“Vecie oligarhi” satikušies, lai apspriestu politisko situāciju valstī 0

Pirmdienas vakarā Rīgā, biroju ēkā Dzirnavu ielā 68, kur atrodas Šķēļu ģimenei piederošā SIA “Uzņēmumu vadība un konsultācijas”, vairāk nekā divas stundas notikusi par trim oligarhiem dēvēto Aivara Lemberga, Andra Šķēles un Aināra Šlesera tikšanās, vēsta “pietiek.com”.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Šlesers neilgi pirms plkst.21 pirmais pameta tikšanās vietu, lai kājām dotos uz savu dzīvokli klusajā centrā, un atzinis, ka ticies ar Lembergu un Šķēli, kurus biroju ēkas pagalmā turpināja gaidīt viņu limuzīni. “Tagad jau uzņēmēji dibina biedrības, mēs arī apspriedāmies, varbūt ir vērts Repši finansiāli atbalstīt,” jautāts, par ko runājis ar Lembergu un Šķēli, ironiski atteicis Šlesers.

No skatuves šobrīd nogājušais Šlesers klāstījis, ka tikšanās iniciators bijis viņš, jo vēlējies apspriest politisko situāciju un saprast, “cik ilgi šī valdība noturēsies”. Tas Šleseru interesējot tikai kā uzņēmēju, jo vasarā viņš plānojot pievērsties nekustamo īpašumu biznesam. Trijotne pēc viedokļu apmaiņas esot vienojusies, ka šī valdība, visticamāk, noturēsies ne ilgāk kā līdz rudenim un līdz tam laikam gaidāma politisko spēku pārgrupēšanās, kur centrālā loma būšot ekspremjera Einara Repšes un par “jaunajiem oligarhiem” dēvēto vairāku “Vienotības” lielo sponsoru nodibinātā biedrība “Latvijas attīstībai”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Šlesera teiktā, trīs tā dēvētos vecos oligarhus šāds scenārijs apmierina un viņu interese par politisko procesu esot ne lielāka kā jebkuram uzņēmējam. “Repše ir pareizi pateicis, ka bez uzņēmējdarbības nevar pastāvēt valsts. Man ar Repši ir bijuši konflikti, bet viens ir skaidrs – ja viņš kaut ko izlēma, tad sekoja rīcība. Tādēļ Repše nebūtu sliktākais premjers šajā situācijā, kad stabilitāte, kas draud pāraugt stagnācijā, jāpārvērš par attīstību,” izteicies Šlesers, veltot Repšem arī virkni citu komplimentu.

Lembergs, lai gan nekad neesot līdz galam atklāts, pirmdienas vakarā saviem kompanjoniem esot ļāvis noprast, ka piedalās politiskajās sarunās un viņa ietekmē esošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) tuvāko mēnešu laikā atgriezīsies valdībā. Atslēga valdības maiņai esot tā dēvētais Olšteina sešinieks, kas vēloties palielināt savu ietekmi valdībā, iegūstot vienu ministra amatu, raksta portāls.

Trīs “veco oligarhu” pirmdienas vakarā apspriestajā scenārijā esot pieminēta iespējamā “Vienotības” sašķelšanās, kur daļa Saeimas frakcijas deputātu pieslietos Repšem. “Olšteina sešinieks”, daļa “Vienotības” un vēl daži “saimnieciski domājoši” Zatlera reformu partijas deputāti līdz rudenim varētu izveidot bloku ar 17 vai 18 balsīm Saeimā, ieliekot pamatus jaunai valdībai ar, ļoti ticams, Repši kā premjeru, turpinājis Šlesers. Tuvāko mēnešu laikā pastiprināšoties pret Valda Dombrovska (V) valdību vērstā retorika par nespēju nodrošināt ekonomisko attīstību, un iekšējā opozicionāra lomu koalīcijā sākšot spēlēt “Olšteina sešinieks”, kas nesen nodibinājis biedrību “Brīvie demokrāti” ar saukli par ekonomikas restartēšanu.

Tā dēvēto trīs veco oligarhu, kuru līdzšinējā darbība lielā mērā bija pamatā toreizējā Valsts prezidenta Valda Zatlera lēmumam par 10.Saeimas atlaišanu, ietekme politikā pēc ārkārtas vēlēšanām ir sarukusi. Šlesers un Šķēle ir likvidējuši savas partijas, bet Lemberga ietekme, kopš zaļie zemnieki ir ārpus valdības, ir mazinājusies, bet ne izskausta.

Reklāma
Reklāma

Savukārt Eiropas Parlamenta deputātei Sandrai Kalnietei (V) trīs oligarhu spriedelēšana par Dombrovska valdības gāšanu atgādina Edgara Liepiņa apdziedāto trīs runču savstarpējo lielīšanos ar pagātnes sasniegumiem, aģentūru LETA informēja deputātes parlamentārais asistents Mārtiņš Spravņiks.

“Trīs oligarhu pagātnes varoņdarbus vēlēšanās ir pienācīgi novērtējusi Latvijas tauta un turpina vērtēt Rīgas un Londonas tiesas. Viņi, protams, var apspriest Dombrovska valdības gāšanas un politisko līķu reanimācijas scenārijus. Bet, tāpat kā Liepiņa apdziedātajiem runčiem, viņiem vairs nav tā, kas ir Dombrovskim un viņa valdībai, – sabiedrības izglītotākās un darbīgākās daļas atbalsts. Latvijas pilsoņi pēdējos gados ir radikāli mainījuši Latvijas politiku – tajā vairs mūziku nepasūta tie, kas maksā. Oligarhi, minigarhi un kleptokrāti, protams, var sūkstīties par aizgājušo dienu spožumu, bet atpakaļceļa uz to vairs nav. Arī baumošana par “Vienotības” šķelšanos ir trīs gadus nemitīgi sildīta veca zupa, kuru lieto tikai tie, kam pašiem vairs “partiju nav”,” saka Kalniete.