Latvijā
Sabiedrība

Veikts vērienīgs reids taksometru nozarē: atklāj būtiskus pārkāpumus0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Rīgas pašvaldības policijas (RPP) kopīgi veiktajā reidā atklāts, ka daļa taksometru šoferu brauc bez derīgām tiesībām un bez auto tehniskās apskates, portālu LA.lv informēja VID.

Pārbaudes tika veiktas no 2018.gada 9. līdz 11. februārim. Visbiežāk fiksētie pārkāpumi saistīti ar čeku neizsniegšanu un skaitītāju neieslēgšanu brauciena laikā. Tāpat 14 gadījumos taksometros bija uzstādīti tehniskajām prasībām neatbilstoši skaitītāji, kā arī atsevišķi pārvadātāji satiksmē piedalījās bez OCTA un derīgas auto tehniskās apskates. Bija arī šoferi, kas pasažierus pārvadāja bez derīgas autovadītāja apliecības.

Kopā 48 kontrolbraucienos konstatēts 81 pārkāpums.

VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine norāda: “Situācija taksometru nozarē ir kritiska. Par to liecina gan daudzās pasažieru sūdzības, ko saņemam Valsts ieņēmumu dienestā, gan arī pašas nozares neapmierinātība. Strādāt legāli apstākļos, kad liela daļa komersantu ignorē elementāras likuma un pasažieru drošības prasības, patlaban ir izaicinājums. Ievērojot principu “konsultē vispirms”, esam devuši ilgu laiku veco taksometru skaitītāju nomaiņai, tomēr joprojām liela daļa tos nav nomainījusi.” S. Kārkliņa-Ādmine teic, ka pārbaudes taksometru jomā turpināsies.

Veiktais reids atklāj vēl kādu nozīmīgu problēmu. Izmantojot kopbraukšanas pakalpojumu platformas jeb mobilās aplikācijas, daudzi autovadītāji, iespējams, savas nezināšanas dēļ, sniedz pakalpojumus nelegāli bez licences, tai skaitā, nereģistrējot nedz darba attiecības, nedz saimniecisko darbību. Par šādām darbībām pienākas sods.

RPP Profilakses, koordinācijas un statistikas nodaļas galvenais speciālists Deins Millers uzsver, ka galvenais taksometru jomas uzraugošo iestāžu uzdevums ir panākt, lai taksometru pakalpojums būtu patērētājam pietiekami drošs un draudzīgs. Patērētājam skaidri jābūt saprotamiem pārvadājuma līguma nosacījumiem. Vismaz minimāli to šobrīd var izpildīt tikai komercdarbību reģistrējuši taksometru pārvadātāji, kas saņēmuši pašvaldības licenci pasažieru pārvadājumu veikšanai. “Jāatzīst, ka saņemtās patērētāju un taksometru pārvadātāju sūdzības, kā arī pārbaužu laikā konstatētais, norāda, ka uzraudzība šajā nozarē jāveic vēl aktīvāk”, stāsta Millers.

Pārbaužu rezultātā VID amatpersonas izņēma 3 transportlīdzekļus. Līdz lēmuma pieņemšanai administratīvo pārkāpumu lietās tie nodoti glabāšanā Nodrošinājuma valsts aģentūrai. Par reidā konstatētajiem pārkāpumiem ir uzsāktas lietvedības administratīvo pārkāpumu lietās un tiks piemērota administratīvā atbildība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikto.

LA.lv