Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Pielikts punkts Sudrabas politiskām ambīcijām 16

Foto – Ieva Leiniša/LETA

Prezidents Vējonis apelējis pie vēlētāju atbildības un silti ieteicis nebalsot par sīkpartijām. Ne tikai tāpēc, ka politiskie knariņi raksturīgi ar idejisku un tehnisku nevarību, bet tamdēļ, ka elektoru balsis aizies melnajā caurumā un iznākumā vairāk procentu iegūs atbaidošā “Saskaņas” šlaka. Pēc valsts galvas norādījumiem vērts un vēlams iet valstiskās interesēs un pareizā virzienā, nododot balsis par atlases procedūru izturējušām lielām, latviskām organizācijām – “Vienotību”, Nacionālo apvienību vai Bordāna partiju. Kā Saeimas priekšsēdētāja ir visu pilsoņu māte, tā prezidents – nācijas tēvs, un viņiem jāklausa.

Ar atklātību un aicinājumu nesalaist dēlī ar balsojumu prezidents tomēr kļuva par antivaroni un daudziem lika uzmest lūpu. Apbēdinoši un līdz sirds dziļumiem sāpīgi, ja ļauj noprast, ka esi B kategorijas politiķis un tavu kanālmalā salasīto spēku nosauc par 3. šķiras niecību, peles izmēra partiju, kas darbojas tikai ar terpentīnu. Vai mazums pieredzēts, ka dibenplānā stāvošie ar masu atbalstu kļūst par cilvēces avangardu? Vai Donalds Tramps pirms tikšanas Baltajā namā nebija sīks miljardieris bez cerībām ieņemt ASV prezidenta krēslu? Vai pirms norīkojuma uz Rīgas pili Madonas skaistulis pats nebija bāls rezervists uz augstā amata kandidātu soliņa? Ja nebūs sīkpartiju, kur katrs programmas punkts paplašina cilvēku zināšanu robežas, – kurš Latvijā uzņemsies cīņu ar ķirzakveidīgajiem un reptiloīdiem? Nevērtēsim par zemu, nesvērsim par vieglu mikropartijas, kas uz katrām vēlēšanām neatlaidīgi cenšas iepūst dzīvību eiroskepses idejās, arhisvarīgos jautājumos, kas tuvi plašam vēlētāju lokam. Kas zina, kad tādi nelokāmi cīnītāji iemantos cilvēku uzticību kā “alternatīva Latvijai”?

Bija lieli jukumi, kuri utubungas pirmie atzīsies, ka tieši par viņiem Vējonis nav bijis pārāk augstās domās? Kaut partija meimuro uz kraujas malu, no kuras paveras bezdibenis, nedrīkst stresot un pastāvīgi jārunā par gaidāmo lielo laimestu vēlēšanās.

Prezidentam nebija ilgi jāgaida uz sabiedrisko fui. To publiskoja pūcīgi delegāti “No sirds Latvijai” kongresā, un Inguna Sudraba atkal kritusi ģībienā par sīkpartiju goda laupītāja Vējoņa nekautrīgiem mērījumiem. Jedritvaikociņ, Sudrabas famīlijas popularitāte tautā nav mazinājusies ne par milimetru, partijai piesaistītas pāri par 500 apkārtklejojošas dvēseles – tas ir astronomisks sekotāju skaitlis! Tikai krāpnieki sociologi nav pieskaitījuši klāt otru atbalstītāju procentu pie tā viena procenta, kas aptaujā fiksēts!

Tomēr par spīti čegevariskam noskaņojumam un blēžu mahinācijām, viltojot atbalstu, ko bauda “NSL”, pazīmes liecina, ka Vējoņa hipotēzei ir pamats un Sudrabas sektai iekļūt nākamajā Saeimā būs grūtāk, nekā Herbertam Cukuram ar tāliem pārlidojumiem sasniegt Gambiju. Platpera kungs sūdzas, ka nesastopot tuvākmīlestību, kolīdz provincē mērķauditorijai minot Sudrabas vārdu. Klātesošie tūlīt kā plēsti mūkot prom. Diriģents ar saldenākām akordeona skaņām un mudinājumiem iedzert pa glāzītei nespēj atvilināt vēlētājus atpakaļ, lai pacienātu ar kārtējo deputātisko uzrunu.

Skumīgi, bet biedri redzēti ar mugursomām plecos, sapaunojuši mantību, lai no sirds piesistu pēdu no Sudrabas kompānijas.

Tas būs neatgriezenisks zaudējums, ja 13. Saeimu atpūtinās no nelabvēļu nomocītās sievietes. Bijušā valsts kontroliere kā ar rentgenu saskatīja, cik nelikumīgi sataisīts budžets, kas ir ne vairāk vērts par tintes traipu un ka visi izdotie likumi ir tikai ierēdņu materiālo apstākļu uzlabošanai. Daudzu sirdis sildīja Sudrabas saprātīgie slēdzieni par stulbībām, ko nostrādā valdība, un arī biedrs pulkvedis nopūtīsies – bijām taču Maskavā cerējuši uz Gulbenes pojeni kā nākamo premjerministri. Vecie apgādnieki diezin vai ziedos miljonus aģitācijai par godīgo sievieti. Iespējamie sabiedrotie kā no infekcijas vairīsies saradoties ar “No sirds Latvijai”. Līdz ar to Ingunai atliek iesaukties – ak vai, esmu Tā Kunga rokās! (debesu tētiņa, nevis pavedēja) – un ļoti agrīnā periodā likt punktu politiskās darbības ambīcijām, gaišām nākotnes cerībām.

LA.lv