×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
1. oktobris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Vējoņa debija un Putina manevri (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Braucienu uz Ņujorku, lai piedalītos ANO Ģenerālās asamblejas 70. sesijā, varētu saukt par Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ārpolitisko debiju, jo tas ir pirmais šāda mēroga pasākums, kurā viņš piedalās (iepriekš bija vien pāris nelielas vizītes Eiropā). Uzreiz jāsaka, ka Ņujorkā Vējonis bija ļoti redzams. Ne jau ar skaļajiem politiskajiem paziņojumiem, bet šā vārda tiešajā nozīmē – viņš bija iekļuvis tuvplānā kadros, kuros ASV prezidents Baraks Obama saka uzrunu asamblejas dalībnieku svinīgajās vakariņās un skatītāji varēja vērot, kā Latvijas valsts galva ātri izdzer savu šampanieti, kamēr lielvalstu līderi pie sava galdiņa lēni saskandina glāzes. To ārvalstu vadītāju saraksts, ar kuriem Vējonis Ņujorkā bija ticies un runājis, nav iespaidīgs un pat varētu radīt jautājumus par Latvijas ārpolitikas virzieniem: Turkmenistānas prezidents Gurbanguli Berdimuhamedovs (ar viņu Vējonis esot pārrunājis Kārļa Ulmaņa kapavietas labiekārtošanas iespējas – šis, šķiet, ir jautājums, ko Latvijas prezidenti viens otram nodod mantojumā, bet kas netiek risināts), Kenijas Republikas prezidents Uhuru Kenjata, Gruzijas prezidents Georgijs Margvelašvili… Kā te lai neatceras eksprezidenta Valda Zatlera grāmatā aprakstītos “mednieku stāstiņus”, ka viņš starptautiskā forumā ieradies uz vakariņām agrāk un samainījis galdakartes, lai iegūtu vēlamos blakussēdētājus.

Centrālais notikums Ņujorkā šajās dienās, protams, bija ASV prezidenta Baraka Obamas un Krievijas līdera Vladimira Putina tikšanās. Mediji arī steidza publicēt bildi no jau pieminētās glāžu saskandināšanas, lai gan tā, protams, ir protokola procedūra, nevis kāds rādītājs starpvalstu attiecībām. Tajā pašā laikā nevar noliegt, ka kaut kādi manevri tiek veikti un iniciatīvu uzņēmies Putins. Lai gan Krievijas propaganda pasniedz tā, ka Obama gandrīz vai atrāpojis un lūdzis tikšanos Putinam, zināms, ka tieši Krievijas prezidents bijis ierosinātājs. Plāns acīmredzot ir nedaudz paspēlēties ar pašreizējo spēku izkārtojumu, novērst uzmanību no Ukrainas, zinot, ka ASV šobrīd vairāk uztrauc notikumi Sīrijā. Putins ANO sēdē uzsvēris, ka nepieciešams izveidot koalīciju pret t. s. “Islāma valsts” teroristiem, kas līdzinātos antihitleriskajai koalīcijai Otrajā pasaules karā – tāpat kā toreiz visiem kopā esot izdevies uzvarēt lielāko ļaunumu, to varot izdarīt arī tagad. Salīdzinājums, iespējams, pat ir diezgan adekvāts, jo Otrā pasaules kara laikā rietumvalstis pievēra acis uz vienu ļaunumu (Staļinu), lai varētu uzvarēt citu (Hitleru), diemžēl pie viena ļaujot arī pārdalīt pasauli. Un tāda perspektīva ir biedējoša. Krievija jau ir aktīvi iesaistījusies karadarbībā Sīrijā, sniedzot militāru atbalstu Sīrijas prezidentam Bašaram Asadam, un tieši par viņu Putins mēģināja aizbilst vārdu arī ANO, lai gan tas neguva īpašu atbalstu. Ap šo figūru diez vai koalīciju iespējams izveidot.

Latvijai Krievijas jaunā aizraušanās ar Tuvajiem Austrumiem, no vienas puses, ir izdevīga, jo tas atvirza saspīlējumu no mūsu robežām, no otras puses, būtu nepatīkami, ja agresija pret Ukrainu tiktu pamazām aizmirsta un paliktu nesodīta. Tā ir arī Latvijas amatpersonu, tajā skaitā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, uzdevums to atgādināt starptautiskajā arēnā. Pat ja nesanāk dzert šampanieti kopā ar ietekmīgajiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. … Bet to visu,un par Putinu kludam, jau vins atgadinaja visiem velak, drosibas sanaksmes uzruna … bet, kas tad uzklausa kadas valsts VP kurs vel neko pozitivu savos panakumos nav pieradijis saviem valsts patriotiem valsts ieksejas sagatavotibas joma un pastiprinatu gribu vienotiem staties cina pret Putina hibridkara metodologiju – ar vardiem vien, bez DDD pabeigsanas un nacionalas politikas arkarteju ieviesanu un nostiprinasanas to neuzvaresim … !

