Ekonomika
Bizness

Veiksmīgākais ieguldītājs – mūsu pensijā 16


Uldis Salzirnis (otrais no kreisās) un Juris Birznieks (otrais no labās) ar balvām
Uldis Salzirnis (otrais no kreisās) un Juris Birznieks (otrais no labās) ar balvām
Foto – Valdis Semjonovs

Vecrīgā, valsts attīstības finanšu institūcijas “Altum” telpās, kļuvuši zināmi to Latvijas uzņēmumu nosaukumi un uzņēmēju vārdi, kuriem aizvadītajā gadā izdevies veiksmīgi ieguldīt naudu uzņēmējdarbības attīstībā, tostarp jaunu produktu radīšanā un pakalpojumos.

Galerijas nosaukums

Privātā sektora investoru nominācijā “Gada investīcija” par visveiksmīgāko atzīts 2,265 miljonu eiro ieguldījums 39 Latvijas uzņēmēju, finansistu un advokātu nodibinātajā ieguldījumu pārvaldes akciju sabiedrībā “INDEXO”, kas kopš pagājušā gada vidus pārvalda to naudu, kuru iedzīvotāji valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) veidā iemaksā pensiju otrajā līmenī.

“INDEXO” guvis atsaucību, tāpēc ka komercbanku noteikto 1,5% vietā noteicis uz pusi mazāku komisijas maksu, tādējādi iedzīvotāju kontos paliek vairāk naudas. Uzskatot, ka pensiju naudas pārvaldīšana, kas pašlaik ir septiņu lielāko komercbanku rokās, iedzīvotājiem ir dārga un neizdevīga pārāk lielo komisijas maksu dēļ, “INDEXO” piedāvā iedzīvotājiem ieguldīt savu pensijas naudu pasaules finanšu tirgus indeksiem piesaistītos ieguldījumu fondos. Ieguldītājam šajos fondos netieši piederētu gandrīz visu pasaules lielāko uzņēmumu akcijas. Kopš darbības uzsākšanas pirmo triju mēnešu laikā INDEXO savus pensiju uzkrājumus jau bija uzticējuši 2764 cilvēki – gandrīz septiņas reizes vairāk nekā jebkuram citam otrā pensiju līmeņa pārvaldniekam.

2017. gada oktobrī sabiedrisko iniciatīvu portālā “ManaBalss.lv” “INDEXO” aicināja iedzīvotājus parakstīties par priekšlikumu, kas paredz iespēju pensiju uzkrājumus pilnā apmērā nodot mantiniekiem, ja otrā pensiju līmeņa dalībnieks aiziet viņsaulē pirms pensijas vecuma sasniegšanas. Dažu mēnešu laikā par to parakstījās 10 605 iedzīvotāji. Vakar šis “INDEXO” priekšlikums tika iesniegts Saeimā.

Nominācijā “Gada videi draudzīgākā investīcija” par apjomīgāko atzīts uzņēmēju Jura Birznieka un Ulda Salzirņa ieguldījums 162 500 eiro apmērā SIA “STROPS Technologies” attīstībā. No valsts attīstības finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētāja Reiņa Bērziņa rokām saņemot apbalvojumu, Juris Birznieks sacīja, ka par šo atzinību jāpateicas finanšu institūcijai “Altum” konkrētā pilotprojekta ietvaros. Izmantojot šajā uzņēmumā radītās mobilās novērošanas sistēmas, iespējams laikus novērst mēģinājumus piesārņot dabu, nelegāli izgāžot sadzīves atkritumus. Šīs nestandarta novērošanas sistēmas jau sekmīgi izmanto robežsardze, Valsts policija, pašvaldības policija, dažādu pasākumu rīkotāji, apsardzes uzņēmumi un citi. Pēc Jura Birznieka teiktā, šo novērošanas sistēmu priekšrocība ir to uzstādīšana 10 minūšu laikā un tikpat ātra pārvietošana un uzstādīšana citā vietā. Eiropā šīs sistēmas sekmīgi izmanto jau desmit pilsētās.

Privāto investoru grupā par “Gada nozares atbalstītāju” kļuvusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Pērn LIAA sāka darboties reģionālie biznesa inkubatori, kuri ir būtisks atbalsts jaunizveidotajiem uzņēmumiem.

Aizvadītā gada juridisko un institucionālo investoru devumu novērtējot, nominācijā “Gada investīcija” par vislabāko atzīta starptautiskā privātā kapitāla investīciju kompānija “Providence Equity Partners” – par Zviedrijas mediju koncerna “Modern Times Group” (MTG) raidorganizāciju biznesa Baltijas valstīs iegādi.

Nominācijā “Gada finanšu konsultants” uzvarējis finanšu konsultāciju uzņēmums “Superia” par konsultācijām privātā kapitāla investīciju kompānijai “Providence Equity Partners” MTG grupas Baltijas uzņēmumu iegādē.

“Gada juridiskā konsultanta” godu ieguvis advokātu birojs “Sorainen” par konsultācijām “Providence Equity Partners” MTG grupas Baltijas uzņēmumu iegādē.

Nominācijā “Gada pārdošana” par uzvarētāju atzīts riska kapitāla fondu pārvaldnieks “ZGI Capital” par izstāžu pakalpojumu sniedzēja “Art Fairs Service” kapitāldaļu pārdošanas darījumu. Savukārt “Gada nozares atbalstītāja” tituls piešķirts Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai (ERAB) par ieguldījumu Latvijas un Baltijas valstu riska kapitāla tirgus attīstībā un riska kapitāla fondu pārvaldnieku un investoru profesionālajā apmācībā.

Uzziņa

Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija (LVCA) un privāto investoru biedrība “Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls” (LatBAN) par veiksmīgākajiem un nozīmīgākajiem ieguldījumiem godina uzņēmējus jau trešo gadu pēc kārtas.

2017. gadā LatBAN apvienoja 75 privātos investorus, kuri piekrita ieguldīt jaunos biznesa projektos, tostarp ar augstu riska pakāpi.

Pērn biznesa eņģeļu ieguldījumi dažādos uzņēmējdarbības projektos bija 15,4 miljoni eiro, tostarp 2,9 miljoni eiro – uzņēmējdarbības iesācējuzņēmumos.

Pēc LVCA datiem, 2017. gadā Latvijas riska kapitāla fondi bija veikuši investīcijas 26 miljonu eiro vērtībā.

Latvijas riska kapitāla tirgū ir seši riska kapitāla fondu pārvaldnieki “BaltCap”, “Livonia Partners”, “ZGI Capital”, “FlyCap”, “Expansion Capital” un “Imprimatur Capital”.

LA.lv