Foto – LETA

Vecākiem jāapmaksā pat skolu remonts 0

Vidēji viena bērna skološana vecākiem gadā izmaksā aptuveni 90 latus, un laukos bērna skološanās izmaksā nedaudz lētāk nekā Rīgā. Tas noskaidrojies pētījumā “Skolas nauda”, kura gaitā interneta mājaslapā www.skolasnauda.lv vecāki varēja sniegt informāciju par izmaksām, kas saistītas ar bērnu skološanos. Pētījuma pirmā kārta patlaban beigusies.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 30
Lasīt citas ziņas

Tika aizpildītas 1422 anketas, sniedzot ziņas par 351 skolu Latvijā un trim skolām ārvalstīs. Lielākā daļa anketu– 980 – iesniegtas par skolām ārpus Rīgas.

Kaut arī publiski visbiežāk izskan, ka vecākiem jāpērk mācību grāmatas un darba burtnīcas, no anketām var spriest, ka ir skolas, kas cer arī uz vecāku ieguldījumu skolas remontā. Tā, piemēram, par Rīgas Franču liceju, Mežciema pamatskolu un Rīgas Centra humanitāro vidusskolu ziņots, ka fonda nauda, ko ievāc no vecākiem, tiek izmantota arī klases remontam. Līdzīgas ziņas saņemtas arī par Salas vidusskolu. Tās direktore Janīna Riška gan to noliedza – kādreiz vecākiem bijis jāatbalsta skolas remonts, bet nu nekas tāds netiekot prasīts. Ja vecāki paši brīvprātīgi saorganizētu remontu, tad gan skola neiebilstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Attiecībā uz mācību līdzekļu pirkšanu jūtams, ka tiesībsarga aktivitātes attiecībā uz bezmaksas izglītību nesušas augļus tādā ziņā, ka skolas vairs neprasa vecākiem pirkt grāmatas un darba burtnīcas. Taču, tā kā valsts un pašvaldību finansējums ir nepietiekams, tās mainījušas taktiku.

 

Tā Gulbenes vidusskola, kas līdz šim prasījusi sākumskolā piecu latu, bet vēlāk desmit latu ziedojumu grāmatu iepirkumam, nu naudu prasīs tikai pašvaldībai. Anketā bija minēts: ja nauda nav ziedota, grāmatas jāpērk pašiem.

 

Skolas direktors Aivars Mednis to gan noliedza, taču arī uzsvēra: ziedojumu vākšana nodrošinājusi to, ka skola iegādājās grāmatas vairumā, tāpēc tās izmaksāja lētāk, nekā katrai ģimenei pērkot pašiem. Direktors arī uzsvēra, ka vecāki par ziedojumu dabūja kvīti, tāpēc varēja saņemt ienākuma nodokļa atmaksu par iztērēto naudu.

Rīgas 64. vidusskolā vairs nedod pērkamo grāmatu sarakstu, bet gan sarakstu ar to, kā “nav bibliotēkā”. Attiecībā uz vairākām citām skolām minēts, ka grāmatas skola gan dod, bet saplēstas vai izjukušas. Vecāki arī norādījuši, ka daudzās skolās vecākiem jāsedz mācību materiālu kopēšanas izdevumi. Citur vecākiem pašiem jānopērk kopējamais papīrs: minēts pat gadījums, kad neizsniedz liecību, pirms nav atnesta papīra paka, citur jāsamaksā noteikta summa semestrī, piemēram, pieci lati, bet citur jāmaksā par katru lapu, kas skolēna vajadzībām nokopēta.

Saņemtas sūdzības arī par to, ka, pat saņemot iegādājamo lietu sarakstu, nav īsti skaidrs, ko pirkt, jo darba burtnīcas nosaukums sarakstā ierakstīts nepareizi.

Reklāma
Reklāma

Gana bieži vecākiem liekas apgrūtinoši arī izdevumi par mājturības stundām nepieciešamo: vai katru otro nedēļu šajā mācību priekšmetā nepieciešams pirkt kādus materiālus. Tāpat daudz izmaksā līmes, krāsas, otas, dažādu veidu papīrs, kas nepieciešams zīmēšanai.

 

Ir vecāki, kuri sūdzējušies, ka skolas formas maksā nesamērīgi dārgi, tāpat skolas izvirzot pārāk stingras prasības bērna apģērbam un apaviem.

 

Mežciema pamatskolā bērniem aizrādot, ja svētku dienā nav tieši melnas kurpes pie svētku tērpa. Arī no Lapmežciema pamatskolas sūdzas, ka tiekot paģērēts uzvalks un tam atbilstošas kurpes, ko neatmaksājas pirkt, jo bērns tās uzvelk vien pāris reizes, pirms apavi kļūst par mazu.

Ļoti atšķiras skolas prasības attiecībā uz sporta ekipējumu. Lielākā daļa prasa tikai sporta tērpu, bet dažviet prasīti arī peldēšanas piederumi, citviet slēpes un slidas. Viena no skolām, kas prasa slēpošanas inventāru, ir Ērgļu vidusskola. Tās direktore Inese Šaudiņa pastāstīja, ka Ērgļos sporta stundās ziemā slēpo, tāpēc vajag atbilstošu inventāru. Vecāki lielākoties pret šo prasību nav iebilduši. Skolā tiek organizēts arī lietotā inventāra tirdziņš, lai būtu iespējams to iegādāties lētāk. Tagad gan skola plāno nopirkt dažus inventāra komplektus, lai palīdzētu tiem, kam “tiešām smagi sociālie apstākļi”. Vienkāršāk jau būtu bērniem likt sportot tikai sporta hallē, piebilda direktore.

 

Uzziņa

Vecāku izmaksas par skolēnu, kas mācās Rīgā, vidēji ir 94 lati un 50 santīmi:

grāmatas 5,62 lati

darba burtnīcas 15,92 lati

kancelejas preces 29,27 lati

fonda nauda 3,86 lati

apģērbs 39,94 lati

Vecāku izmaksas par skolēnu, kas mācās 
ārpus Rīgas, ir 82 lati un 86 santīmi:

grāmatas 5,19 lati

darba burtnīcas 11,33 lati

kancelejas preces 25,50 lati

fonda nauda 1,90 lati

apģērbs 39,70 lati

 

Pētījumā “Skolas nauda” līdzdarbojās “Latvijas Avīze”, Latvijas Radio, portāls “TVNET”, pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re: Baltica” un TV3.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.