×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
28. aprīlis, 2017
Drukāt

Austrijā par skaidru naudu vairs nepārdod pat bulciņas (28)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Martins Auers savā beķerejā atteicies no skaidras naudas izmantošanas un ir pārliecināts, ka gandrīz katram pieaugušajam un bērnam ir pieejama kaut kāda veida apmaksas karte.

Austrijā pirmais veikals – beķereja – informē klientus, ka tie ar skaidru naudu paliks izsalkuši, jo par pirkumu norēķināties iespējams tikai digitāli.

Īpašnieks Martins Auers ir pārliecināts, ka gandrīz katram pieaugušajam ir pieejama kaut kāda veida apmaksas karte, turklāt bērniem dota iespēja izmantot uzlādējamu priekš­apmaksas karti. “Austrijas Preses aģentūrai” Auers skaidro, ka neatbalsta atteikšanos no skaidras naudas ES mērogā, taču viņa uzņēmumam par labu nākot iespēja izvairīties no naudas skaitīšanas kļūdām un laika ietaupīšana.

Citus iemeslus skaidrās naudas lietojuma ierobežojumiem min EK, kura šī gada janvāra beigās publicēja kopš marta publiskajā apspriešanā nodotu rīcības plānu ES iniciatīvai ierobežot skaidras naudas maksājumus. Iniciatīvas oficiālais mērķis ir vienveidot skaidras naudas darījumu ierobežojumus ES, lai neapgrūtinātu tirgus darbību, jo vairākās ES valstīs, piemēram, Itālijā, Francijā, Spānijā u.c. tādi jau noteikti. Latvijā kopš 2017. gada spēkā ir ierobežojums fizisku personu darījumiem skaidrā naudā, ja summa pārsniedz 7200 eiro, ar mērķi mazināt krāpniecisku darījumu skaitu un nelikumīgi iegūtas naudas legalizāciju. EK īpaši akcentē tieši šo aspektu, respektīvi, rīcības plāna nozīmi organizētās noziedzības un teroristu finanšu darījumu izsekošanā bez pelēkajām bezierobežojumu zonām ES mērogā, jo teroristu darbības finansēšanā plaši izmantoti anonīmi maksājumi skaidrā naudā. Jau nākamgad plānots veikt izmaiņas likumdošanā.

Saskaņā ar EK rīcības plānu pilnīga atteikšanās no skaidras naudas “nodrošinātu nospraustā mērķa sasniegšanu, taču nebūtu piemērots risinājums, jo pagaidām tā vēl ir svarīgs norēķināšanās līdzeklis, kas iesakņojies sadzīvē, turklāt tās alternatīvām nelielu maksājumu gadījumā ir negatīvas puses”. Skeptiķi vērš uzmanību uz EK izteikumu “pagaidām”, tajā saskatot plānu ar laiku pilnībā pāriet uz digitāliem maksājumiem.

Uz šādu modeli virzās Zviedrija, kurai ir īpaša loma naudas vēsturē. Tā kā pirmā valsts Eiropā 1661. gadā izdeva banknotes, un tagad kā pirmā apņēmusies līdz 2030. gadam pilnībā izskaust darījumus ar skaidro naudu valstī. Patlaban Zviedrijā pat baznīcas ziedojumu un sabiedrisko tualešu apmeklējums tiek veikts ar viedtālruņiem un dažāda veida apmaksas kartēm, turklāt kredītkartes iegūšana atļauta jau no septiņu gadu vecuma. Mazumtirdzniecībā 95% gadījumu maksāts tiek digitāli. Zviedrijā plaši izplatīts ir uzskats, ka cilvēkam, kurš obligāti grib norēķināties skaidrā naudā, ir kas slēpjams, jo galu galā arī par Zviedrijā aizliegto prostitūciju un narkotiskajām vielām maksāts netiekot digitāli.

