Pasaulē
Eiropa

Vējonis: Latvija augstu vērtē Vācijas atbalstu Baltijas valstīm0

FOTO: EPA/LETA/Scanpix

Latvija augstu vērtē Vācijas konsekvento solidaritāti un atbalstu Latvijai, kā arī Baltijas valstīm, pēc tikšanās ar Vācijas federālo prezidentu Franku Valteru Šteinmeieru sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā, abām pusēm bijusi vērtīga domu apmaiņa šodienas tikšanās laikā. Puses pārrunājušas ne tikai Latvijas un Vācijas divpusējās attiecības, bet arī starptautiskās dienas kārtības jautājumus, Eiropas Savienības nākotni un transatlantisko attiecību nozīmi.

Vējonis uzsvēra, ka Latviju un Vāciju saista gan ģeogrāfiskais tuvums, gan atrašanās Baltijas jūras reģionā, gan vēsturiskās saites un tām ir kopīgas senas tirdzniecības tradīcijas, kas aizsākušās vēl pirms Hanzas savienības izveidošanās viduslaikos.

“Vācija bija viena no pirmajām valstīm, kas 1991.gadā atjaunoja diplomātiskās attiecības ar Latviju. Šogad atzīmēsim mūsu diplomātisko attiecību atjaunošanas 28.gadadienu. Tas ir apliecinājums tam, ka mūsu draudzība ir ilgstoša. Kopš tā laika Vācija ir paudusi stingru atbalstu Latvijai tās ārpolitisko mērķu īstenošanā – integrācijai Eiropas Savienībā (ES) un NATO, dalībai eirozonā un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD),” norādīja Vējonis.

Vācija ir otrs lielākais Latvijas tirdzniecības partneris, kā arī nozīmīgs investors Latvijas ekonomikā, uzsvēra valsts prezidents.

Ar gandarījumu esot jāatzīmē abu valstu ilggadīgā un sekmīgā sadarbība transporta jomā, ko raksturo lielisks gaisa satiksmes tīkls, kā arī aktīva sadarbība ar Vācijas ostām, nodrošinot efektīvu kravu un pasažieru plūsmu, teica Vējonis. “Esam ieinteresēti to turpināt, iezīmējot intereses sadarboties ar Duisburgas ostu Eirāzijas sauszemes pārvadājumu attīstībā,” piebilda Valsts prezidents.

Savukārt attīstoties lielākajam infrastruktūras projektam Baltijas reģionā “Rail Baltica”, palielināsies dzelzceļa pārvadājumu jaudas un attīstīsies pasažieru un kravu plūsma ziemeļu-dienvidu virzienā, savienojot arī Rīgu un Berlīni. Šis infrastruktūras objekts var dot ieguldījumu savienojamības nodrošināšanā, īpaši, ja runājam par mobilitātes problēmām NATO un ES ietvaros, kas skar drošības jautājumus, atzīmēja Vējonis.

Valsts prezidents pauda prieku, ka arvien vairāk Vācijas jaunieši izvēlas studēt Latvijas augstskolās, novērtējot Latvijas augstākās izglītības kvalitāti.

Savukārt sešdesmit noslēgtie sadarbības līgumi apliecinot Latvijas un Vācijas pašvaldību savstarpējo uzticēšanos un ieinteresētību sadarboties.

“Esmu gandarīts, ka Latvijā ar Vācijas valdības atbalstu veiksmīgi norit Vācijas duālās profesionālās izglītības pieredzes apgūšana un Latvijas uzņēmumu un mācību iestāžu interese par šo sadarbību turpina pieaugt. Vācija mums ir labs partneris savas pieredzes sniegšanā,” teica Valsts prezidents.

Vējonis skaidroja, ka Latvija un Vācija iestājas par stipru, veiksmīgu un attīstītu Eiropu un sadarbojas Eiropai nozīmīgu jautājumu risināšanā. Latvija arī augstu vērtē Vācijas konsekvento solidaritāti un atbalstu Baltijas reģiona drošības stiprināšanai, jo tas valstis tuvina kopīgam augstākam mērķim – mieram un stabilitātei Eiropā un visā pasaulē.

