×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. septembris, 2017
Drukāt

Māris Antonevičs: Vējonis grib “izbeigt” (38)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Raimonds Vējonis

Valsts prezidents Raimonds Vējonis iesniedzis Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”. Priekšlikuma būtība: iepriekš vecākiem nepilsoņiem bija jāraksta iesniegums, ja viņi vēlējās, lai bērns kļūtu par Latvijas pilsoni vai arī viņš pats to varēja izdarīt pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas. Ja tiktu pieņemts prezidenta ierosinājums, iesniegums vairs nebūtu vajadzīgs. Aplēsts, ka priekšlikums varētu attiekties uz apmēram piecdesmit jaundzimušajiem bērniem. Te, protams, var aizdomāties, kāpēc daži vecāki, neskatoties uz ļoti vieglo procedūru, tomēr nevēlas, lai viņu bērni kļūtu par Latvijas pilsoņiem. Acīmredzot viņiem ir sava motivācija, piemēram, iespēja visai ģimenei ceļot bez vīzām uz Krieviju, kas Latvijas pilsoņiem nav iespējams. Varbūt daļu no viņiem jaunais likums pat mudinās kļūt par Krievijas pilsoņiem, lai saglabātu līdzšinējo privilēģiju.

Diez vai Vējonis un viņa komanda ir personīgi aptaujājuši šos cilvēkus un noskaidrojuši viņu rīcības motivāciju, un, kā tagad atklājas, nav arī īpaši sagatavojuši augsni, lai šis priekšlikums gūtu politisku atbalstu Saeimā. Jāsecina, ka ne iedziļināšanās, ne rezultāts šajā gadījumā nav bijis svarīgs – prezidenta solis ir tīra politiskā manifestācija, kas nevis saliedē, bet drīzāk šķeļ sabiedrību. Interesanti, ka šādi gājieni R. Vējonim jau kļūst par ierastu parādību – pirms trim mēnešiem viņš pēkšņi nāca klajā ar aicinājumu par tautas vēlētu prezidentu. Kad izrādījās, ka ar vienu uzrunu parlamentā valsts konstitucionālos pamatus mainīt nevar un tas prasa nopietnu un ilgstošu pārliecināšanas darbu, ideja ātri vien tika atbīdīta maliņā.

Ko Valsts prezidents ar savu priekšlikumu par nepilsoņu bērniem panācis, un kā interesēs tas noticis? Sāksim ar to sabiedrības daļu, kurai šis priekšlikums it kā veltīts, pasniedzot to gandrīz vai kā dāvanu viņiem, – ar nepilsoņiem. Te vērts paskatīties uz krievvalodīgo mediju reakciju. No pēdējās dienās lasītā īpaši palicis prātā dažos interneta portālos publicētais dramatiskais virsraksts – “Nepilsoņu likvidāciju sāks ar bērniem”. Bet tas vairāk uzmanības piesaistīšanai (klikšķu vākšanai), jo attieksme ir mēreni pozitīva, bet – kas būtiski – prezidenta ierosme tiek uzskatīta drīzāk par “iesildīšanos” pirms tālākiem politiskiem lēmumiem – balsstiesību piešķiršanu nepilsoņiem pašvaldību vēlēšanās un pēc tam arī t. s. nulles variantu jeb automātisku pilsonības piešķiršanu visiem nepilsoņiem. Sak, ja jau vara ir nostājusies uz šī ceļa, tad jau būs vien jāiet tālāk. To, piemēram, “Radio Baltkom” uzsver arī Nepilsoņu kongresa aktīviste Elizabete Krivcova: “Ir viss pamats domāt, ka starptautiskie signāli turpināsies, un pie bērniem nevajag apstāties, (..) svarīgi, lai procesi turpinātos.” Iespējams, ka tāpat domā, tikai skaļi nesaka, arī tie eksperti, kas R. Vējonim ieteica šo ideju, atsevišķi no kuriem jau iesaistījušies aktīvajā politikā, dibinot jaunu partiju. Šī ideja ir viena no politiskajām platformām, ar kuru iet uz vēlēšanām.

