×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
22. marts, 2012
Drukāt

Veidos uzticamo uzņēmumu sarakstu

mapes_krasainas

Saeima šodien kā steidzamus otrajā un galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, kas paredz uzticamo uzņēmumu jeb tā sauktā baltā saraksta veidošanu.

Šajā sarakstā iekļautie uzņēmēji, kuri godprātīgi pilda savas saistības pret valsti, varēs saņemt vairākus atvieglojumus, kā arī izmantot citas priekšrocības.

Likumprojekts paredz izveidot uzticamo uzņēmumu sarakstu, ar kuru padziļinātās sadarbības programmas gaitā plānots realizēt ciešāku un efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātāju un nodokļu administrāciju, atvieglot administratīvo slogu uzņēmējiem, kā arī uzlabot uzņēmēju savstarpējo sadarbību.

Uzņēmēji programmā varēs pieteikties brīvprātīgi, un viņiem būs tiesības izmantot noteiktos atvieglojumus un priekšrocības – pievienotās vērtības nodokļa ātrāku atmaksu, kā arī vienkāršotas muitas procedūras bez papildu pārbaudēm. Tāpat plānots godprātīgos uzņēmējus nodrošināt ar individuālu nodokļu konsultantu, kā arī savlaicīgi sniegt informāciju par iespējamajiem nodokļu nomaksas riskiem.

Dalībai programmā tiks vērtēta nodokļu maksātāju saimnieciskā darbība un nodokļu nomaksa, un sarakstā varēs iekļaut, ja pret uzņēmumu nav sākts maksātnespējas, tiesiskās aizsardzības vai ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process. Programmas dalībnieki – uzņēmumu amatpersonas – nedrīkstēs būt aizdomās turamas personas kriminālprocesā vai atzītas par vainīgām noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā. Tāpat komersanti nedrīkstēs būt administratīvi sodīti par nodokļu, darba tiesību vai darba aizsardzības noteikumu pārkāpumiem.

Tāpat iekļaušanai uzticamo uzņēmumu sarakstā tiks ņemts vērā uzņēmuma neto apgrozījums, valsts budžetā iemaksāto nodokļu apjoms, uzņēmumā nodarbināto darbinieku skaits un viņu vidējā bruto darba samaksa.

Plānots, ka par uzņēmuma iekļaušanu sarakstā lems īpaša komisija, kas būs koleģiāla konsultatīva institūcija. Kritērijus programmas dalībnieka statusa iegūšanai, kā arī pieteikuma iesniegšanas un izskatīšanas kārtību noteiks Ministru kabinets. Par neatbilstību kritērijiem, vērtējot saimnieciskās darbības rezultātus un nodokļu nomaksu, tostarp arī, vai juridiskā persona nav veikusi darījumus ar partneriem, kas uzskatāmi par komersantiem ar augstu nodokļu nemaksāšanas risku, uzņēmumu no saraksta varēs arī izslēgt.

Uzticamo uzņēmumu saraksts būs publiski pieejams. Sarakstu veidos Finanšu ministrija, un tas būs viens no pasākumiem ēnu ekonomikas apkarošanai un godīgas konkurences nodrošināšanai. Padziļinātās sadarbības programmu plānots sākt šā gada 1.jūlijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+