VEFiņš nelūzt un uzvar Čehijā 0

“VEF Rīga” būt vai nebūt spēlē Eiropas kausa izcīņas I grupas spēlē izbraukumā pagarinājumā ar 84:80 nolauza Čehijas čempionus “ČEZ Nymburk”.

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63

Uzvaram un turpinām cīņu par ceturtdaļfinālu, uzvaram ar vismaz 11 punktu pārsvaru un esam jau tur. Zaudējam un Eiropas kausa sezonai varam vilkt pāri treknu krustu. “VEF Rīga” gadījumā sākot spēli Nimburkā viss bija skaidrāks par skaidru. Ar izretinātām leģionāru rindām, spēles dienā oficiāli no komandas sastāva svītrojot sliņķi Kortniju Simsu, ar savējo latviešu – Daira Bertāna, Sanda Valtera, Gata Jahoviča, Kaspara Bēziņa – cīņassparu, ar pēdējā mēneša laikā atgūtu spēles kvalitāti vefiņš izcīnīja pagaidām svarīgāko uzvaru sezonā. Lai iekļūtu Eiropas kausa izcīņas ceturtdaļfinālā, Latvijas čempioniem nākam otrdien Rīgā jāuzvar Riharda Kuksika pārstāvēto “Valencia” vai jācer, ka Nimburka zaudēs izbraukumā Francijā pret “Gravelines”.

Abas komandas spēli sāka ļoti motivēti, abas lielāko dalu uzbrukumu pabeidza ar gūtiem punktiem. Pirmajās minūtēs, pateicoties Miledža veiksmīgajai spēlei (puslaikā 12 punkti un sešas rezultatīvas piespēles) turējām līdzi. Tomēr aizsardzībā tas nebija pēdējā laikā ierastais vefiņš ik pa brīdim pa brīvam un precīzam metienam tika mājinieku līderiem, ik pa brīdim neizdevās apturēt mājinieku spēlētāju viens pret vienu. Kopā ar aizsardzības neveiksmēm iebuksēja uzbrukums, līdz ko nekustējās bumba vai spēlētāji, Nimburka muka prom. 17 minūtē jau 11 punktu starpība – ne mums vajadzīgā, bet mājinieku labā – 28:39. Par laimi, dziļākā bedrē mūsējie nekrita – pa trejacim iemeta Jahovičs un Zavacks, ar diviem soda metieniem puslaikam punktu pielika Miledžs – 36:39.

Otrās spēles daļas sākums bija viens no labākajiem VEF šīs sezonas izpildījumā. Tikai deviņi ielaisti punkti desmit minūtēs, mūsu snaiperu Valtera un Bertāna aktivitātes un mājinieku trīcošās rokas no soda metienu līnijas (visā spēlē 36/22) ļāva aizskriet garām. 53:46 29. minūtē – cerīgi, lai domātu pat par uzvaru ar 11 punktu pārsvaru.

Par tik lieliem mērķiem šoreiz gan jādomā nebija. Gluži kā iepriekšējā spēles daļā, arī pēdējais nogrieznis pagāja te augšup, te lejup šūpjoties abām komandām. Divi sasteigti uzbrukumi, Miledža aizraušanās ar individuālu spēli un 33. minūtē jau 55:56. Kad jāspēlē nepilnas divas minūtes, situācija jau bija kritiska – 61:66. Pat ja nebūtu sanācis izglābties, par vefiņa gribasspēku šajā vakarā nebūtu ko pārmest. Turklāt – izdevās! Komandu ar caurgājienu spēlē atgrieza Bertāns un viņa četri pēc kārtas iemesti soda metieni (šoreiz paldies arī mums labvēlīgiem tiesnešiem par diskutablu nesportisko piezīmi mājiniekiem) 42 sekundes pirms mača beigām fiksēja pamatlaika beigu iznākumu – 68:68.

“Spēlei nebija jābeidzas pagarinājumā. Mēs neiemetām tik daudz soda metienu… Ja būtu trāpījuši četrus vai piecus vairāk, nebūtu nekāds pagarinājums. Esam vīlušies – no ceturtdaļfināla mūs šķīra 40 sekundes, bet tagad jāgaida nedēļa un arī tad nevaram vairs paļauties uz saviem spēkiem,” pēc spēles secināja Nimburkas treneris Ronens Ginzburgs.

Pagarinājumā nervu spēle turpinājās, taču tobrīd pat pie TV ekrāna varēja manīt, ka morāli VEF šo spēli jau ir uzvarējuši. Atlika tikai iemest bumbu grozā. Kad trīs reizes pēc kārtas to paveica Kavaļausks, Jahovičs un Valterrs (79:74 44. minūtē), Nimburkai atlika vien ķerties pie izmisuma taktikas, pārkāpjot noteikumus. Nelīdzēja! Ko vefiņš tik smagā cīņā bija atdevis, to vairs neatdeva.

Statistikā atrast vienu noteicošu panākuma iemeslu grūti. Līdzīga metienu precizitāte, maz kļūdu. Rīdzinieki bija mazliet pārāki cīņā par atlēkušajām bumbām, iemeta par pāris tālmetieniem vairāk. Pats svarīgākais – gribēja šo uzvaru vairāk kā pretinieks. Nesalūza un izcīnīja.

“Mēs spēlējam pacietīgi un pieturējāmies pie spēles plāna – tie ir galvenie iemesli, kādēl uzvarējām šo spēli. Tomēr cīņa nav galā un viss izšķirsies tikai pēc nedēļas,” rīdzinieku treneris Ramūns Butauts var uzsist sev uz pleca par labi padarītu darbu un gatavoties vēl vienai “būt vai nebūt” spēlei.

Pēc nedēļas Rīgās basketbols ar pēdejās sezonās vēl nebijušu sportisku intrigu – “VEF Rīga” pret “Valencia”. Laiks nākt un atbalstīt Latvijas čempionus klātienē arī tiem, kas līdz šim jutuši līdzi malā stāvot.

EIROPAS KAUSS

I GRUPA

ČEZ Nymburk” – “VEF Rīga” 80:84 (25:23, 39:36, 48:55, 68:68).

“ČEZ Nymburk”: Benda 22, Simonss 19, Lenzlijs 13, Pumprla 11, Nečass 4+10AB, Laurenss, Abrams pa 4, Vilsons 2, Sokolovskis 1.

“VEF Rīga”: Bertāns 21, Valters 16, Jahovičs 13, Miledžs 12+7RP, Zavacks 8+11AB, Kavaļausks 8, K. Bērziņš 5, Keins 1, Vene.

“Valencia” – “Gravelines” 79:61 (41:36). Rihards Kuksiks nespēlēja.

Tabula: 1. “Valencia” 5-0, 2. “VEF Rīga” 3-2, 3. “ČEZ Nymburk” 2-3, 4. “Gravelines” 0-5.

K grupa. “Spartak” (1v., 5-0) – “Budučnost” 70:64, Jānis Strēlnieks 25 min., 2 (2/1, 3/0)+7RP.