×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. jūlijs, 2016
Drukāt

Vējonis komentējis izmaiņas zāļu iegādē no trešajām valstīm pa pastu (4)

Foto LETAFoto LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis paudis gandarījumu par izmaiņām zāļu izplatīšanas noteikumos, kas ļaus fiziskām personām iegādāties zāles no trešajām valstīm arī pa pastu.

Izmaiņas zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtībā veiktas, ņemot vērā Vējoņa vēstulē Ministru prezidentam Mārim Kučinskim pausto aicinājumu pārskatīt spēkā esošo regulējumu un atteikties no absolūtā aizlieguma fiziskām personām saņemt pasta sūtījumā zāles no trešajām valstīm.

Valsts prezidenta ieskatā, ņemot vērā valsts budžeta ierobežotās iespējas un nepietiekamo finansējumu valsts kompensējamiem medikamentiem, šai jomā nepieciešams elastīgāks regulējums, kas paredz samērīgākus un privātpersonas tiesības mazāk ierobežojošus risinājumus, vienlaikus nepalielinot nekontrolētas un neatbilstošas zāļu lietošanas riskus, kā arī rodot samērīgu līdzsvaru starp privātpersonas tiesībām un sabiedrības veselības aizsardzību.

Valsts prezidenta uzmanību zāļu iegādes regulējumam pievērsa Valija Miezīte, informējot par līdz šim neveiksmīgo ārstēšanos no C hepatīta un atrastajām zālēm, kas varētu palīdzēt slimību uzvarēt, taču kuru iegādi liedza Ministru kabineta noteiktais regulējums.

Valdība otrdien atcēla ierobežojumus zāļu saņemšanai pa pastu no trešajām valstīm, kas paredzētas personīgai lietošanai, un kas tika noteikti martā.

Veselības ministrija (VM) atzinusi, ka šobrīd Ministru kabineta noteikumi “Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība” satur ierobežojumu fiziskai personai saņemt zāles pasta sūtījumā no trešajām valstīm, kas var radīt situāciju, kad ārstēšanai vajadzīgās zāles fiziskā persona var nesaņemt, piemēram, saistībā ar ārstēšanos no vīrusheptīta C, kad pacientam kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles nav devušas terapeitisku rezultātu.

Ierobežojums joprojām attieksies uz narkotiskām un psihotropām zālēm, narkotiskiem analgētiķiem, jaunām psihoaktīvām vielām, aktīvām vielām, kā arī uz anaboliskajiem steroīdiem, testosteroniem, augšanas hormoniem vai to analogiem.

Vienlaikus ņemot vērā, ka pastāv noteikts risks attiecībā uz zāļu pasta sūtījumiem, ko saņem no trešajām valstīm, saistībā ar risku to kvalitātei, kā arī iespējamu zāļu viltojumu risku, tiek noteikta prasība pacientam, kurš zāles saņem, apliecināt to, ka viņš uzņemas pilnu atbildību par šo zāļu lietošanu, attiecīgi apzinās iespējamos riskus un apņemas izmantot tikai personīgajai lietošanai. Nepieciešamību lietot zāles nosaka ārsts, taču pašai personai jāuzņemas atbildība, ja tā izvēlas pasūtīt zāles no trešās valsts, izmantojot interneta veikalu, un saņemt pasta sūtījumos, nevis pasūtīt aptiekā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Aizliegums saņemt zāles pa pastu no trešajām valstīm spēkā stājās šā gada martā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Paldies visiem, kuri atbalstīja, ticēja un cerēja, ka izdosies šos cilvēka tiesības ierobežojošos noteikumus atcelt. Paldies veselības ministrei, par spēju tik ātri novērst šo problēmu un dot c-hepatīta slimniekiem iespēju dzīvot. Ļoti gribētos, lai kārtējo reizi pieņemot kādus lēmumus deputāti septiņas reizes nomērītu un tad griestu, kā māca latviešu sakāmvārds, tikai tā varēs atgūt jau pazaudēto tautas uzticību. Latvija ir pārāk maza, lai nepārtraukti eksperimentētu ar lēmumu pieņemšanām, kuri kaitē tās iedzīvotājiem. Nekas nav mūžīgs, arī jūsu krēsli mīļie deputāti, būs jāatgriežas parastajā dzīvē un pašiem jāizjūt pieņemto lēmumu sekas. No sirds priecātos, ja godātais prezidenta kungs būtu izlēmīgāks un drošāks tautai labvēlīgo lēmumu pieņemšanā. Pateicos LA avīzei, it īpaši žurnālistei Mārai Lībekai, ja mums ir tādi žurnālisti un prese, tad var kalnus gāzt. Daudz ko atklāju no jauna jau savos “sievietes” gados, apmēram apjaušu, kuri preses izdevumi ir partiju ietekmē utt. , zinu, ka Latvijā ir bezgala daudz gudru, zinošu, gaišu cilvēku un tāpēc tauta nepazudīs. C- hepatīta “brāļiem un māsām” – turamies, ārstējamies un dzīvojam! Tikai visi kopā varam mainīt lietas uz labo pusi.

  2. Protams, paldies prezidentam, ka arī viņš ir pielicis savu roku, lai atcelto šo nejēdzību. Tomēr jautājums paliek. Kā bija iespējams vispār pieņemt šādu antihumānu, cilvēka pamattiesības ierobežojošu likumu???
    Kas tā par valsti, kura situācijā, kad medicīnas aprūpe un ārstēšanās iespējas līdzekļu trūkuma dēļ ir uz kritiskās robežas pieņem noteikumus, kas atņem slimniekiem iespēju saņemt sev nepieciešamas, ārsta izrakstītās un pašu nopirktās zāles? Kur vēl trakāk?!
    Un kas būtu, ja Valijas kundze nebūtu rakstījusi to vēstuli prezidentam? Tā mēs vēl šodien dzīvotu ar to aizliegumu. Viena daļa slimnieku vienkārši nomirtu bez vajadzīgajām zālēm, citi meklētu ceļus kā tās iegūt kontrabandas veidā, vēl citi brauktu ārstēties uz Indiju. Vai tas būtu valstiski izdevīgi? Vai vispār tie valstsvīri likumus pieņemot domā par to, kas ir valstiski izdevīgi un svarīgi? Un ko domāja Belēviča kungs šādu aizliegumu caur Ministru kabinetu bīdīdams? Veselības ministram taču būtu jādomā sistēmiski, jāredz visa valsts veselības aprūpe kopumā un jāsaprot, kā viens lēmums ietekmēs visu situāciju. Izskatās, ka viņš ir domājis tikai par tiem miljoniem, kuri šī aizlieguma dēļ ienāks viņa dēlam piederošajā aptieku tīklā. Kādēļ šādi cilvēki tiek likti tik augstos krēslos???

  3. Pats laikam rij ķīniešu visgru

  4. Paldies Valijas kundzei! Atbildēt

    Jāatbrīvojas no pasīvās paklausības un šī kundze ir mums visiem labs piemērs.

Draugiem Facebook Twitter Google+