Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Veikals beidzot slēgts17


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Ieva Lūka/LETA

Piemēram, tūristam Kubā pieejami visi paradīzes jaukumi, saule, jūra, rums, Havanas cigāri, taču Fidela valstībā jāaizmirst par izklaidēšanos, vārdā šopings. Šopingot var doties uz Eiropas universālveikalu Vāciju, bet Brīvības salā tikpat kā nav kur iepirkties, un nav ko pirkt, izņemot minētās baudvielas. Tas, ziniet, varbūt grūtāk panesams sievieša cilvēkam, bet kungi gluži labi iztiek bez laika nosišanas, klīstot pa bodēm, atpūšas pilnvērtīgāk, un kubieši ir viena laimīga, bezrūpīga, par dzīves grūtībām pasvilpojoša tauta.

Tas nāk atmiņā, lasot par Polijā nolemto pakāpeniski atteikties no tirdzniecības svētījamās dienās. Vaļā būšot vien maiznīcas, aptiekas, puķu veikali un DUS. Aizliegumu panākusi arodbiedrība. Garām ejot, var vaicāt, vai Baldzēn-kungam nevajadzēja stāvēt kā Džordāno Bruno par darbaļaužu taisnību un tiesībām uz brīvdienām, lai pārdevēji netiktu izkalpināti kā pārsvarā ārzemju īpašniekiem piederošo veikalu ķēžu rokpeļņi. Tomēr būtiskāks ir jautājums – vai nav jākaunina latvieši, ievērojamas kultūrtautas pārstāvji, kas sevišķā vērtē tur tautasdziesmu un Raiņa garīgo mantojumu, bet svētdienās viņus kā nelabais rāvis un liek dot priekšroku unīšu šturmēšanai un mantu pirkšanai, gāzējot pa lielveikaliem ar pārkrautiem un piepakotiem pirkumu ratiem. Un, padarot svētdienu it kā par ģimenisku pasākumu, iesaistīt vēl arī bērnus pa veikaliem izejamā dienā no 8 līdz 22.

Sekmīgā valdības darbība ir veicinājusi apstākļus iepirkties, kā būtu no ķēdes norāvušies. Pensionāriem ar iespaidīgiem naudas pielikumiem veidojas patēriņa kults, kad tie izpērk letes pa sauso. Darba darītāji labprāt apmeklē supermārketus, cenrādi daudz nepētot un iegādājoties visu no sortimenta, materializējot nodokļu reformas rezultātā radušos fantastiskos ieguvumus. Pārtikas nodaļā zaļie zirnīši, sīpolloki un citi dārzāji ar pazemināto 5% PVN paši lec ratiņos un tirgussomās! Cilvēki neaptver, kur vēl iet un notriekt palielinātās algas, kad “Alfas”, “Spices” gaņģi izstaigāti no viena gala līdz otram, no bēniņiem līdz pagrabtelpām. Varbūt nedaudz neapmierināti par sabojātu dienu ir ģimenes tēvi, no kuru piepildīto maku satura pašfinansējas namamātes, steidzoties īstenot sapni par jaunu drēbju kārtu, modernāku – palīgs virtuvē – sadzīves elektrotehniku un neaizmirstot juvelier-izstrādājumu salona adresi. Laulenes šaudās kā tīģerienes, vai it kā briedene aizdevusi kājas. Viņas pamanāt ar priekšķepām palētinātu apakšbikšu kaudzē, gādājot nedēļas pārtikas rezerves, pēc tam pie brošu stenda un trauku sekcijā pie kafijkannām, kurām līdzi karstā piedāvājumā par velti nāk bezmaksas putnapiens (vai kapu soliņš). Kad cilvēkam šķiet, ka viņš, nopaunots kā nastu nesējs ēzelis, nespēs pārstiept mājās uz muguras tūkstoš vajadzīgo lietu grēdu un būs jāizsauc kravas taksis, jāpasūta konteiners vai jātransportē ar upes tvaikoni, dzīvesbiedre ar neskaitāmiem iepirkumu maisiņiem stāvā sajūsmā ir beigusi izdevušos šopinga tūri un arī pacietīgajam gaidītājam dāvanā izvēlējusies “second hand” tirgotavas džemperi ar sniegavīru – vai, mīļais, esmu nogurusi kā suns!

Diemžēl novārtā pamesti dvēseles kopšanas pasākumi. Kādam varbūt svētdienā aptrūksies zacene, bet inteliģentiem cilvēkiem jāpalasa grāmata, jāstudē prese, jācīnās zolītes čempītī, jāparakņājas sakņudārzā, jāaiziet uz teātri un muzeju. Kurš seko līdzi notikumiem, grib izglītoties, jāsāk gatavoties vēlēšanām, jāvelta svētdiena Stambulas konvencijas analīzei vai jārīko ekskursija uz Sakas pagasta pieminekli māju-kuģi, kamēr neparastība nav aizvilkta selgā.

Ir simts citu interešu, nevis padoties veikalu atvērto durvju vilinājumam. Naudu arī var ieguldīt vērtīgāk nekā barības vielās – koncertbiļetēs vai “Latvijas Avīzes” abonēšanā. Tāpēc Latvijas ļaudis atbalstītu saprātīgu lēmumu liegt andelēties svētdienās. Protekcioniska valdība atļautu atvērt vietējo tirgotāju pārtikas piparbodītes, tirgu un alko outletus, kas ir nozīmīgi nacionālajai ekonomikai. Turklāt “rimīšos”, “maksimās” ceļas cenas – nebūs nekāda skāde, ja svētdienās iedzīvotāji ietaupītu, nevis notērētu savu apgrozības kapitālu.

LA.lv