Latvijā
Politika

Vējonis paklusām likvidējis savu enerģētiķu komisiju35


Raimonds Vējonis
Raimonds Vējonis
Foto – Zane Bitere/LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis paklusām likvidējis paša 2016. gada pavasarī izveidoto Enerģētikas drošības komisiju.

Šī komisija skandalozu slavu ieguva pagājušā gada novembrī, kad parādījās ziņas par tās sagatavotiem plāniem jaunām subsīdijām elektrības ražošanai, kas publiski tika nodēvēti par likumprojektu “Obligātā iepirkuma komponente (OIK) 2”.

R. Vējoņa kanceleja, sniedzot atbildes uz oficiālu informācijas pieprasījumu, norāda, ka saskaņā ar likuma “Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu” 7. pantu Valsts prezidentam ir pilnīga patstāvība gan šādu komisiju izveidē, gan darba satura noteikšanā. Izmantojot šo patstāvību, R. Vējonis šā gada 6. februārī ir parakstījis lakonisku rīkojumu, kurā ir tikai viena rindiņa bez pamatojuma izklāsta: “Paziņoju, ka no 2018. gada 7. februāra tiek izbeigta Enerģētikas drošības komisijas darbība.”

Arī Valsts prezidenta kanceleja nesniedz nekādus plašākus skaidrojumus šādam lēmumam, ar kuru tiek atlaista komisija, kura 2016. gada 29. aprīlī ar R. Vējoņa rīkojumu tika izveidota, lai “vērtētu ar enerģētisko drošību saistītos jautājumus, veiktu enerģētikas politikas un tās rezultātu analīzi, kā arī sniegtu priekšlikumus šīs politikas pilnveidošanai”.

Savas darbības laikā komisija R. Vējonim sniegusi divus ziņojumus – vienu 2016. gada novembra beigās un otru šā gada 6. februārī, tātad tieši dienā, kad Valsts prezidents uzskatījis tās turpmāku darbību par nevajadzīgu. “Komisija ziņojumā piedāvājusi vairākus iespējamo turpmāko rīcību scenārijus, lai, sekojot enerģētikas politikas tendencēm un Eiropas Savienības likumdošanas izmaiņām, veicinātu atjaunojamo energoresursu izmantošanu elektrības un siltuma ražošanā Latvijā laika posmā no 2020. līdz 2030. gadam. Valsts prezidents aicina valsts enerģētikas politikas veidotājus ņemt vērā ekspertu secinājumus un savlaicīgi un atbildīgi izvērtēt, kā tiek veidota šīs nozares politika Latvijā,” teikts Valsts prezidenta kancelejas preses relīzē pēc 6. februāra ziņojuma uzklausīšanas.

R. Vējoņa izveidotā komisija, kuru vadīja kādreizējais ministrs Juris Ozoliņš, ievērību guva pagājušā gada novembra sākumā, kad medijos parādījās ziņas, ka Valsts prezidenta paspārnē topot likumprojekts “OIK 2”. Mediju rīcībā bija nonācis Elektroenerģijas ražošanas no atjaunojamiem energoresursiem veicināšanas likuma projekts, un tas publiski tika saistīts tieši ar R. Vējoņa izveidoto komisiju un nodēvēts par “prezidenta iecerētu likumprojektu”.

LA.lv