×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2014
Drukāt

Vējonis aicina spert konkrētus soļus aizsardzības budžeta palielināšanai (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Lemjot par aizsardzības nozares finansēšanu, nozares ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) aicina Saeimas deputātus nodrošināt konkrētus soļus pakāpeniskam aizsardzības budžeta palielinājumam līdz 2020.gadam, informē Saeimas Preses dienestā.

Saeimas deputāti pagājušajā nedēļā pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu “Valsts aizsardzības finansēšanas likums”, kas paredz pakāpenisku aizsardzības budžeta palielināšanu līdz 2020. gadam.

Lai gan atbalstītajā likumprojekta redakcijā ir pausta apņemšanās līdz minētajam termiņam palielināt aizsardzības budžetu līdz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tajā nav noteikts, kādā veidā šādu finansējuma apmēru ir plānots sasniegt.

Vējonis Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājam Jānim Reiram (V) ir nosūtījis vēstuli ar priekšlikumiem minētā likumprojekta izskatīšanai Saeimā 2.lasījumā, kuros piedāvāts veids, kā nodrošināt pakāpenisku aizsardzības budžeta pieaugumu turpmāko sešu gadu laikā.

Ministrs mudina nodrošināt pakāpenisku budžeta palielināšanu līdz 2020.gadam pēc sekojoša plāna:

  • 2015.gadā – ne mazāku kā 1,1 % no attiecīgajam gadam prognozētā IKP;
  • 2016.gadā – ne mazāku kā 1,2 % no IKP;
  • 2017.gadā – ne mazāku kā 1,4 % no IKP;
  • 2018.gadā – ne mazāku kā 1,6 % no IKP;
  • 2019.gadā – ne mazāku kā 1,8 % no IKP;
  • 2020.gadā un turpmākajos gados – ne mazāku kā 2 % no IKP.

Vēstulē deputātiem arī atgādināts, ka pašreizējais Latvijas aizsardzības budžets nav ilgtspējīgs un nenodrošina pārdomātu un mērķtiecīgu valsts aizsardzības stiprināšanu. Pretēji paustajai apņemšanās palielināt aizsardzības finansējumu, realitātē ir noticis pretējais – 2014.gadā prognozētais valsts aizsardzības budžets ir 0,93% no IKP ar tendenci turpmākajos gados pat samazināties.

Ministrs uzsver, ka Latvija šajā ziņā krietni atpaliek no citām reģiona valstīm. Igaunija un Polija jau šobrīd aizsardzības budžetam atvēl ap 2% no IKP. Savukārt Lietuvas politiskās partijas ir parakstījušas līgumu par ikgadēju aizsardzības budžeta palielināšanu par 0,2% no IKP un Lietuvas valdība jau šogad apstiprinājusi papildu 37,77 miljonu eiro piešķiršanu aizsardzības nozarei, ar mērķi sasniegt 2% no IKP 2020.gadā.

“Krīze Ukrainā ir brīdinājuma signāls, kas Latvijai ir jāuztver nopietni, un ir jāpieņem tālejoši lēmumi, kas stiprina mūsu valsts drošību. Adekvāta valsts aizsardzības finansējuma nodrošināšana ir Latvijas valsts pastāvēšanas pamats un mūsu atbildība sabiedrības un sabiedroto priekšā, kuri jau ar konkrētiem praktiskiem soļiem ir snieguši ieguldījumu Latvijas drošībā,” uzsver Vējonis.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. … Ta ka tiek aizsargatie oligarhi, miljonari un TUA pirceji un NI ipasnieki, bankas un to banksteri un labi samaksatie VALSTS UZNEMUMU administratori … ARKARTA IEVESTS PROGRESIVAIS NODOKLIS SAMAKSATU 10x VAIRAK PAR VAJADZIGO, EH !!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+