Dabā
Zaļā dzīvošana

Veido Latvijas dabas kanonu 0

Ilustratīvs attēls. Foto – LETA

“Latvijas simtgade ir notikums, kas veicina vēstures pārdomāšanu, pilsoņu saites stiprināšanu ar savu valsti un tās vērtībām.

Daba ir viena no šīm vērtībām, ko nereti steidzīgajā gadsimtā uztveram kā līdzekli kāda mērķa sasniegšanai,” aicinot iesniegt priekšlikumus topošajam Latvijas Dabas kanonam, norāda Uģis Rotbergs, Pasaules dabas fonda (PDF) valdes priekšsēdētājs. PDF Latvijas Dabas kanonu veido nevis kā sastingušu un nemainīgu dogmu, drīzāk kā procesu, kas ir mainībā un attīstībā. “Katram cilvēkam Latvijā dabas vērtība ir kaut kas cits. Lielai daļai vērtība ir Staburags. Es, piemēram, gribu Staburagu atpakaļ, un tas nav nekas neiespējams. Mēs nesakām, ka tas ir mūsu mērķis atgūt Staburagu, taču tā ir Latvijas vērtība,” piebilst U. Rotbergs. Pārmaiņas ainavā, iespējams, daudzviet ir neatgriezeniskas. Dabas vērtības atšķirībā no tautasdziesmām nav pierakstītas, līdz ar to daudzviet jau zudušas.

“Latvijā no viena kubikmetra koksnes var iegūt 170 eiro, Zviedrijā – 350 eiro, bet Austrijā – 600 eiro. Lai Latvijā iegūtu 600 eiro, mums jānocērt trīs kubikmetri koku. Ar to es gribu uzsvērt, ka gudrība ir nevis resursu iegūšanā, bet pievienotajā vērtībā,” U. Rotbergs aicina saudzēt dabu un eksportēt produktus ar augstu pievienoto vērtību.

Priekšlikumi Latvijas Dabas kanonam iesniedzami projekta ietvaros izveidotajā mājas lapā internetā: www.dabasbagatibas.lv.

LA.lv