ar siksnu vai ko citu! Sarunā ar skolas direktori piedalījās arī sociālā darbiniece. Izstāstījām kādas ir mūsu audzināšanas metodes un direktore un soc. darb. bija mūsu – vecāku pusē!!!
  Pēc tam vēl soc. darb. brauca pie mums uz mājām, redzēja, ka dzīvojam labi, labā vietā, un vienīgais ko piedāvāja iziet vienam no vecākiem kopā ar bērnu atbalsta grupas nodarbības. man kā vecākam bija ļoti v

  • …man kā vecākam bija ļoti vērtīgi satikt citus vecākus – angļus, kas arī audzina bērnus, disciplinē un nepakļaujas pusaudžu iegribām. Nodarbībās es pārliecinājos, ka Anglijā bērniem ir arī pienākumi! Likumā tie ir uzskaitīti!

   Ja kādam ir interese, varu padalīties ar precīzāku informāciju, privāti uz e-pastu. Piem., žurnālistei.

 11. Nu jau šis UK laiks ir garām, …un labi ka tā! Kad meita gāja UK skolā, formas tērps bija ar garajām biksēm. Alternatīvas svārkiem nebija. Dīvaini! UK ir uniformu valsts. Sāc jau to nēsāt sākumskolā, un tā visu mūžu, skola…, universitāte…, ofiss…, da jebkurš darbs! Tā darba uniformā tur nostaigāju 8 gadus. Man tā bija zaļā krāsā(ambulance), bet pārsvarā tā ir melna. Acis jau sāka gurt no melnās krāsas. Kopš tiem laikiem melnu krāsu neieredzu. Bet protams, protams…(lai te nesāk apriet), ir jau tur gan plusi, gan mīnusi.

  • Tas ir LABI, ka Lielbritānijā IR skolas forma!
   Riebjas tūdaliņu valsts …H-U-M-P-A-L-Ā-S ģērbtie skolēni!
   Lai gan arī Latvijā 142 skolā IR savas (pēc pašu skolēnu ieteikuma!) skolas formas …

 12. Ak, cik labi ir baroties pie svešas siles ! Ar ko tad jūs labāki par krieviem, kas sabrauca Latvijā 50-60. gados ?

  • Atbilde shai kundzitei !!! Mans virs stradaa un maksaa lielus nodoklus, lai uztureetu shos visus slaistus, kas sabraukushi no lv ieskaitot…, kas telo bezdarbniekus, invalidus uz papira, glazi cilajot gan nav invalids, ko jus varat parmes…. mes neko no vals sheit Irijaa nesanemam, vien to kas pienakaas visiem un taa ir – IZGLITIBA !!!! Tur nu katra pasha zinjaa, macies un TEV pasaule plashaaka versies !!!!
   Es diemzeel ar savu LATVIJAS diplominju neko iesaakt nevaru, tada luuk ir taa atshkiriiba, arzemju izglitiba – pasaulee deriigs diploms, bet Latvijas izglibas diploms stav noputejis atvilknee, bet esmu laimiga ka nav jaraujaas lidz prata aptumsumam kaa lv mammas, kam ir berni, jo varu mierigi savu laiku veltiit gimenei.
   Braucot uz skolu pakalj bernam redzu, ka neviena mamma nestradaa, visas ir majas ar berniem, tapec gimenes dzive Irijaa ir prioritate. Un ir citadaka domashana shejienes cilvekiem !!!!!!

   • Tad tik dzīvo ar savu noputējušo diplomu un lielajiem nodokļiem svešā zemē, bez Dzimtenes, savu dīkdienīgo dzīviti – “laimiga ka nav jaraujaas lidz prata aptumsumam”. Labi, ka prom, jo Latvijai tādu nevajag.
    Gribas lielu naudu, bet negribas strādāt. Esat veiksmīgi bērniem atņēmuši Tēvuzemi. Mēs visi zinām, ka berni mīl vecākus, lai kādi tie arī nebūtu, tāpat kārtīgi cilvēki mīl savu dzimteni – Tēvu zemi – Latviju, lai kāda tā arī nebūtu un velta visus savus spēkus (ja vajag, arī līdz prāta aptumsumam) tās veidošanai, bet nekad to nenodos, un vinu bērni turpinās.