Taču sajūta “ar to viss nebeigsies” nav tikai krievvalodīgajiem medijiem, tāpēc arī latvieši ir diezgan piesardzīgi – jā, priekšlikums šķietami tehnisks, bet kāpēc to pavada tik skaļi lozungi un kāpēc tas tagad pēkšņi ievajadzējies… Diezgan paredzama bijusi Nacionālās apvienības frakcijas nostāja – neatbalstīt likumu. Tā kā koalīcijas līgums paredz, ka izmaiņas pilsonības politikā var notikt tikai ar visu valdības partneru piekrišanu, arī ZZS un “Vienotība” netaisās strēbt karstu. Vai prezidenta komanda to nezināja? Politisko atbalstu priekšlikumam gan varētu panākt ar kompromisu pieeju, vienlaikus rosinot arī kādu latviskumu un nacionālu valsti stiprinošu iniciatīvu. Piemēram, vienotu pirmsskolas izglītības sistēmu, kur bērnudārzi vairs netiek dalīti “latviešu” un “mazākumtautību” (lasi – “krievvalodīgie”), kā pirmo soli pārejai uz vienotu izglītības sistēmu valsts valodā. Tieši šāda pieeja nodrošinātu, ka pilsonību ieguvušie nepilsoņu bērni tiešām reāli kļūtu par Latvijas pilsoņiem, nevis tikai uz papīra skaitītos.

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. Nepilsoņu problēma ir strupceļš, jo no vienas puses, kāpēc gan jāuzspiež pilsonība, ja cilvēks pats to negrib vai nav gatavs un no otras puses, kāpēc Latvijā dzimst pasen neeksistējošas valsts (PSRS) (pseido)pilsoņi?!

 2. Okazivaetsja moderatori zabanili na portale ruskij jazik! Kakaja radostj dlja vseh nacionalozabochennih! Mozet poprobujete zapretitj latinskij shryft?!
  U menja vopros k modertoram? Nu, i chego vi dobilisj zapretiv russkij jazik?! Teperj rusofobstvo etogo sajta imeet oficialjnoje podtvejdenije! Bravo!

 3. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 4. Nepilsoņu kongresa aktīviste Elizabete Krivcova: “Ir viss pamats domāt, ka starptautiskie signāli turpināsies, un pie bērniem nevajag apstāties, (..) svarīgi, lai procesi turpinātos.”
  =================
  Protams, ka, ja šo Vējoņs projektu nodos komisijām, priekšlikumi nāks griezdamies un sabiedrības tracināšana nebeigsies.

 5. ta’ nu, prasts pielīdējs

 6. Tad jau tagad tev, grafist, būs jāraksta kā latgaliešiem cara laikā. Dots pret dotu, kā sacīt jāsaka … No sirds ceru, ka mums pietiks spara negriezt TAVĒJIEM otru vaigu.

  • A, tak eto prosto mestj! Toljko za chto? Lubvi k etomu portalu u menja ne pojavitsja, latishom ja ne stanu tem bolee! Toljko boljshe prezrenija i k vam vsem i k vashemu jaziku, i toljko.

 7. … Paldies ZZS un SX , ka ari tas meitu partijam, par vel viena nespejiga, naiva vai gleva un nomenaklaturas, vai pat okupantu un to lidzjuteju izveletu, VP !!!

  … Visa,si nepartraukta un nesakarigi izdarita darbiba, kas ka visi pedejie notikumi Bezabrene ir versti pret autohtonas latviesu tautas interesem, ne tikai pierada oligarhu ‘Ridzenes sarunu’ patiesibu, bet turpinoso. visas vecas nomenaklaturas nekaunigi atbalstito un nelikumigo procesu, ka ari savu pardroso meginajumu iesakt valsts apversumu … klusi nozogot valsti tas autohtonai un likumigai sabiedribai, soreiz pielietojot visas ‘smalkas genocida’ metodes … !!!

  … Sis ‘Manzurijas ieliktenis’ pat nekaunas valkat brivas tautas Tautas terpu … lai pazemigi varetu izpildit un panakt savu saimnieku velmes !!!