  … Man rikle aizsprudusa un nekad nenorijamas politiskas klimpas ir visu musu VP, lidz sim valsts esamibas stavoklim neattiecigas un neizsakami, mikstas un pazemigas ANO uzrunas … uz reokupetas un rekolonizetas valsts problemam neatiecigas uzrunas … pretstata lidzigi esamibas apdraudetas Izraelas VP uzrunas saturiem … !!!!

  … Vai autohtonas tautas latviesiem ir vai nav tiesibas pastavet ka nacionalai valstij, ka tas stav definets un garantets ANO statutos, internacionalos likumos un konvencijas … !!!!???

  … Neskatoties uz visam tiesibam, liekas, viss atkarajas no Bezabrenes VP, MP un AM personazu politiskas piederibas , tik nepienemamam, personigi attistitas gribas un intelektualam spejam to panakt … kur palicis vinu vajadzigais darbs uz pasaules skatves … ari sada virziena …?!

 2. Manuprāt, Latvijas prezidentiem gan nevajadzētu pārāk aizrauties ar tiem Centrālāzijas diktatoriem. Nedomāju, ka tas īpaši kalpo Latvijas interesēm.

 3. … Vai Bezabrenes AM ir kads valstisks arpolitikas skatijums, savu interesu aizstavibai, un vai tas VP tika sagatavots to paust … jo pec vina uzrunas likas, ka ‘ brunci zala plava’ bija nopietnakie punkti ko dzirdejam, neskatoties uz visu to, kas butu bijis jasaka pasaulei par nacionalas valsts attistibas un drosibas problemam … !

 4. … Ka lidzigi Stalina politikas slepenam merkim, ar nodevigo sabiedroto ‘ useful idiots ‘ padomdeveju palidzibu, tika pardalita pasaule un Baltijas valstis pamestas genocidam, ar miljoniem beglu, ta soreiz Obama padomdeveji ‘globalisti’ ar savu nesaprotamo un tuvredzigo planosanu pielava viltigam Kremlim nobumbot Basara Asada pretiniekus vispirms … ne Isis … un ko nu … jo tagad bus vel vairak migrantu pie Eiropas robezam?

  … Ka ES var uzticeties ari sadam tadam sabiedrotam, kam pasreiz nerup nekas cits ka miopiskas ieksejas ASV velesanas kampanas un ta stipraka lobija intereses … ?!!!!

 5. alexliprandi@gmail.com Atbildēt

  “Lai gan Krievijas propaganda pasniedz tā, ka Obama gandrīz vai atrāpojis un lūdzis tikšanos Putinam, zināms, ka tieši Krievijas prezidents bijis ierosinātājs.” Всем известно, что Администрация Обамы прислала Путину предложение о встрече с 2 временными слотами, но у латышских журналистов есть более надежные источники информации: вероятно это Интернет! Россия ни у кого ничего не просит, к ней все сами приходят с предложениями!

  • ОБАМА (сдержанно): Мы рады лидеру России,
   Я вижу, вы в расцвете сил,
   Вы нас о встрече попросили…
   ПУТИН: Кто, я просил? Я не просил.
   ОБАМА: Оставим это.
   Я не в теме.
   Хватает всяких прочих дел, Но вы поговорить хотели…
   ПУТИН: Не я хотел, а ты хотел!

 6. … viņš bija iekļuvis tuvplānā kadros, kuros ASV prezidents Baraks Obama saka uzrunu asamblejas dalībnieku svinīgajās vakariņās un skatītāji varēja vērot, kā Latvijas valsts galva ātri izdzer savu šampanieti, kamēr lielvalstu līderi pie sava galdiņa lēni saskandina glāzes…+++ Vējonim ir vismaz sava pašapziņa. Viņš dzer šampānieti, kā pats vēlas 🙂 Atšķirībā no teksta autora, kurš netiek vaļā no “parastā latvieša” mazvērtības kompleksa

 7. Vējonim debija –
  Vējonis ielēja,
  Vējonim garšoja –
  Ielēja vēl….

 8. PAŠAPZIŅAS CELŠANAI Atbildēt

  Krievijā jau 17. vai kurā tur gadsimtā pat SPECIĀLI durvis ārzemju viesiem būvēja tik zemas, ka RĀPUS pie cara varēja ienākt ! 🙂

 9. ” .. lēni saskandina glāzes … ”
  Tie inostranci nejēdz fiksāk tikt pie nākamās !

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+