    Man pieder Tēvu Zeme
    Ar visiem līdumiem;
    Man pašam Kungam būt,
    Man pašam Aŗājam.

    Dzīvosim mēs, bāliņi
    Visi vienā pulciņā;
    Lai palika Tēvu Zeme
    Mūs’ mūžam nedalīta.

    Velc, Dieviņ(i) Zelta jostu
    Apkārt manu Tēvu Zemi;
    Lai mirdz Mana Tēvu Zeme
    Kā actiņa gredzenā(i)!

    Nevienam(i) es nedošu
    Tēva Zemi niecināt(u);
    Pats es aru, pats ecēju,
    Kā irbīte puŗināju.

    Mīļa mana Tēva Sēta,
    Kuŗ mīļāku vietu rast;
    Tautu laipa asarota,
    Tēva dubļi Sudraboti.

    Vij, Dieviņ(i) Zelta viju
    Visgarām(i) Jūŗas malu,
    Lai nenāca sveši ļaudis
    Šai Zemē(i) ziedu traukt!

    Jūs saviem bērniem to visu esat lieguši un dēļ naudas un laiskas dzīves padarījuši savu ģimeni Latvijai par svešinieci. Tad nu turpiniet baudīt svešzemju labumus un eksistēt.

    • Cien. LATVEI !!!

     Irija ir arii mana berna dzimtene, taa luk ! Vins ir dzimis shait Iirjaa un audzis, es netaisos iestastiit savaiem berniem, lai brauc uz mammas dzimteni, tas butu tas pats, ja mani vecaki teiktu dodies uz Kinu, jo taa ir mana dzimtene……, mes esam atbildiigi par to ko mes esam radijushi, ja mans berns nevelaas dzivot citur, LATVIJA shajaa gadijumaa manam bernam ir cita, svesha zeme !!!
     Jus varat skaitiit savus Tautas dziesmas cik jus gribat ar tukshu vederu, manii tas izraisa tikai sminu, un neko vairak.
     Katram mums ir dots savs, vienam patiik tas un otram shitas, bet fakts ir tikai viens, tadus rejejus kaa Latvieshus visaa pasaulee neatradisi….., nozeelojam tauta !

     • Cik reizes mamma,kas dzīvo Latvijā,var aizvest savus bērnus uz jūru.Es to izdarīju pa desmit gadiem trīs reizes,kad dzīvoju Latvijā,jo jūra bija tālu un biļetes nevarēju atļauties.Tagad varam katru vasaru mēnesi pie jūras atļauties dzīvot un bērni tikkai tagad var redzēt to Latvijas skaistumu,jo mammai arī ir laiks visūr izvadāt.-Lūk tā.

    • Tā Latve gan ir naiva zoss,rakstot šīs latv.t.dz.šeit jau ar to nav nekāda sakara.Cilvēki jau aizbrauc no savas Dzimtenes dēļ šīs stulbās valdības.Kāpēc cilvēkiem būtu šeit jāpaliek par muļķiem savā
     zemē?Lai paliek tie,kuri ļauj sevi apcelt un strādā par grašiem,kad deputāti par neko nedarīšanu saņem tūkstošus!Par laimi,ir valstis ,kur cilvēki var dzīvot cilvēcīgu dzīvi.Ši Latve pati ir neuzņēmīga,atpalikusi persona,kura apskauž uzņēmīgos cilvēkus.Lai tad tup savā Latvijā un dzīvo zem nabadzības robežas.

    • Zini,es labak labi dzivoju UK,neka gandriz ka bomzis Latvija,kur katra kapeika jaskaita.Fui,pat pretigi atcereties dzivi latvija.

    • Es gan nepiekritu ne Anonymous, ne Latve. biju vel berns kaad mana ggimene parvacas divot uz Virus angliju, manu izglitibu un merlus tas nekadi neietekmeja, un seit pabeigdama skolas universiteti utt ieguvu tiessi tadu bakalauru kaadu buutu ieguvusi ja butu uzaudzis Latvija. Es uzskatu ka praktizeju latviesu kulturu folkloru un tradicijas daudz nopietnaka limeni ka daudzi mana vecuma latvija dzivojossie jaunie cilveki, atnnemta tevuzeme – jebkura laika varu atgriezties latvija ja to vlelesos, un dadzi man zinsmie univesitasu absolventi ir jau atgrieusies latvija kad UK diploms ieguts.
     Latvia iegutais augstakas izglitibas diploms noputejis – tam nu gan es nepiekritissu, ja passam ir velme tas nebut nav gruti ari arpus latvijas dubut darbu (mana mamma strada pilsetas doma sava profesija un nav angliete)