  … Mosties, latvieti/e … pulkstens ir piecas minutes lidz brives un latviesu tikumibas aptumsosanas bridim … tamdel sagatavo savu Gara Gaismas lapu un dodoies uz 18.11. ‘ Lapu gajienu’ …

 8. Labāk lai aizbēg.

 9. Pareizi, tuvojas vēlēšanas, – jau pēc gada. Krievi taču sen grib pārņemt Saeimu, vismaz tikt pāri 50 %, lai varētu būt likumu un visa pārējā noteicēji krievu stilā. Kas tad mazā Latvija ir, un Rīga ? Naša Riga, kur tik daudz krievu slavenības to ir iemīļojušas. Nu jau nevajag vairs ne Sočus, ne Melno jūru, ne Baikālu, – tagad krieviem Topā ir mūsu Jūrmala. Pretīga tauta , līdzīga, kā uts kažokā, no kuras grūti atbrīvoties, bet ne neiespējami. Jā,okupanti rullē mūsu Latvijā. Un ko jūs, latvieši, tikai noskatieties, savāciet čemodānus, un prom, jo krievi te darbu nedod jums un arī nedos nekad.

 10. Viņš grib ,,nobeigt,, latviešus savā zemē

 11. Turaties Vējoņa kungs Atbildēt

  Jau sen vajadzēja izbeigt šo cilvēku dalīšanu titulētajos un nepilsoņos! nevajag ņemt galvā to relikto naciķu saujiņu kas vēl sapņo par “okupācijas gadiem”! Latvijai jābūt modernai Eiropas valstij kurā nenotiek nekāda cilvēku diskriminācija!

  • Turaties,Veona kungs un nepieļaujiet latviešu -pilsoņu diskrimināciju Latvijā. Nezinot kaut kādu svešvalodu, daudzi latvieši ir spiesti emigrēt,jo Latvija nevar dabut darbu. Tas taču modernā Eiropas valsti nav pieņemami.

 12. Savu pirmo politisko orientāciju bērni iegūst no saviem vecākiem un vecvecākiem un saglabā to vismaz līdz pilngadībai.Iegūstot dziļākas sabiedriski politiskas zināšanas,politiskā orientācija var mainīties,bet tas notiek ļoti reti.Tā kā,”mīļais (prezident),nesteidzies”!

 13. prezident, vairāk ieklausies tautā! Atbildēt

  neatbildēts jautājums lāčukam
  Šodien 11:30
  A kāpēc Latvijā nesavieno šīs abas /FM un Ekonomikas min. / ministrijas,ko?Varbūt ,lai vēl trakāk izšķiestu valsts naudu? Un kāda joda pēc vēl vajadzīga Gerharda ministija, ja to darbu mierīgi varētu izdarīt dūklava ministrija/jo tapat Latvija nekadas zemkopības vairs nav ,ir tikai dažas tukstošgalvīgās lopu novietnes, kurās nobendē ”saslimušā kustoņa vieta ,izkauj visu fermu?Kauns nespējniekiem ministriem ,kuri, sava pašlabuma dēļ , nedomā par valsti, bet tikai piepilda savas un savu korišu kabatas ar mūsu-nodokļu maksātāju naudiņām, padarot nabagu visu Latvijas tautu ar savu mantrausību un nekā nedarīšanu valsts labā

 14. laipnie zaļie LV pilsonīši Atbildēt

  Nu ko klūpat virsū prezidentam, komentieri? Ko šim suflieri čukst, to viņš skaļi atkārto; galvenais – lai valodiņa būtu gana raita un saprotama … Un vēl – ja jau nepilsoņi slinki uz LV pilsonības iegūšanu, varbūt par to no valsts kabatas kādu prēmiju jāpiemaksā?

 15. Vējoņa darbība vienmēr ir bijusi vērsta Kremļa virzienā, tāpēc jau Saskaņa viņu ievēlēja.

 16. laipnie zaļie LV pilsonīši Atbildēt

  Nu ko klūpat virsū prezidentam, komentieri? Ko šim suflieri čukst, to viņš skaļi atkārto; galvenais – lai valodiņa būtu gana raita un saprotama …

