×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. jūnijs, 2012
Drukāt

Veidos publiski pieejamu datubāzi par nodokļu maksātājiem

Foto - LETAFoto - LETA

Tiks veidota publiski pieejama datubāze, kurā tiks ievietota informācija par nodokļu maksātājiem, kuriem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrēto nodokļu (nodevu) parādu kopsumma pārsniedz 100 latus. To paredz šodien valdībā atbalstītie grozījumi likumā par “Par nodokļiem un nodevām”.

Informācija šajā datubāzē tiks aktualizēta divas reizes mēnesī.

Nodokļu maksātājiem minētās sistēmas izveidošana ļaus nepieciešamības gadījumā pārliecināties par darījuma partnera nodokļu maksāšanas disciplīnu, skaidro Finanšu ministrija. Ar datubāzes izveidošanu tiks ietaupīti līdz šim izziņu sagatavošanā iesaistītie VID resursi, kā arī tiks novērsts izziņu viltošanas risks. Likumprojekta anotācijā norādīts, ka saistībā ar publiskajiem iepirkumiem ik gadu VID izsniedz apmēram 11 300 izziņas par parāda neesamību. Vienas izziņas sagatavošanas pašizmaksa ir 0,98 lati. Izziņas derīguma termiņš ir viens mēnesis.

Savukārt jaunā kārtība paredzēs: lai pārbaudītu informāciju par personas parāda esamību, personai būs jāievada nosaukums un reģistrācijas kods vai vārds, uzvārds un reģistrācijas kods, tādējādi tiks nodrošinātas fizisko personu pamattiesības attiecībā uz personas datu apstrādi.

Lai izveidotu minēto datubāzi, ir nepieciešams izstrādāt attiecīgu programmatūru un integrēt to jau esošajā VID sistēmā. Datubāze ir jāizveido līdz 2013.gada 1. janvārim, kad tā kļūs publiski pieejama.

Patlaban saskaņā ar likumā par nodokļiem un nodevām noteikto VID pienākums ir publicēt informāciju par tiem simts nodokļu maksātājiem, kuriem ir lielākie nodokļu (nodevu) parādi.

Paredzēts arī izveidot publiski pieejamu datubāzi, kurā tiks ievietota informācija par fiziskām personām, kas veic saimniecisko darbību un ir reģistrētas VID Nodokļu maksātāju reģistrā kā saimnieciskās darbības veicējas, patentmaksas maksātājas vai kas paziņojušas VID par saimnieciskās darbības veikšanu.

Nodokļu maksātājiem sistēmas izveidošana ļaus, nepieprasot sniegt papildu informāciju, pārbaudīt, vai darījuma partneris – fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību, tostarp notāri un advokāti, ir reģistrēta VID Nodokļu maksātāju reģistrā. Tāpat kā iepriekš minētajai datubāzei, lai pārbaudītu informāciju par fiziskās personas reģistrāciju, būs jāievada nosaukums un reģistrācijas kods vai vārds, uzvārds un reģistrācijas kods, tādējādi nodrošinot fizisko personu pamattiesības attiecībā uz personas datu apstrādi.

Arī šī datubāze ir jāizveido līdz 2013.gada 1.janvārim, izstrādājot attiecīgu programmatūru un integrējot to jau esošajā VID sistēmā.

Grozījumi likumā arī paredz ieviest vispārējās pretizvairīšanās normas nodokļu likumdošanā. Turpmāk darījumi tiks vērtēti kopumā, neskatoties uz to, ka katrs atsevišķs darījums neliecina par izvairīšanos no nodokļa nomaksas.

Paredzēts, ka darījuma juridisko formu nodokļu administrācija varēs neņemt vērā, ja tā neatbildīs darījuma saturam vai darījuma mērķim. Piemēram, kad darījums tiek noformēts kā dāvinājums, bet pēc būtības tas ir pārdošanas darījums. Īpaši bieži nodokļu administrācija ar darījuma apslēpto būtību saskaras, pārbaudot saistīto uzņēmumu darījumus, kā arī mikrouzņēmuma nodokļa maksātājus, kas faktiski sniedz pakalpojumus vienam uzņēmumam, slēpjot darba tiesisko attiecību esamību ar minēto uzņēmumu un tādā veidā optimizējot nodokļus, norāda Finanšu ministrijā.

Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie vēl būs jāskata un jāpieņem Saeimā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+