×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
20. jūnijs, 2015
Drukāt

Vējonis: Jārada mehānisms, lai krīzes situācijā lēmumu var pieņemt trīs ministri (10)

Foto: LETAFoto: LETA

Raimonds Vējonis

Satversmē ir skaidri un gaiši jāieraksta, ka armijai, ja ir notikusi militāra agresija, ir uzdevums aizsargāt savu valsti, intervijā aģentūrai BNS sacīja jaunievēlētais Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Nākamais prezidents norādīja – Aizsardzības ministrijā ir identificēts, ka pašreizējais Satversmē noteiktais regulējums par rīcību krīzes gadījumā ir novecojis. “Tā bija tā laika konstitūcija – divdesmitie, trīsdesmitie gadi. Situācija pasaulē bija citādāka, redzējums savādāks un starptautiskās normas bija citādākas,” skaidroja Vējonis.

“Pašreizējā kārtība nosaka, ka [Ministru kabineta] sēdē jābūt vairāk nekā 50% no valdības [ministriem], lai pieņemtu lēmumu. Tas nozīmē, ka vismaz astoņiem ministriem ir jābūt valdībā, lai pieņemtu lēmumu. Ja krīzes situācijā būs pieejami tikai pieci ministri? Valstī neviens nepieņems lēmumus? Mums ir jārada mehānisms situācijām, kad trīs cilvēki valstī varēs pieņemt lēmumus. Latvija ir maza valsts un izolēt kādu ministru, lai viņš nevar ierasties uz lēmumu pieņemšanas vietu, vienmēr var izdarīt,” pauda Vējonis.

Jaunievēlētais prezidents uzskata, ka būtiski ir skaidri un gaiši konstitūcijā ierakstīt – armijai, ja ir notikusi militāra agresija, ir uzdevums aizstāvēt savu valsti. “Protams, vienmēr rodas jautājums – vai tad viņi neaizstāvēs? Viņi aizstāvēs vienmēr. Tomēr mēs redzam kaut vai Ukrainas situāciju, kur tiek iedarbināta dezinformācija no Krievijas puses – atnāk falšas pavēles, ka jums ir jāpaliek savā bāzē un jūs nedrīkstat iet ārā. Mēs zinām, ka aiz žoga šauj, bet ir kaut kāds papīrs, kas saka – jūs neko nedrīkstat darīt. Tā mēs pazaudēsim savu valsti. Ja krīzes situācijā valdība un prezidents nevar pieņemt lēmumu, tad vismaz armijai jāzina, ka viņiem pret ienaidnieku ir jācīnās,” skaidroja nākamais prezidents.

Vējonis uzskata, ka arī tautai, ja ir notikusi militāra agresija, savās iespēju robežās tai jāpretojas. “Tas var būt dažādi – tas nenozīmē, ka jāķer ieroči rokā un jāskrien šaut, bet ka nav jāpadodas. Jāpanāk arī, lai par noziedzniekiem nesāk uzskatīt tos, kas pretojas,” teica Vējonis.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Slusai daragoj, kakoi mehanizm ? Ludse vsevo rucnoi mehanizm ! Ludsij mehanizm jeso nepridumali. Pravaja ruka ludsaja zena – tak u nas v Gruziji govorjat. Lai veicas daragoj Vejonis!

 2. mūsu atrašanās NATO “5.panta” aizsardzībā – nozīmē arī atrašanos mūsu sabiedroto izlūkdienestu aizsardzībā, un ceru, ka vismaz ASV stratēģiskās plānošanas centrtra ļaudis nekādu “mūsu” nolaidību vai ļaunprātību nepieļaus.

 3. Šo satversmes nodaļu jamodernizē steidzami, kāmēr nav sarosijušies pretdarbības spēki. Jamaina un jāprecizē arī pats agresijas jēdziens, kad kara spēkiem jāreaģē bez kavēšanas un kurš par to atbild. Ja piemēram pārkāpta robeža – nav ko deldēt bikses – momentā kara daļām jābūt klāt. Jā tā tas būs, tad arī skaidrāk zinās, kādus jeročus jānodrošina un kā darbosies zemessardze. Vējonim absolūta taisnība, domāju, ka viņš to visu ar savu ādu ir izbaudījis, proti, viens kaut kāds Ventspils rūķītis var ietekmēt situāciju atbildīgā momentā. Vējonim vajadzēja vēl panākt, lai trijām baltijas valstīm būtu savstarpējie palīdzības līgumi, lai nebūtu tā “kā toreiz” varenie leiši aizmūka, kāmēr Ulmanis turpinājis “sēdēt savā vietā”. Krievs jau ļoti baidījās, ka būs pretestība un dabūs vel vienu Somiju, bet gudrie aizmūka un krievam bija pilns kart-blanšs.

 4. Kādi trīs ministri? Mums taču ir prezidents!

 5. Laikam taisnība un tie agrākie prezidenti?

 6. … Tik pat svarigi ka Vejona klastijums ministru No. lieta … ir fakts, ka ir ari novecojis ‘kara’ definejums, kuru ari ir jamaina uz tadu, kas izprot moderna laika agresijas paveidiem, kas tapat ka atklats armijas uzbrukums pari robezai , bet ar citam tik pat aktualam un iespaidigam metodem apdraud valsts esamibu un drosibu … un prasa attiercigu atbildi un aizstavibas gatavibu ka ari adekvatu metozu pielietosanu – pec noteiktas kartibas …. !

 7. Jebkurai agresijai ir jāpretojas un nav ko izvērst demagoģiju, ka mēs jau mazi , mūs jau iznīcinās.Tieši
  tā rīkojās 1940. gadā pie varas esošie, piemēram ārlietu ministrs Munters. Pēc viņa toreizējās rīcības var saprast, ka faktiski viņš darbojās kā PSRS ietekmes aģents Latvijā. Potenciālais iebrucējs jau speciāli apstrādās vajadzīgos cilvēkus arī valdībā, lai paralizētu jebkādu pretošanos, tāpēc šāda norma tiešām jāieraksta Satversmē.

 8. Tad lai paliek tie trīs ministri! Pārējos nost, lai nav tikdaudz algas jāmaksā! Un Saeimu nevajag turēt!

 9. Ja visas koalīcijas partijas ir valdībā pārstāvētas ar ne mazāk par trīs ministriem!

 10. Piekrītu !
  Tikai kas to bremzēja 25 gadus ?

Draugiem Facebook Twitter Google+