Daudz piesardzīgāka noskaņa valda Austrijā un Vācijā, kurās neuzticība bankām, valūtām un privātsfēras lološana ir ierasta lieta. To apzinās arī politiskās aprindas, kurās nevalda vienprātība par vēlamo notikumu attīstības gaitu. Lai gan jau 2012. gadā Merkeles pārstāvētās partijas CDU biedrs un Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible skaidru naudu kritizēja kā “necaurspīdīgu norēķināšanās līdzekli”, CDU nesen vēlēšanu kampaņas ietvaros uzsvērusi “pilsoņu iespēju pēc paša vēlēšanās norēķināties ar skaidru naudu kā neizslēdzamu brīvas un uz pilsoņtiesībām balstītas sabiedrības pazīmi”.

Arī Austrijā politiķi no dažādām partijām jau izsenis brīdina par ekstrēmiem brīvības un absolūtās novērošanas scenārijiem, kas tika iekļauts arī prezidenta amata kandidāta Norberta Hofera vēlēšanu kampaņā. Skeptiķi brīdina, ka pilnīga pāreja uz digitāliem maksājumiem padarīs iespējamu datu vākšanu un patērētāja profila izveidošanu. Iegūto informāciju varētu pārdot, piemēram, reklāmas aģentūrām, apdrošināšanām, kas attiecīgi ietekmētu iemaksu augstumu, ja klients pastiprināti iegādājas alkoholu vai tamlīdzīgi.

Kā ziņo finanšu portāls “Finanzen100”, amerikāņu finanšu eksperts Saimons Bleks brīdina, ka ES daudzas bankas ir uz sabrukšanas robežas, un būtu īpaši bīstami, atsakoties no skaidrās naudas maksājumiem, iedzīvotājus padarīt pilnīgi atkarīgus no finanšu sistēmas. Cits amerikāņu finanšu speciālists Kenets Rogofs jau 2014. gadā aicināja pāriet uz digitāliem maksājumiem, kas, viņaprāt, stimulētu ekonomiku. Viņa nekritiskais arguments tiek bieži minēts kā viens no galvenajiem EK iniciatīvas iemesliem. Skaidras naudas neizmantošana kredītiestādēm ietaupītu arī naudas uzglabāšanas, bankomātu un apkalpošanas izmaksas, turklāt nestu papildu ienākumus par digitālajiem norēķiniem. Ar papildu ienākumiem šādā gadījumā varot rēķināties arī banku kontu hakeri un viedtālruņus ražojošie koncerni, kuri piedāvā digitālu maksājumu veikšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Kas par mulkibam! Visu var nopirkt skaidras naudas izteiksme.

 2. Zlota stūrītis Atbildēt

  Nu tad tagad tā, tauta. Pieturam un nemetam ārā jebkādas banknotes un monētas, lai vai cik vecas vai eksotisku valstu! Var pienākt laiks, kad tādas vajadzēs, jo būs jāsāk lietot alternatīvā, no valdībām neatkarīgā naudas sistēma. Tad Milda pirks Zelmas pienu un Zelma- Maņkas baravikas, valdību savam makam tuvumā nelaižot.

  • nav sliktākā ideja ! Atbildēt

   Varturi jau pa kluso ir tieši tādā ceļā nodrošinājušies !

  • valsts teorijas kurss Atbildēt

   No valdībām neatkarīga naudas sistēma nevar darboties, tāpat kā nevar darboties bezlikumu sabiedrība. Tas pirmkārt. Otrkārt, tie, kas vārdos visskaļāk kliedz pret valdību, darbos nekad neatsakās no šīs valdības izlaistās naudas. Treškārt, Milda un Zelma no piemēra drīkst uzreiz ataudzēt astes un kāpt atpakaļ kokos, jo bez darba dalīšanas un tāda vai citāda naudas ekvivalenta nevar pastāvēt neviena sabiedrība, pat visprimitīvākā.