 17. KAUNS PREZIDENTAM PAR KĀRTĒJO NEVALSTISKUMA IZPAUSMI! NEKAS NEVIENAM NAV JĀUZSPIEŽ AR VARU! Viņš varēja nākt ar domu visās skolās IEVIEST LATVIEŠU VALODU! Nav saprotams, KĀPĒC LATVIJĀ TIEK UZTURĒTA NEVAJADZĪGA SPRIEDZE???? Igaunijā un Lietuvā šāda problēma nepastāv, jo visās skolās ir attiecīgās valsts valoda! Latviešu valoda ir visa PAMATĀ! KĀPĒC TO NEGRIB SAPRAST??? 26 GADUS MOCĀMIES AR VIENU UN TO PAŠU NEPILSOŅU JAUTĀJUMU ???? KĀPĒC CILVĒKAM PAŠAM NEIZVĒLĒTIES BŪT VAI NEBŪT NEPILSONIM? Laikam arī no šī prezidenta ATKAL nesagaidīt nevienu darbību par labu Latvijas valstij!

 18. Nav nekads parsteigums par Pleskavas desantnieka delina meginajumu iznicinat Latvijas Valsts un latviesu pilsonu Neatkaribu.Tas ir vinam uzdotais uzdevums no vina saimniekiem.Ta ka Latvijas Valsts nav ratificejusi naves soda atcelsanu,vai tagad Latvijas Valsts un latviesu pilsonu drosibas intereses nav Valsts nodevibas gadijuma piespriest naves sodu ?

 19. Prezidentam vajadzētu personiski Atbildēt

  Ir beidzot jāsakārto pāriešana uz valsts finansētiem tikai valsts valodas bērnu dārziem, tad skolām, kā tas ir visur citur Eiropā. Latvijā vienīgā priviliģētā minoritāte visu laiku tiek padarīta par vēl priviliģētāku. Valsts prezidents taču varēja prasties un pats personīgi apbraukāt slinkos nepilsoņus un ielikt viņiem pildspalvu slinkajās rokās un palīdzēt ievilkt ķeksi vajadzīgajā ailītē, lai slinko/valstij nelojālo šeit dzīvojošo bērni tiktu pie pilsonības.

 20. Jautājums- kā Vējoņa kunga māte un viņš pats ieguva Latvijas pilsonību?

 21. Kauna un neērtības sajūta Atbildēt

  Jau kurais valsts prezidents pēc kārtas, par kuru atkal ir kauns. Kur tiešām vajadzētu iestāties un rīkoties, tur klusē, vai arī ļengani kko vāvuļo, toties ir šķietami izlēmīgs tur, kur paši aiztāvamie paši nav pakustinājuši pat mazo pirkstiņu, lai izmantotu vieglo iespēju saviem bērniem tikt pie pilsonības. Tāda absurda situācija. Viņi vēlas vai nevēlas saņemt LV pilsonību saviem bērniem, bet valsts prezidents piespiedu kārtā parūpēsies, lai ir. Žēl, ka tiešām ir daudz lietas, kur valsts prezidentam vajadzētu paust savu stingro viedokli (šeit es nedomāju tādas absurdas reizes, kā toreiz, kad valsts prezidents aicināja pašus zagļus – liela mēroga valsts izzadzējus, kuri to darīja izmantojot augstus valsts amatpersonu amatus, izvērtēt savu rīcību).

 22. Varbūt ir radusies iecere Krievijā palikušos radus pārvilkt uz Latviju? Kādreiz multimiljonars Onasis uzpirka valdību, kas mainīja likumu, lai tikai viņa sievai Žaklīnai Kenedijai nepienāktos mantojums.

 23. Pareizāk būtu Latvijas iedzīvotājiem (neatkarīgi no statusa), pašvaldībām, valdībai, Saeimai, panākt (praktiski darbojoties) viscaur latviešu valodas lietošanu 87% apjomā (kā tas bija pirms 1940. gada boļševiku okupācijas. Tad atkristu pat prezidenta līmenī formalizētu likumu mocīšana. Tas praktiski, piemēram, nozīmē ka uz uzrunu ne latviešu valodā laipni jāatbild latviski. Apsveicami ka ir neliela daļa demokrātisko krievu, kuri paši uzsāk sarunu latviešu valodā. Protams, valsts finansētajām skolām jābūt valsts valodā, līdzīgi ka citur pasaulē.

