Foto – Shutterstock

Veģetārietim sevi jāpieskata 6

“Mani māc bažas, jo abi mazbērni atteikušies no gaļas. Vai jauniešu organismam veģetārisms nevarētu kaitēt? Vai puikam nezudīs fiziskais spēks un meitenei neradīsies mazasinība?” VELTA IKŠĶILĒ

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Citās valstīs, piemēram, Ķīnā un Indijā, vairākums iedzīvotāju pārtiek galvenokārt no augu valsts produktiem, un arī mūsu sabiedrībā veģetārisms kļūst arvien izplatītāks.

– Ēst vai neēst gaļu ir cilvēka brīva izvēle. Dažiem, to nelietojot uzturā, uzlabojas pašsajūta. Gaļēdājiem organismā norit aktīvāks vielmaiņas process un ir lielāks enerģijas patēriņš. Veģetāriešiem tas ir mazāk intensīvs un enerģijas izlietojums attiecīgi mazāks, taču tas nenozīmē, ka tiek nodarīts kaitējums veselībai, – skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Terapijas nodaļas vadītājs, iekšķīgo slimību speciālists Edmunds Jansons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Organisms pats pasaka priekšā, vai veģetārisms tam ir piemērots. Ja sāk sāpēt locītavas, vājinās muskuļi, rodas reibonis vai nespēks, ir traucēta sirdsdarbība, ēdienkarte jāpārskata, taču, ja veselība normāla un analīzes labas, tuviniekiem nevajag uztraukties par šādu dzīvesveidu.

Lai, atsakoties no gaļas, neciestu veselība, organismam pietiekamā daudzumā jāsaņem trīs svarīgākās vielu grupas: ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki. Ogļhidrāti sastopami graudaugos, kartupeļos, dārzeņos un augļos. Olbaltumvielas var uzņemt no pākšaugiem, riekstiem, sēklām, pilngraudu produktiem, bet taukus – no augu eļļas.

Jāpēta pārtikas produktu tabulas un jārēķina, kā uzņemt visas nepieciešamās vielas. Pārtiekot galvenokārt no salātu lapām, organismu neizdosies nodrošināt ar visu vajadzīgo, taču, iekļaujot ēdienkartē arī pākšaugus, avokado un augļus, maltīte būs gana sātīga.

Kad Pasaules Veselības organizācija no 1990. līdz 2010. gadam apkopoja datus 180 valstīs, izrādījās, ka tajās, kur mazāk lieto gaļu, vairāk izplatīta anēmija. Sievietēm reproduktīvajā periodā, kad menstruāciju laikā līdz ar asinīm tiek zaudēta dzelzs, no nepārdomāta veģetārā uztura var samazināties hemoglobīna līmenis asinīs un rasties anēmija. Šis rādītājs būtu jāpārbauda vismaz reizi gadā, it īpaši, ja nākotnē plānots dzemdēt.

Vīrietim, uzņemot pietiekami daudz olbaltumvielu no augu valsts produktiem, fiziskās spējas nemazināsies, piemēram, bullis taču ir spēcīgs, kaut gan neēd gaļu.

Pēc daktera Jansona domām, organismam nevēlams ir vegānisms, kad nelieto arī piena produktus, olas un citu, kas iegūts no dzīvas radības. Tad pastāv lielāka iespēja, ka pietrūks olbaltumvielu, kas varētu būt par iemeslu zemam ķermeņa masas indeksam, kad vieglāk ķeras klāt slimības un ziemā ir grūtāk pārciest aukstumu.