 3. Anka Puļemjočica pārvērtās par Anku Buločņicu ! 🙂

 4. Dziivoju Austrijaa, taa ir valsts, kuraa vajag skaidru naudu. Marin Auer nav laba reputaacija vides aizsardziibas jomaa, tad nu izpatiik citaa veidaa. Autors nesaprot, par ko raksta…

 5. ja kolonijas iedzīvotājiem ir tikai karte, to var nobloķēt pretošanās vai protestu gadījumos. Cilvēku var perfekti izsekot no dzimšanas līdz nomiršanai un pat pēc tam. Tāds būs naudas likvidēšanas rezultāts. Rakstelim ir mērķis pazondēt, kāda ir cilvēku attieksme pret kārtējo naudasmaisu nelietību.

  • le grand cauchemar Atbildēt

   Fon Letovs Forbeks kaut kā iemanījās aizstāvēt vācu koloniju Tanzānijā ar afrikāņu spēkiem, lai gan ne bez vācu feldfēbeļu vadības. Tik daudz par beztēmas spamu un koloniālo pagātni. Runājot par šodienu – vai varat nosaukt piemērus un vai zināt, ka banka ir nevis valdības iestāde, bet privāts uzņēmums, ko neuztrauc klienta politiskā darbība?

   • le grand cauchemar Atbildēt

    Kur banka atradīs detektīvu tūkstošus, kas izsekos visus klientus? Kurš izsekos pašus detektīvus? Kāpēc bankai, tas ir, privātam uzņēmumam, būtu jāizseko klients?

 6. Vai nebūtu vienkāršāk visus sadzīt geto un kolonām vest uz vajadzīgo darbavietu un par padarīto dot tikai ēst un neļaut vairoties kāds ienakums būtu valstij ne papīri jaraksta ne bankas jauztur,ne administrācijas utt. un to visu sāk celt gaima pirms vēlēšanām jo cilvēki jau neies vēlēt tur piedalīsies esošie radu klani un speciali pietuvinātie nu jau viens otris šādos vēlētos amatos pie labas algas būs sagaidījis vecumdienu pensiju un vēl mēģinās palikt pie varas,tāpat lai cilvēku prātus novirzītu no valstī notiekošā tiek katru dienu kladzīnāts par krieviju kāda mums daļa lai taču tas ēbreju klans laupa viņi tacu tur ķīlniekos visu pasauli kā kādu padzen no varas krievu ēbreju tā tūlīt raud visa pasaule.

  • iedzert nervu zāles un beigt murgot 😀 Sabiedrisks fui arī raksta autorei par lētu sensāciju ģenrēšanu – tas, ka viens beķeris ideoloģisku iemeslu dēļ nepieņem skaidru naudu – un vēl nav zināms, kā tas atsauksies uz viņa uzņēmumu – nenozīmē, ka ”Austrijā” vairs nevar lietot skaidru naudu. Mums jau pietiek sliktu žurnālistu – neesiet viena no viņiem!

 7. Lai pieņem Latvijā tādus noteikumus,redzēs cik nauda ienāks nodokļos.

 8. pareizi, datori ēnu ekonomiku ātri izkontrolēs, vid vecenes varēs ravēt bietes zelta ķēdēm mirdzot

 9. Vai viņi ar to nepārkāpj kādu likumu?
  Senāk uz naudas zīmēm pat bija rakstīts, ka tā obligāti jāpieņem!
  Pārējos, tipa, šekus, vekseļus, citus areditīvus etc varēja ņemt vai neņemt.

 10. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  ===========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 11. Tikai nevajag lūdzu muldēt. Kā var tik melīgu virsrakstu izlikt, pilnīgi šoks par šādu bezkaunīgu neprofesionālismu. Ja viena beķereja izdomājusi, ka viņiem ērtāk strādāt ar bezskaidru naudu , tad nevajag rakstīt ka – Austrijā vairs nepārdod pat….. Austrijā un piemēram konkrēti Vīnē, uz katra ielas stūra stāv vecene un kaut ko tirgo loģiski ka ar skaidru naudu un tikai un bez kādiem čekiem. Visur tirdziņi kā mums placis Centrāltirgū, kur nedod nekādus čekus, kur nav ne tikai kase, kur nu vēl kāds bankas kartes novilcējs. Visās malās VISI iepērkas ar skaidru naudu un tikai retais velk karti ārā. Arī veikalos. Loģiski arī kafejnīcās , jo ar karti pieņemot var vēl palikt bez dzeramnaudas.

