×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2015
Drukāt

Vecāku konflikti – būtiskākie bērnu laimes ienaidnieki

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

80% gadījumu bērnu emocionālās un uzvedības problēmu saknes ir meklējamas ģimenē, kur tās izraisa vecāku savstarpējie konflikti, kas dramatiski ietekmē bērnus – secināts Latvijas skolu psihologu un sociālā atbalsta speciālistu pētījumā “Bērnu laimes ienaidnieki Latvijā”. Vienlaikus vecāku iesaiste problēmsituāciju risināšanā ir ārkārtīgi zema, un tikai 13% gadījumu viņi ir tie, kuri savlaicīgi pamana problēmas un rīkojas.

Vecāku savstarpējie konflikti un šķiršanās, dažādas atkarības, dažādas pieejas bērnu audzināšanai, kā arī situācijas, kad vecāki dodas strādāt uz ārvalstīm, ir galvenie sadarbībā ar “Amigo iniciatīvu laimīgām ģimenēm” veiktajā pētījumā fiksētie sarežģījumi ar negatīvu ietekmi uz bērnu emocionālo labklājību. Speciālisti norāda, ka to rezultātā divās trešdaļās gadījumu bērnu vecāki ir verbāli un emocionāli agresīvi viens pret otru un arī pret bērnu, pietiekami neizrāda mīlestību un pieķeršanos bērnam, kā arī pietiekami neizrunājas, piemēram, nepaskaidrojot savas rīcības iemeslus šķiršanās gadījumos.

Edmunds Vanags, skolu psihologs un pētnieks: “Bēdīgākais šajā situācijā ir fakts, ka vecāki neapzinās savas rīcības sekas. Viņu savstarpējās domstarpības tā vai citādāk izjūt visa ģimene, un šīs sekas parādās bērnu uzvedībā, kā dusmu uzplūdi, sekmju pasliktināšanās, zems pašvērtējums, pievēršanās atkarībām, kā arī depresivitāte. Tieši nespēja savlaicīgi pamanīt un iesaistīties bērna grūtību risināšanā ir mūsdienu vecāku klupšanas akmens. 82% bērnu, kuri nonāk speciālistu redzes lokā, saņem palīdzību nevis pēc pašu vai vecāku iniciatīvas, bet pēc skolotāju vai citu speciālistu iesaistīšanās.”

Arī brīdī, kad bērns nonācis pie speciālista, vecāki bieži ir pasīvi – vecāku nesadarbošanās un problēmas ignorēšana ir būtiskākie šķēršļi atbalsta sniegšanai. Puse vecāku neredz vajadzību iesaistīties un 70% gadījumu neapzinās savas līdzdarbošanās nozīmi, savukārt 66% gadījumos vecāki aizbildinās ar laika trūkumu. Joprojām aizspriedumi pret psiholoģisko palīdzību ir trešdaļai vecāku, kamēr pastāv arī otra galējība – daļa vecāku uzskata, ka visas problēmas jārisina tikai speciālistiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+