“Tā ir gan Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšana un kaujas grupas nosūtīšana uz Lietuvu NATO paplašinātās klātbūtnes ietvaros, gan atbalsts neatkarīgu, objektīvu un profesionālu plašsaziņas līdzekļu stiprināšanai. Tāpat Vācijas militārpersonas aktīvi iesaistās dažādās militārajās struktūrās, kas veidojas gan Latvijā, gan mūsu kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā,” sacīja Valsts prezidents.

Vējonis norādīja, ka vizītes laikā dosies uz Hamburgu un Līneburgu, lai runātu par vācbaltiešu mantojumu un nākotni, savukārt 24.februārī Elbas filharmonijā viņam būs iespēja iepazīties un dzirdēt divu izcilu latviešu mākslinieku – komponista un ērģelnieces kopdarbu – Latvijas simtgadei veltītu koncertu. Vējonis to uzskata kā dāvanu labajām attiecībām starp Latviju un Vāciju.

Viņaprāt, abām valstīm ir veiksmīga sadarbība vairākās jomās, īpaši tādās, kas skar digitālos risinājumus, jaunās tehnoloģijas, inovācijas, zinātni un pētniecību, tāpēc vizītes laikā būs iespēja par šiem sadarbības jautājumiem diskutēt ar Latvijas un Vācijas uzņēmējiem. Sadarbība šajās jomās var vairot Latvijas un Vācijas konkurētspēju globālajos tirgos.

“Esmu gandarīts par plašo un saturiski bagāto valsts vizītes programmu. Esmu pārliecināts, ka tik pat lieliska sadarbība, kāda ir izveidojusies Latvijas un Vācijas prezidentu starpā, ir arī izpildvaras, biznesa un kultūras jomu pārstāvjiem. Valstu lieliskās sadarbības ieguvēji būsim ne tikai Latvijā un Vācijā, bet arī visā Eiropā un Pasaulē,” teica Vējonis.

Kā ziņots, Vējonis no šodienas līdz 25.februārim valsts vizītē apmeklē Vāciju.

Turpinot vizīti Vācijā, prezidents un Vējones kundze apmeklēs Hamburgu, kur 22.februāra vakarā piedalīsies Hamburgas pilsētas rīkotajās Mateja dienas vakariņās goda viesa statusā. Svinīgo vakariņu laikā Valsts prezidents uzrunās Vācijas augsta līmeņa valsts un pašvaldību, kā arī sabiedrības pārstāvjus. Mateja dienas vakariņas notiek reizi gadā jau kopš 1356.gada, Hamburgas rātsnamā pulcējot ievērojamus Vācijas valsts un pašvaldību pārstāvjus, uzņēmējus, kā arī kultūras un zinātnes darbiniekus.

Saistītie raksti

Tikmēr 23.februārī Vējonis apmeklēs arī Līneburgas pilsētu, kur atklās diskusiju par vācbaltiešu vēsturisko lomu Latvijā. 24.februārī Hamburgā paredzēta Valsts prezidenta tikšanās ar latviešu diasporas pārstāvjiem un Hamburgā studējošiem Nacionālo bruņoto spēku kadetiem, kā arī notiks Valsts prezidenta un Ivetas Vējones kundzes atbildes vakariņas par godu Vācijas federālajam prezidentam. Savukārt dienas izskaņā Valsts prezidents un Iveta Vējones kundze Elbas Filharmonijā piedalīsies Latvijas simtgadei veltīta Pētera Vaska darba pirmatskaņojuma koncertā ērģēlnieces Ivetas Apkalnas un Valsts akadēmiskā kora “Latvija” izpildījumā.

Vizītes noslēgumā Hamburgā Valsts prezidentam pievienosies Latvijas uzņēmēju delegācija. Hamburgas tirdzniecības kameras telpās Raimonds Vējonis atklās uzņēmēju semināru, piedalīsies darba pusdienās ar Hamburgas pilsētas vadību un uzņēmējiem, kā arī atklās Latvijas simtgadei veltītu izstādi “Latvijas gadsimts”. Savukārt Iveta Vējones kundze šajā dienā Hamburgā plānojusi apmeklēt vairākas izglītības iestādes bērniem ar īpašām vajadzībām – Alsterdorfas evaņģēliskā fonda bērnudārzu un Ērika Kestnera skolu, kur paredzētas tikšanās ar bērniem un pedagogiem.

LA.lv