  • Mares kundze ! Ko Jus varat parmes izbraucejiem, JUS tachu visi dzivojiet par sho izbraukusho cilveku naudu !!!!!!
   Zinat cik daudz naudas ciemojoties atstaj shie cilveki, kas stradaa citviet – arzemees, un cik daudz naudas vinji suta saviem tuvakajiem .
   Tas viss iet lv budzetaa un pensiishu kabataas utt

 13. Dzivoju Irijaa, berni macas Irijas skolas, lielais puika jau studee, prestizaa universitete, to visu sedz Irija. Maksaa grantu, dels par to naudu var atljauties sev iret apartamentus un cel eshanai sanaak. Kur Latvijaa kads tev atmaksaas augstskolu. pati esmu lv beigusi universitati, maksajot par izglitibu milziigu naudu. Mazais dles iet sakum skolaa, ljoti patiik ka ir formas, tas mes perkam 2-vus komplektus, lai ir ko samainiit, kopaa ar sportaterpu un kurpee, viss izmaksaa 150 E. Tas tacu nav nekas…, salidzinajumaa ar lv. Man patiik shii Irijas sistema, neviens nelielaas ar savam lupataam, telefonus lidzi nemt nedriigst un izpaliek lieliba, skaidiiba utt….
  Vispar esmu noverojusis, arii sheit Irijaa, ka tie negativakie cilveki ir tieshi LATVIESHI ! Mes ar iebraucejiem vispar nekontaktejamies 🙁 , jo tas limenis ir tik zems, ak var uz reizi pateikt ka esi iebrauceejs.
  Kaa arii maniem berniem ir ko salidzinat Latviju un Iriju, lielais puika lidz 6 klasei macijaas lv. Tagad vinju ne par ko uz LV vairs dabuut nevar. Arii mazais protestee pret lv. kad aizbraucam uz LV aizejam uz bernu laikumu un redzam tas nekaunibas, kaa tie izlaistie Latvieshu bernelji uzvedaas, vemiens nak …. un vel taa lieliba, kam ir krutaaks telefons TEV VAI MAN !!!!
  Pashai arii pastaigajos pa Lv , saskaros ar nelaipniem, dusmigiem cilvekiem….zel, bet lv vairs nekaa laba nebus, jo jaunaa paaudze jau arii visa skataas uz Rietumu pusi .

  • kas tas ir par grantu?un kads ir vina nosaukums pilnais?cik liels nedela tas ir?
   un ja drikst zinat, kura ta universitate ir,kur par velti var macities….jo mums vidusskola viss jamaksa un japerk …irija palaist bernu vidusskola izmaksaja 1200 e,,,iekalujot apgerbu,macibu materialu un skolas maksu

  • pati dzivoju YK.jau loti sen sakuma seit bija labi nebija gandriz neviena latviesa visi stradajam audzinajam bernus un nedomajam par kautkadiem pabalstiem jo algas salidzinosi ar LV.bija loti labas. tagad sabraukusi laimes mekletaji kuri dzivo tikai no pabalstiem un tikai dzemde bernus vienu pec otra ,lai tikai nebutu jastrada -pilnigakas kakenes.neviena tauta no iebraucejiem nau tik riebigi-pretiga .kaLATVIESI.man vienkarsi riebjas ka var kautko tadu vispar rakstit.ir labs teiciens-LATVIETIM LABAKAIS EDIENS IR OTRS LATVIETIS.man kauns ,ka esmu no LATVIJAS ,lai vairak neko neteiktu

  • Nu muļķe esi laikam ka dabūji pati avu augstskolas izglītību apmaksāt 😀 Es Latvijā ieguvu 2 augstakās, maksaja valsts, par vienu vel stipendiju dabūju un arī ārzemēs mācījos + stipendija 🙂 Un ja jau tu būtu tik gudra un tavs papīrs tik labiņš, tad tu saulīt Īrijā nedzīvotu 😀 ASV vai Austrālijā es vēl saprastu, bet ne jau Īrijā 😀

