×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
1. februāris, 2018
Drukāt

Egils Līcītis: Veikals beidzot slēgts (17)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Ilustratīvs attēls

Piemēram, tūristam Kubā pieejami visi paradīzes jaukumi, saule, jūra, rums, Havanas cigāri, taču Fidela valstībā jāaizmirst par izklaidēšanos, vārdā šopings. Šopingot var doties uz Eiropas universālveikalu Vāciju, bet Brīvības salā tikpat kā nav kur iepirkties, un nav ko pirkt, izņemot minētās baudvielas. Tas, ziniet, varbūt grūtāk panesams sievieša cilvēkam, bet kungi gluži labi iztiek bez laika nosišanas, klīstot pa bodēm, atpūšas pilnvērtīgāk, un kubieši ir viena laimīga, bezrūpīga, par dzīves grūtībām pasvilpojoša tauta.

Tas nāk atmiņā, lasot par Polijā nolemto pakāpeniski atteikties no tirdzniecības svētījamās dienās. Vaļā būšot vien maiznīcas, aptiekas, puķu veikali un DUS. Aizliegumu panākusi arodbiedrība. Garām ejot, var vaicāt, vai Baldzēn-kungam nevajadzēja stāvēt kā Džordāno Bruno par darbaļaužu taisnību un tiesībām uz brīvdienām, lai pārdevēji netiktu izkalpināti kā pārsvarā ārzemju īpašniekiem piederošo veikalu ķēžu rokpeļņi. Tomēr būtiskāks ir jautājums – vai nav jākaunina latvieši, ievērojamas kultūrtautas pārstāvji, kas sevišķā vērtē tur tautasdziesmu un Raiņa garīgo mantojumu, bet svētdienās viņus kā nelabais rāvis un liek dot priekšroku unīšu šturmēšanai un mantu pirkšanai, gāzējot pa lielveikaliem ar pārkrautiem un piepakotiem pirkumu ratiem. Un, padarot svētdienu it kā par ģimenisku pasākumu, iesaistīt vēl arī bērnus pa veikaliem izejamā dienā no 8 līdz 22.

Sekmīgā valdības darbība ir veicinājusi apstākļus iepirkties, kā būtu no ķēdes norāvušies. Pensionāriem ar iespaidīgiem naudas pielikumiem veidojas patēriņa kults, kad tie izpērk letes pa sauso. Darba darītāji labprāt apmeklē supermārketus, cenrādi daudz nepētot un iegādājoties visu no sortimenta, materializējot nodokļu reformas rezultātā radušos fantastiskos ieguvumus. Pārtikas nodaļā zaļie zirnīši, sīpolloki un citi dārzāji ar pazemināto 5% PVN paši lec ratiņos un tirgussomās! Cilvēki neaptver, kur vēl iet un notriekt palielinātās algas, kad “Alfas”, “Spices” gaņģi izstaigāti no viena gala līdz otram, no bēniņiem līdz pagrabtelpām. Varbūt nedaudz neapmierināti par sabojātu dienu ir ģimenes tēvi, no kuru piepildīto maku satura pašfinansējas namamātes, steidzoties īstenot sapni par jaunu drēbju kārtu, modernāku – palīgs virtuvē – sadzīves elektrotehniku un neaizmirstot juvelier-izstrādājumu salona adresi. Laulenes šaudās kā tīģerienes, vai it kā briedene aizdevusi kājas. Viņas pamanāt ar priekšķepām palētinātu apakšbikšu kaudzē, gādājot nedēļas pārtikas rezerves, pēc tam pie brošu stenda un trauku sekcijā pie kafijkannām, kurām līdzi karstā piedāvājumā par velti nāk bezmaksas putnapiens (vai kapu soliņš). Kad cilvēkam šķiet, ka viņš, nopaunots kā nastu nesējs ēzelis, nespēs pārstiept mājās uz muguras tūkstoš vajadzīgo lietu grēdu un būs jāizsauc kravas taksis, jāpasūta konteiners vai jātransportē ar upes tvaikoni, dzīvesbiedre ar neskaitāmiem iepirkumu maisiņiem stāvā sajūsmā ir beigusi izdevušos šopinga tūri un arī pacietīgajam gaidītājam dāvanā izvēlējusies “second hand” tirgotavas džemperi ar sniegavīru – vai, mīļais, esmu nogurusi kā suns!

Diemžēl novārtā pamesti dvēseles kopšanas pasākumi. Kādam varbūt svētdienā aptrūksies zacene, bet inteliģentiem cilvēkiem jāpalasa grāmata, jāstudē prese, jācīnās zolītes čempītī, jāparakņājas sakņudārzā, jāaiziet uz teātri un muzeju. Kurš seko līdzi notikumiem, grib izglītoties, jāsāk gatavoties vēlēšanām, jāvelta svētdiena Stambulas konvencijas analīzei vai jārīko ekskursija uz Sakas pagasta pieminekli māju-kuģi, kamēr neparastība nav aizvilkta selgā.