 24. Atcerieties, kur 3 A lēma, kuru ”vēlēt” un kādas partijas cēla amatā – nu parādi jāatdod – tā gribas Saskaņai ar ZZS valdībā – Vējonis izsauks …un varēs satīt latvijas karogu , slēpt kaut kur nama bēniņos. Vel apceļot tālas ziemeļu zemes ar saucienu – vēlēju, kā muļķis par ZZS un nu braucu ziemeļus lūkoties…

  • Ar tām oligarhu sarunām viss sakrīt, ir sajūta, ka mēs dzīvojam saskaņā ar tām. Pat sarunas par valsts prezidenta iebīdīšanu amatā, lai tas klusē, kad puišiem briedīs sūdi. Un viss notiek. Kaut vai nejēdzīgais, valsts prezidentam necienīgais aicinājums zagļiem pašiem izvērtēt savu rīcību, kā tad, gaidi ar maisu. Paņems sevi aiz čupra un aizstieps uz cietumu, piespriedīs paši sev par valsts īpaši liela mēroga izzagšanu, izmantojot augstus valsts amatus bargus cietumsodus ar mantas konfiskāciju un noteikti atklās arī ofšoros noglabāto. Nu skaisti. Šokē, ka valsts prezidents ko tik nejēdzīgu vispār var dabūt no sevis ārā. Ja nu vienīgi pēc oligarhu sarunām tā tam ir jābūt…

 25. Vājonis nav mūsu prezidents Atbildēt

  bet zało čakarētāju un vińu sarkano sabiedroto cilvēks. Uz vińu nav ne ko pałauties ne uzticēties. Vińš tagad dejo pēc tādas stabules.

 26. Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

  Es negribu, ka okupantu un kolonistu bērniem automātiski piešķirtu Latvijas pilsonību. Okupantiem un šo salašņu pēctečiem ir viens ceļš – atpakaļ uz Krieviju, jo tieši valsts kara noziedzniece un valsts pret cilvēci noziedzniece Krievija 1940.gadā un no 1945.-1991.gadam okupēja Latviju un pārkrievošanas nolūkos noziedzniece Krievija Latvijā iepludināja miljonus civilo un militārokupantu.

  • Āreče – grafistam kirilica beigusies, vien vezums mātes vārdu palicis. Moj mat – mojo bogatstvo, he, he …

  • Piever, ka savu mutīti naciķīt! drīz šļupstēsi aizokeāna saimnieku mēlē un latviešu valodu vispār varēsi aizmirst! Tad “briesmīgie okupācijas gadi” kur “iznīcināja” latviešu valodu, liksies kā paradīze. Pameklē google:-Mūsu valoda apdraudēta: Pieprasa oficiālu angļu valodas izmantošanu valsts pārvaldē, vai Uzbrukums valsts valodai vēl vienā flangā – vēlas skolās atcelt latviešu valodas eksāmenu

   • O, kāds komunistu-sovoku-krimnašu produkts “Uldis” ierunājās 🙂 un latviešu valodu arī iemācījies. Savu demagoģiju pataupi saviem pudeles brāļiem – komunisma cēlājiem

    • ar kādām tiesībām Atbildēt

     tu(ar mazo burtu jefiņ, manu vārdu liec pēdiņās? ja jums naciķēniem vienalga kas notiek ar Latviju un latviešu valodu, galvenais, ka tik var krievu tautu apriet, tad atceries – Latvijā vēl ir cilvēki kuri negrib, lai “brīvas valsts” kangari visu pārdod rietumu okupantiem un īznīcina valsti un valodu!

     • Te kāds aizmirsis, ka astoņdesmitajos gados LPSR ministrijā cītīgi gatavoja iestrādes, lai pakāpeniski pārietu uz vidējo izglītību tikai krievu valodā. Pēc “darbaļaužu lūguma”, zinies.

  • Varbūt tieši tu, grafomān, neesi pelnījis saukties par krievu. Pēc visām pazīmēm esi kaut kāds krimnaša

  • NE NAZIVAJ SEBJA RUSSKIM, UBLUDOK!!! Ti kto ugodno, no toljko ne russkij. Vi mozete zapretitj russkij jazik, no vi ne smozete sdelatj iz nas latishej! HRENA VAM, NE VIJDET!

   Repeatedly, after removal by censors! Gentlemen censors, your actions are illegal! What are the gentlemen, keep on having fun?! Excellent game in “freedom of speech”, I write, you – delete. And spit on the constitution!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+