Latvijā
Politika

Vējonis: latviešu kopiena ASV ir sabiedrotais uz kuru vienmēr var paļauties 3


Ministru prezidente Laimdota Straujuma (no labās), Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) priekšsēdis Jānis Kukainis un izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile piedalās PBLA valdes sēdē Mazajā Ģildē.
Ministru prezidente Laimdota Straujuma (no labās), Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) priekšsēdis Jānis Kukainis un izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile piedalās PBLA valdes sēdē Mazajā Ģildē.
Foto – LETA

Latviešu kopiena ASV ir sabiedrotais uz kuru vienmēr var paļauties, lai aizsargātu Latvijas intereses, vēršoties pie latviešu diasporas pārstāvjiem Ņujorkā, sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, aģentūra BNS uzzināja prezidenta kancelejā.

Prezidents norādīja, ka laikā, kad visā pasaulē ir sarežģīta drošības situācija un vairākos reģionos bruņoti konflikti prasījuši tūkstošiem cilvēku dzīvību, Latvijai ir svarīga skaidra un apņēmīga rīcība, lai garantētu iedzīvotājiem drošu dzīves vidi. “Šajā jomā ļoti nozīmīgs ir mūsu partneru atbalsts, un spēcīgā Amerikā mītošā latviešu kopiena ir sabiedrotais, uz ko vienmēr varam paļauties,” sacīja Vējonis.

Latvijas vēstnieka Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) Jāņa Mažeika rīkotajā pieņemšanā tiekoties ar ārzemju tautiešiem, Valsts prezidents izcēla viņu paveikto Latvijas interešu aizstāvībā. “Jūs esat Latvijas labās gribas vēstneši pasaulē, kā arī mūsu valsts interešu aizstāvji. Bez jūsu atbalsta daudzi Latvijas starptautiskie sasniegumi nebūtu bijuši iespējami,” teica Vējonis, kā piemēru minot Latvijas iestāšanos NATO, kur liela loma bijusi ASV dzīvojošās diasporas aktivitātei.

Darba vizītes laikā ASV Valsts prezidents guvis apstiprinājumu savas darbības prioritāšu globālajai aktualitātei, tā kā ANO Ģenerālajā asamblejā valstu līderu sarunās šogad dominē starptautiskās drošības un migrācijas jautājumi, kas saistīti ar valstu ekonomisko stabilitāti dažādos pasaules reģionos. “Arī es starp savām iecerēm amatā esmu uzsvēris gan nepieciešamību stiprināt mūsu valsts ārējo un iekšējo drošību, gan arī ekonomiskās drošības aspektus, kas skar uzņēmējdarbības vides attīstību, prognozējamu nodokļu sistēmu un tiesiskās vides pilnveidošanu. Tas padara Latviju pievilcīgāku ārvalstu investīcijām un palīdz stiprināt saites ar citās zemēs dzīvojošajiem tautiešiem,” pauda Valsts prezidents.

Uzrunājot diasporas pārstāvjus, prezidents izcēla šogad Rīgā notikušo Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumu, kas sniedzis labu iespēju domu apmaiņai par to, kā veicināt latviešu uzņēmēju sadarbību un meklēt jaunus tirgus. Vējonis pauda gandarījumu par to, ka Latvija varējusi sniegt atbalstu vairākām diasporas kultūras programmām, un aicināja ikvienu ar priekšlikumiem iesaistīties Latvijas valsts simtgades jubilejas pasākumu plānošanā.

Trešdien prezidents uzstāsies ar uzrunu ANO Ģenerālās asamblejas 70.sesijā, uzsverot nepieciešamību rast starptautisku risinājumu konfliktam Ukrainas austrumos un atbalstīt Ukrainas teritoriālo integritāti, kā arī izceļot nepieciešamību reformēt ANO Drošības padomi un nākamā ANO ģenerālsekretāra izvēlē rēķināties ar Austrumeiropas valstu grupas piedāvājumu. Valsts prezidents izteiks Latvijas pozīciju arī citos starptautiski nozīmīgos jautājumos – gan politiska izlīguma meklējumus, lai pārtrauktu vardarbību Sīrijā, gan pieaugošo migrācijas vilni no konflikta plosītajām Tuvo Austrumu un Āfrikas valstīm uz Eiropu, kas kļuvis par vienu no lielākajiem mūsdienu humānajiem izaicinājumiem.

Pēc tam Vējonis dosies uz Vašingtonu, kur viņam paredzētas tikšanās ar ASV Kongresa un mediju pārstāvjiem, kā arī uzstāšanās Eiropas Politikas Studiju Centra ASV – Centrāleiropas Stratēģijas Forumā.

LA.lv