   • Atbilde DUROCHKAI 🙂 NU neizskataas pec Tavas runas, ka Tev butu laba izglitiba, varbuut paligskola, tam es ticeetu vairaak… 🙂 Cilveks , kuram ir divas augstakaas taa nekad nerakstiis…
    Arii ASV un Australijaa dzivo lc cuukas…, tapat kaa Latvijaa, visus nevajag verteet pec savas nelietigas skalas.
    Es neesmu atbraukusi uz Iriju rakt kartupeljus un stradat melnos darbus, kaa daudzums lv iedzivotaji, kuri apkravas ar kreditiem un bija spiesti dpties pelnaa, melnajaos darbos, dzemdeet daudz, daudz bernu un dzivot no pabalstiem…, es dzivoju kaa karaliene un lv man nekaa netrukst, noperku biljeti un braucu kur velos 🙂
    Arii ASV un Australijaa vairums musu tautieshi stradaa melno darbu, taa kaa ar Iriju sheit nav nekada sakara. Pati esmu bijusi Amerikaa un redzejusi ar ko tad musu balelinji tur nodarbojas…., taka mazaak D….. 🙂 Durochka ar 2-vam AUGSTAKAJAAM 🙂 🙂 🙂

   • Dumsh kom. Esmu dzivojusi ASV un zinu kaa tur tautieshi dzivo un strada melnos darbus. Dzivo piecistabu maja, kur var atlljauties iret tikai vienu istabu, nu tadu kaa man toalete majaas 🙂 un nekas vairaak. Tapec shis uzbrauciens bija nevietaa 🙂 tik vien kaa Draugiem.lv uzraksta ASV un visi domaa, ooo, cik kruti !!! 🙂
    Tas labi, ka vareji macities par valsts naudu, priecajies ! Bet ir citi cilveki un cita pieredze un dzive, tapec shiis tava veida uzbrauciens bija nevietaa !!!
    Tieshaam parada Tavu neizgitoribu…., nevis izglitotibu !

 14. Man tomēr labāk patīk Latvijā. 1 gadu nomācījos Īrijā. 3.klasē darījo to,ko biju Latvijā apguvusi jau 1.un 2.klasē. Pats nevarēja iet mājās,vecākus varēja sodīt. Mēs ar māsu tāpat uzspļāvām visiem un gājām.
  Ar prieku visa ģimene atgriezāmies Latvijā. Neatbalstu emigrāciju.

  • Interesanti…visusskolaa 1200 E , esmu shokaa, kas taa par burvju visudsskolu ???? Kad lielais puika gaja Irijas vidusskolaa, mums bija jaiegadajas tikai forma un tas izmaksaaja nu, apmeram 80 E , tas uz gadu, nu ja vienigi vajadzeja, kadas citas kurpes, vienmeer melnas. un visss.
   Pec visusskolas beigshanas, japilda formas, tie kuri stasies augstskolaa, lai pieshkirtu valsts atmaksatu GRANT. Manam puika vel ir sameraa ljoti zems granst, jo mans virs labi nopelna un vinji nem veraa gimenes budzetu. Bet tiem kuriem ir zemi ienakumi, tad GRANTS ir ljoti liels…. un tur jau var dzivot zalji kaa mans dels saka 🙂
   Arii, kad apmeklee visusskolu pieshkir vienreizejo pabalstu, skolas formu un materialu iegadei, bet tas ir atkariigs no gimenes budzeta, mes to nesanemaam, jo ienakumi ir lielaki.
   To visu var uzzinat Irijas Socialajaa dienestaa, majas lapaa, peimeram, pabals skolas formu iegadei saucas BACK TO SCHOOL. taa pat arii ar GRANTIEM. Japilda formas.