 12. Autore tomēr varētu būt konkrētāka un minēt precīzi, ka 1 beķerejā nepieņems skaidru naudu, nevis uzlikt kliedzošu virsrakstu….Austrijā! Tā ir vistīrākā maldināšana un absolūta nepreofesionalitāte. Austrijā ir milzums daudz vietu, kur nepieņem un tuvākajā laikā arī nevarēs norēķināties ar kartēm, jo tas ir izdevīgi TIKAI banķieriem nevis uzņēmumam.

 13. Kārļa Marksa un Fr.Engelsa pēcteči kā pirmie nokļūs īstajā komunismā – nebūsi tu ar savu numuriņu, paliks ārpus ES paradīzes. Mācās, študenti, mācās no modernizētajiem eiropiešiem, kuri totālo uzskaiti un kontroli izmēģināja arī Buhenvaldē, Aušvicā u.c. vietās Eiropā.

 14. Austriesiem sadu bekeri vajag boikotet.Vai sis bekeris ir iedomajies ka vins ir straptautiskais finansu zonglieris no banku pasaules? Bankas, koncerni un nodoklu iekasetaji ,protams,ir ieintereseti caurspidiga pateretaja par kuru butu zinams cik vins nopelna,ko ed,dzer ,un kadus apgerbus nesa.Ka tagad vares nopirkt kadu Joint vai prieka meitu?Bez dokumentiem stradat ari nevares. Tas pedejas demokratijas atlikuma iznicinasana ! Paldies Dievam ka kaut kas tads neizdosies.

 15. Debiliki. Terorismu pasi izveidoja un pasi finanse. Tas ir tikai iemesls totalai kontrolei.

 16. esam aizdzīvojušies Atbildēt

  EurPSR stūrē totālas verdzības virzienā !
  Visa likumdošana banku barošanai…

  • Nu tik nevajag! Nīstajā PSRS pat katram pionierim bija skaidra nauda un neviens neskaitīja, cik bulciņas tas nopērk. Nevienam makā neviens nelīda! ES pēc ASV nodiktētā strauji virzās uz totalitāru režīmu. Amerikai pārpādevušies Latatejas pakalpiņi par skrien pa priekšu un cenšas būt pirmie!

   • Baidos, ka šī procesa aizsākumi nenāk no ASV. Jau apustulis Jānis paredzēja ko tamlīdzīgu un rakstīja
    ” Un viņš dara, ka visi, lielie un mazie, bagātie un nabagie, brīvie un vergi, uzspiež zīmi uz savas labās rokas vai uz pieres, lai neviens nevarētu ne pirkt, ne pārdot, kam nav šīs zīmes – zvēra vārda vai viņa vārda skaitļa.” (Atkl. 13:16-17)

 17. Vai korektāks virsraksts nebūtu “Kādā Austrijas veikalā…” ?

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Korekti būtu, ja virsrakstā … kādā beķerejā par skaidru naudu nepārdod pat smalkmaizītes!
   “Bulciņa” ir kārtējais apliecinājums mūsu žurnālistu izpratnei par valodu kurā viņi raksta. Ja paskatās elektroniskajā latviešu valodas sinonīmu vārdnīcā, tad pat sinonīmos šādas “bulciņas” neatrast. Taču Anetītei tas nav šķērslis- viņa nelegāli pāriet austrumu robežu un….ir! Tā tauta, demonstrējot augstu beķermeistarību, ražo buločno- mučnih izģeļij un sūta Anetītei reklamēt.
   Ja godīgi, mani ļoti kaitina mūsu žurnālistu necieņa pret savu valodu un ar viņu paviršo attieksmi latviešu valodā ievazātie gimalajiešu lāči., kaut gan tieši žurnālistiem būtu jābūt galvenajiem valodas druvas kopējiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+