Foto – LETA

Arī par atņemtiem bērniem vecākiem ir jāmaksā uzturlīdzekļi 5

Valdībā apstiprināti Ministru kabineta “Noteikumi par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu samaksas kārtību un apmēru”, kas stājās spēkā šā gada 1. aprīlī.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Civillikums nosaka, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu, nodrošinot ēdienu, apģērbu, mājokli un veselības aprūpi. Ja vecāki to nevar veikt, tiek nodibināta ārpusģimenes aprūpe. Gan patlaban spēkā esošie, gan jaunie noteikumi par ārpusģimenes aprūpes samaksas kārtību un apmēru paredz, ka katram vecākam, kurš nav atbrīvots no samaksas, ir jāmaksā par bērnam sniegto pakalpojumu.

Šī summa ir vienāda ar Ministru kabineta noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru. Atgādinām, ka bērnam līdz septiņu gadu vecu­mam tie ir 25% no minimālās mēneša darba algas jeb 80 eiro mēnesī, savukārt vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem – 30% no minimālās mēneša darba algas jeb 96 eiro mēnesī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labklājības ministrija informē, ka jaunie noteikumi precizē samaksas kārtību par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu tiem vecākiem, kuru bērni atrodas ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās vai audžuģimenēs. Turpmāk par ārpusģimenes aprūpi būs jāmaksā ne tikai vecākiem, kam ir atņemtas bērna aprūpes tiesības, bet arī tiem, kuriem ar tiesas spriedumu ir atņemtas aizgādnības tiesības. To paredz grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā.

Maksājumi nebūs jāveic, ja bērns mātei piedzimis dzimumnozieguma rezultātā, māte atzīta par cietušo kriminālprocesā un mazulis nodots ārpusģimenes aprūpē uzreiz pēc dzimšanas. Nevajadzēs maksāt arī tad, ja kāds no vecākiem atrodas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, viņam ir ierobežota rīcībspēja un nodibināta aizgādnība garīgu vai citu veselības traucējumu dēļ. Par ārpusģimenes aprūpi turklāt varēs nemaksāt vecāki, kuri iesaistās savu problēmu risināšanā un sadarbojas ar sociālo dienestu vai arī devuši rak­stisku piekrišanu adopcijai.

Taču jāatceras, ka vecākiem ir pienākums gādāt par bērna uzturēšanu vai samaksāt par aprūpes pakalpojumiem, ja abiem vai vienam no viņiem ar tiesas spriedumu atņemtas aizgādnības tiesības. Šis pienākums vienīgi nav jāpilda laikā, kad bērns nodots adoptētāju aprūpē – visu nepieciešamo tad nodrošina šī ģimene.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.