Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
14. marts, 2016
Drukāt

Veidojam augļu koku vainagus

PL11-2016-700

Lai augļu koki labi ražotu, to vainags jāveido. Kokus var apgriezt jau tagad, pirms aktīvas sulu cirkulācijas sākšanās. Pavasarī ir vieglāk ieraudzīt nepareizi augošos, noēnotos, aizlūzušos vai slimos zarus.

Vainagu veidošana ābelēm uz maza auguma potcelmiem ir diezgan sarežģīts, bet radošs darbs. Pareizi veidoti koki sāk agri un bagātīgi ražot, tiem visus augļus var viegli novākt. Pundurābeles iesaku veidot katru gadu un nedaudz. Ja nedara neko, vainags kļūst biezāks, tajā uzkrājas mitrums, kas kļūst par vārtiem infekcijām. Raža kilogramos gan ir tikpat liela, taču augļi vairs nav lieli un skaisti, – skaidro lauksaimniecības zinātņu doktors, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Augļu nams” valdes priekšsēdētājs Jānis Lepsis.

Pundurkokus parasti audzē līdz 2,5 m, puspundurus – līdz 3–3,5 m augstumā. Jebkuru spēcīgu galotni, kas izaugusi pārāk gara, nozāģē līdz vajadzīgajā augstumā esošam lēzenam sānu zaram. To dara agri pavasarī un brūci apstrādā ar ziedi “Lerāns”. Kokiem var būt viens centrālais stumbrs, ko audzē no vienas galotnes. Vainaga augšējā daļā regulāri jānomaina klājzari, atstājot tikai 2–3 gadus vecus zarus. Izpētīts, ka labākie āboli izaug uz divgadīgiem un trīsgadīgiem zariem – tie vēl nav tik kupli un neaizsedz saules gaismu vainaga apakšējiem zariem. Atjaunojot augļu kokus, katru gadu izgriež 3–5 zarus, atstājot celmiņus, ar cerību, ka koks ataudzēs dzinumus no snaudošajiem pumpuriem.

Vairāk – šodienas 
”Praktiskā Latvieša” numurā.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+