   • mes sava pilseta aptaujajam vairakas vidusskolas un par visu jamaksa, macibu materiali ir loti dargi irija .viena gramata var maksat pat 30 e un gramatas bija diezgan daudz japerk gramatnicas ,plus citi macibu materiali,,,apgerba vien sanaca 351 e +kurpes dubarry 100 e(varetu letakas nopirkt, bet jau agrak piefikseju ,ka ar tadam praktiski visi staiga,negribejas lai atskiras 😀 ) ta ka tikai apgerbs 451 e
    njaa no skolas dabujam 160 e lai kaut cik segtu sis izmaksas,,,bet tas ne tuvu nav tam….
    tapec brinos, kur jus Irija atrodat tas vidusskolas -vel jo vairak universitati,kur nav jamaksa piem, par macibu materialiem,,,un nav skolas maksas
    ejam valsts vidusskola….tapec jau tagad domaju, cik tad izmaksas universitate ….jo man berns macas labi,skolas somas smaga arkartigi….
    cita vidusskola bija iespeja macities no ipad, bet tas jau ari maksa paris simtus…un ja nejaushi noplist…nu ta apmeram,,,,

    • Jaa, tieshaam interesanti ??? No kuras pilsetas esat ? Mes dzivojam Roslaree, dels pabeidz Wexfordas vidusskolu un tagad apmeklee Waterfordas institutu. Vinam tulit saksies prakse, ja jus zinatu kadus materialus vinjam dod prieks projektiem, tie visi ir jauni, augstakas kvalitates, nekas pasham nav japerk viss pa brivu. Vins studee IT . Vienigi kas bija jaiegadajas ljoti labs dators, lai var programmet un pildiit majas darbus. Tagad vins dosies uz Dublinu, uz konferenci IT specialistiem, kur viss ir atmaksast, celja izdevumu, viesnica, eediens utt….

 15. Nevajag strīdēties par pabalstiem, jo tos aprēķina no iepriekšējā gada abu vecāku ienākumiem. Jo mazāki bijuši ienākumi, jo pabalsts ir lielāks. Arī par skolas formām un pulciņiem nevajag strīdēties, jo katrā pilsētā un pat katrā skolā tas ir citādāk. Mana vecākā mazmeita 5.klasē brauca 2 dienu ekskursijā uz Londonu [no Jorkšīras].Visu apmaksāja skola. Bet tas ir tikai mūsu skolā, citur tā nav. Tā ka daudz kas atkarīgs no skolas.

 16. Diemžēl komentārus raksta cilvēki, kuriem pašiem nav nekādas pieredzes! Mana pieredze – apavus valkājām pusotru sezonu, nedēļā par katru bērnu saņēmām 60 poundus, dzemdībās VISS par brīvu + vislabvēlīgākā attieksme! Žēl, ka nespējam savu mazo, mīļo Latviju sakārtot tā lai justos kā savās mājās, bet nevajag noniecināt to, ko mūsu tautiešiem spēj iedot cita valsts, kas par jebkuru rūpējas tāpat kā par visiem pārējiem, ja vien viņš strādā un maksā nodokļus!

 17. Nožēlojami, jo šie ir savai tautai zuduši bērni. Žēl vecāku un žēl tautas, kas spēj priecāties tikai par haļavu

  • Piekriitu Guntai!
   Piebildiishu-man ir ljoti nepatiikami lasiit shos,muusu latvieshu,komentaarus.Tik daudz negatiivisma,tik daudz zhulti var izspljaut tikai latvietis.Reti,kad komentaaros var lasiit kautko jauku,patiikamu.Reti,kad kaads latvietis priecaatos par otra latviesha veiksmi!Tikai un vieniigi skaudiiba,nenoviidiiba un indes pilni komentaari…pashi pat nesaprot ko komentee,ka tikai vairaak indes izspljaut.Latvieshi un latvietes!!!Atjeedzaties!Shis raksts ir patiess,no shii raksta Latvijas valdiibai vajadzeetu njemt lielu piemeeru,bet jus te rakstat kautkaadus komentaarus par nodokljiem,par haljavu!!!Nevienam neko uz haljavu nekur nedod,visur ir jaastraadaa,jaamaksaa nodoklji.Atshkjiriiba starp valstiim,Latviju un Angliju,ir taa,ka Latvijaa tikai runaa,bet no taa nevienam vieglaak nekljuust…Anglijaa ne tikai runaa,bet arii dara un Anglijas valdiiba ruupeejas,atbalsta un paliidz gan beerniem,gan invaliidiem,gan pensionaariem.Anglijaa jebkursh pensionaars,ja vien vinjam ir autovadiitaaja aplieciiba,brauc ar auto,Latvijaa!!!-pensionaars nopeerk zaales,bet maizei vairs nesanaak.
   Par shaadaam atshkjiriibaam vareetu rakstiit un rakstiit,diemzheel neesmu zhurnaalists.Taapeec,juus,kas rakstat sheit savus,galiigi muljkjiigos komentaarus,paturiet vinjus pie sevis.Iemaacieties priecaaties un buut pozitiiviem,tad arii jusu dziive buus kaa viena liela haljava.

