Kultūra
Teātris un kino

“Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” kļūst par čempionu, sāk ceļu uz TV ekrāniem un pasaulē 16

Publicitātes foto

Jaunā gada sākumā apkopotā statistika liecina, ka pirmā filma Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, režisora Vara Braslas spēlfilma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” 2017. gadā kļuvusi par otro kinoteātros visvairāk apmeklēto filmu Latvijā, un tas ir labākais Latvijas filmas sasniegums vismaz pēdējo desmit gadu laikā, informē Nacionālais kino centrs.

Šogad filma dodas ārpus Latvijas – uz festivāliem un pie ārzemju tautiešiem – un būs skatāma arī divos televīzijas kanālos.

Studijā F.O.R.M.A. uzņemto spēlfilmu “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, kura kopš 2017. gada
18. augusta izrādīta Latvijas kinoteātros, kultūras iestādēs un skolās, klātienē redzējuši vairāk nekā 75 700 skatītāji. Kinoteātru iznomā labākus rezultātus Latvijā ieguvusi tikai ASV pilnmetrāžas animācijas filma “Nejaukais es 3”. Filmas “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” skatītāju viedokli, kas izskanējis, filmas autoriem daudzkārt tiekoties ar publiku, var apkopot vienā teikumā: “Tā ir mūsu pašu dzīve – sirsnīga, reāla un pazīstama”.

Dažās Latvijas kultūras iestādēs pirmo Simtgades filmu turpināja demonstrēt arī janvāra sākumā, bet jau šajās dienās pēc ārzemēs dzīvojošo tautiešu iniciatīvas sācies filmas “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” ceļš pasaulē. 13. janvārī filma pulcināja diasporu Briselē, kur ar skatītājiem pēc filmas seansa tikās režisors Varis Brasla un aktrise Vizma Kalme. Tur mazie skatītāji lūguši režisoram autogrāfus un iespēju uzņemt kopīgus pašiņus, bet Varis Brasla pēc publikas reakcijas sapratis, ka šo filmu latvieši visur pasaulē izjūt vienādi. Pamazām tiek plānoti filmas seansi arī citās valstīs.

Saistītie raksti

Februārī studijas F.O.R.M.A. producents Gatis Upmalis dodas uz Berlīnes kinofestivāla filmu tirgu, kur kopā ar Filmu studiju “Rija” piedāvās filmu potenciālajiem pircējiem, bet 30. martā “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” sāks dalību starptautiskajos festivālos – filma iekļauta Taivanas starptautiskā bērnu filmu festivāla konkursa programmā. Vara Braslas filmai bija liela konkurence, jo festivālam bija pieteiktas pavisam 1100 filmas no 79 valstīm, bet pilnmetrāžas spēlfilmu kategorijā atlasītas tikai piecas kinolentes.

Paralēli sākas arī filmas demonstrēšana televīzijas kanālos Latvijā. Sestdien, 20. janvārī, “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” piedzīvos pirmizrādi televīzijā – plkst. 20 to demonstrēs kanāla TV3 programmā, pirms tam noslēdzot “bīstami lielisko vectēvu” konkursu, kurā dalībnieki tika aicināti pieteikt savus pasaulē foršākos vectēvus un laimēt datoru balsojumā populārākajam no viņiem. Latvijas televīzijā filmas demonstrēšana paredzēta 18. februārī, bet 16. februārī LTV sāks raidījumu ciklu par Simtgades filmām.

LA.lv