Ir simts citu interešu, nevis padoties veikalu atvērto durvju vilinājumam. Naudu arī var ieguldīt vērtīgāk nekā barības vielās – koncertbiļetēs vai “Latvijas Avīzes” abonēšanā. Tāpēc Latvijas ļaudis atbalstītu saprātīgu lēmumu liegt andelēties svētdienās. Protekcioniska valdība atļautu atvērt vietējo tirgotāju pārtikas piparbodītes, tirgu un alko outletus, kas ir nozīmīgi nacionālajai ekonomikai. Turklāt “rimīšos”, “maksimās” ceļas cenas – nebūs nekāda skāde, ja svētdienās iedzīvotāji ietaupītu, nevis notērētu savu apgrozības kapitālu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. Veikaliem brīvdienās jābūt ciet un punkts.Vairākus gadus dzīvoju Vācijā 21.gs.pirmajos gados un pieradu pie viņu šopinga stila-sastādīt sarakstu,kas tiešām jāpērk, un uz supermārketu pēc rijamā braukt max.2 reiz nedēļā.Ļoti normāli-i nauda tērējas ekonomiskāk,i mazāk laika tiek pavadīts bodēs.Jau tajā laikā Vācijā brīvdienās atvērtas bija tikai sīkās pārtikas bodītes(piem.maizes),ēstuves ,krodziņi un tankštelles.Šmotkas,kā likums,tika pirktas tikai sezonu izpārdošanās.

 4. Rasma Pāvuls-Pāvuliņa,Facebooc Atbildēt

  Šis pensiju palielinājums ir tikai Egila Līcīša galvā,bet ne realitātē! Veco pensionāru pensijas ar lielu stāžu ir ne vairāk kā 230eiro!

 5. Rasma Pāvuls-Pāvuliņa,Facebooc Atbildēt

  Paskaidrojiet : kur pazuda mans tikko adresētais komentārs Egilam Līcītim? Kad beidzot Latvijā valdīs taisnība visiem,ne tikai valdībai?

 6. Rasma Pāvuls-Pāvuliņa Atbildēt

  Interesanti,no kurienes tiek ņemti fakti,ka pensionāriem ir neizmērojami pielikumi ,jo spriežot pēc manas pensijas (32 g.stāžs)-man dotajā momentā ir 229.eiro un 45 centi (pielikums oktobrī bija ap 7 eiro) ,jo visu laiku skan atgādinājums ausīs:”Jūs esat piedzimusi neīstajā laikā -PSRS darbības laiks nav mūsu un par to pensiju saņemt nav tiesību” Varbūt ir tiesības pieprasīt no izbijušās PSRS? Esmu dzimusi 1941.gadā un beigusi 1972.g Maskavas Pļehanova v.n. institūtu . visu darba laiku sastāvēju arodbiedrībā,maksāju ikmēneša biedra naudas un saņēmu arī pietiekami augstu algu kā inženiertehniskais darbinieks,man nevajadzēja domāt :kā es iztikšu līdz mēneša beigām! Cien.E.Līcīša k-gs! Jūs esat mani dziļi aizvainojis ar savu viedokli par pensionāriem un prasu konkrēti izteikt savā viedoklī: cik % no Latvijas vecākajiem pensionāriem(pēc 76.gadiem) saņem šos augstos pielikumus savām pensijām? Gaidu Jūsu Atbildi ! Facebook, Rasma Pāvuls-Pāvuliņa.

 7. Valstij nav šajā jomā jāiejaucas,to vajadzētu regulēt arodbiedrībai,piemēram pieprasot lielveikaliem,lai pārdevējām svētdienas būtu brīvdienas.Nekad neesmu bijis lielveikalā svētdienā,nezinu ko tur varētu darīt,pārtiku nedēļas nogalei iegādājos piektdienas vakarā,savukārt apģērbu un apavus visai ģimenei nopērkam vienā dienā aizbraucot uz lielveikalu A10,tas ir pie Berlīnes.Vasarā visas brīvdienas pavadām pie dabas,ziemā ir koncerti un muzeji,kādi vēl lielveikali?

 8. mūdzis regionālis Atbildēt

  Viss jau būtu labi,bet ,sakiet,kur varēs papildināties ar šņabjiem.

 9. Doma pamatīga kā kūts siena.Ja esat pamanījuši,pārdevējas jau sen vairs nesmaida,labi jau ,ka vēl atņem sveicienu.Viss apnicis.

 10. Valsts, kas producē aizliegumus, ir nožēlojama. Un, starp citu, no visa šī apgrozījuma tiek maksāti nodokļi. Polija vēl nav precīzi saskaitījusi, cik šis prieks viņiem izmaksās, bet jau tagad skaidrs, ka tas būs gan robs budžetā gan pazaudētas darba vietas. Labi, mums tāpat jau neesot, kas strādā, un tagad visas bijušās kasieres varēs kļūt par krāsotājām. Bet robs budžetā būs. Topošajā IKEA viena liela daļa pircēju varētu būt no Igaunijas, tāpat kā tas ir Viļņas IKEA, kurp brauc no Latvijas un Baltkrievijas. Un kad tad viņi brauks, ja ne brīvdienās? Bet pats galvenais- vai paši strādājošie par to ir kaut ko teikuši?

 11. Svētdienās tiek piedāvāts aiziet uz teātri un muzeju? Bet kas tad tie tur ir – lopi, ka viņiem svētdienās jāstrādā?

 12. Man nak smiekli par kadu lielu pensijas pielikumu iet runa? Tam raksta autoram ir lieluma manija piemetusies. Vai ari sizofrenijas uzliesmojums.

 13. piparbodnieka vecāmāte Atbildēt

  Tas labi: dievbijīgajiem poļiem jau bij piemirsies, ka liekā naudiņa jānes uz baznīcu, nevis lielveikalu …

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+