  • Nu, varbūt arī Tu vēlies to ,,haļavu,, izbaudīt? Bet brīdinu uzreiz, ka viegli tas nav! Ir jābūt, kā minimums, vietējās valodas zināšanām, stiprām rokām un gudrai galvai! Un bez visa pieminētā arī kolosālām darbaspējām. Jo jāstrādā ir no zvana līdz zvanam, piebildīšu, ka, lielākoties fiziski smagu darbu.

   • Muļķības jūs te rakstiet, pats nevaru palepoties ar kaudzi pabalstu, taču zinu cilvēkus kuri strādā minimāli ,lai nepārsniegtu minimālās stundas un dzīvotu uz pabalstiem. Māja no pašvaldības kuras īri daļēji sedz pašvaldība utt utjp.

  • Tas nozimē, ka jāsāk pakot mantas uz Apsolīto zemi.

 18. Tik aizmirsa pateikt k atie lētie apavi pa 15paundi saplīst 2-3 nedēļu laikā. ja grib normālas kurpes bērnam tad tie ir vismaz 40paundi. arī krekliņi kas neizskatas pēc lupatas maksā vairāk. man lai vienu bērnus palaistu skolā izmaksas bija ap 120vienam

  • Katrs jau var tērēt, cik uzskata par nepieciešamu, bet, jebkurā gadījumā pilnīgi normāli pamatskolas bērnu skolai apģērbt var par mēneša bērnu pabalsta summu.

 19. Vēl vajadzēja pateikt,vai nodokļus tur maksā visi ,vai tikai tie ,kuri ir godīgi vai nevar noblēdīt.Nauda no tukša gaisa nerodas.Mums nodokļus liek tikai klāt,bet tos ne no viesiem iekasē,bet iekasētos ne vienmēr pareizi izmanto.

 20. mamma nepateica,ka pabalsts par katru!beernu nedeeljaa!,nestraadaajoshai mammai ir 60 maarcinjas+250 maarcinjas mammai meenesii,kaa maajsaimniecei!

  • Kadas 60 marcinas par katru bernu? Un kas par 250 nestradajosam mammaam? Muljkibas. Nevajag aplamibas rakstit.

  • kas par stulbumu? beernu nauda ir par pirmo 20 nedēļā, un par katru nākamo 13 nedēļā. Un nav nekādu mistisku 250

  • Kur tad tos 250£ menesī maksā gribētos zināt?!

  • Kādas muļķības? Bērnu pabalsts ir tāds, kāds nu tas ir – 20 mārciņas nedēļā. Kurā vietā maksā mammai par to, ka viņa ir mājsaimniece??? Ja tiešām saņēmi papildus vēl tādu naudu, tad vai nu esi vientuļā māte, kurai nepietiek iztikai, vai arī bērna tēvs nav spējīgs normālu darbu atrast. Pat, ja tikai viens strāda par min. algu, tad tāda summa tax creditos nesanāk.

 21. Tā arī tur patiešām ir!

 22. Sabiedriskais transports- autobuss visu vecumu skolniekiem ir bezmaksas, puscena jamaksa, ja brauc ar vilcienu, kas ari ir Londonas sabiedriskais transports.

  • bērnam autobusos biļete jāpērk no 5 gadu vecuma. nekas nav bezmaksas

  • Līdz 12 gadiem sabiedriskais ir par velti. Pēc tam par puscenu. No 5 gadiem jāmaksā par starppilsētu, nevis pilsētas transportu un arī tikai puscena.

   • viss atkarīgs no pilsētas kurā dzīvo. mums jāpērk biļete no 5gadu vecuma arī pilsētas autobusos. pieaugušais laikam bija 1.80 par braucienu un bērnam 1.40. Isti neatceros, jo kādu laiciņu nav braukts. bet jamaksā ir

Draugiem Facebook Twitter Google+