Veselam
Ārstēšana

Vējš sapūta, plecu, muguru sarāva. Kā sargāt sevi mainīgos laikapstākļos0

Foto – Shutterstock

Kad, strādājot dārzā un saulītē sasvīstot, pēkšņi ledainu dvesmu uzpūš ziemeļu vējš, reizēm pēkšņi vairs nevaram ne pieliekties, ne pagriezties. Dažam karstā vasaras dienā pietiek veikalā noiet gar vēsu leti – un kakls jau stīvs. Kā rīkoties, lai nerastos tādas ligas?

Iestājoties siltam laikam un sākoties dārza darbiem, neirologiem ik gadu ir pacientu pieplūdums. Ādas receptori, uztverot vēsumu un vēju, pavēsta par to galvas un muguras smadzenēm, uz ko reaģējot sašaurinās asinsvadi un savelkas muskuļi. Problēmai ieilgstot, veidojas iekaisums un muskuļos plecu joslā izveidojas trigera punkti jeb sāpīgi mezgliņi. Kā atzīst “Veselības centra 4” neiroloģe Inese Blumberga, būtu aplami censties tos kārtīgi izmasēt, jo kairinājuma ietekmē problēma saasināsies vēl vairāk.

 

Bīstamais caurvējš un kondicionieris

Visbiežāk problēmas izraisa caurvējš un ieslēgti kondicionieri.

Mugura ir īpaši jutīga pret vēsumu tiem, kuri sirgst ar spondilozi, taču miozīts jeb muskuļu iekaisums var rasties arī veselam cilvēkam.

Telpās ieslēdzot kondicionierus, reizēm drīz vien vairs nav iespējams pagriezt galvu, jo muskuļi tiek savilkti – kļūst stīvi un sāpīgi. Sāpes var izstarot uz plecu vai roku.

No caurvēja cieš gan plecs, gan apvidus starp lāpstiņām (sevišķi tiem, kuriem ir skolioze), gan citas ķermeņa daļas. Šķībā mugurā sīkās locītavas starp skriemelīšiem var iesprūst, izraisot nepatīkamu sajūtu sirds apvidū un tad, kad ievelk elpu.

Kaut gan ārā ir silts, sēžot uz auksta akmens vai vēsa soliņa, iespējams apsaldēt sēžas nervu un gūt iekaisumu. Tas izpaužas ar velkošām sāpēm sēžamvietā, kas izstaro uz kāju. Ja, lietojot pretsāpju zāles, smeldze nedēļas laikā nepāriet, var mēģināt fizikālās terapijas procedūras vai ārsta izrakstītu medikamentu.

Staigājot gar jūras krastu, kur sejā vai pakausī pūš ziemeļu vējš, var rasties trīszaru nerva iekaisums, kad diez vai izdosies iztikt bez ārsta palīdzības. Vienā pusē noslīdējis plakstiņš un nekustīgs mutes kaktiņš var liecināt par vieglu sejas nerva paralīzi.

Lai nesavilktu plecu vai kaklu, braucot automašīnā, nav prātīgi arī turēt roku uz atvērta loga malas, kā šoferi mēdz darīt.

Atdziestot ķermenim un caurvēja ietekmē var uzliesmot mugurkaula nervu saknīšu radikulopātija, kad sāpes izstaro uz roku vai arī tās tirpst.

Galvassāpes no aukstuma

Ja vēsums kairina sīkos pakauša nervus galvas pamatnē un savilktos muskuļus, rodas nepatīkamas sāpes, kas izstaro uz pakausi un deniņiem.

Aukstums un fizisks darbs var provocēt kakla daļas nervu saknīšu un mugurkaula artērijas kairinājumu, tāpēc rodas galvassāpes pakauša un pieres daļā. Nereti pievienojas nelaba dūša.

Lietojot pretsāpju līdzekļus vai arī uz kakla vai pleca uzlīmējot pretsāpju plāksteri, 2–3 dienu, vēlākais nedēļas laikā sāpēm vajadzētu pāriet.

 

Nepārspīlē ar sezonas darbiem!

Sākoties siltam laikam, ir aplami uzreiz ķerties pie smagiem darbiem – augu dienu rakt zemi vai veikt lielus remontdarbus bez iesildīšanās. Ik pēc 1–1,5 stundām ieteicams nodarbi mainīt un atgulties. Bez mitas strādājot, nākamajā dienā mugura būs stīva un darbi vairs tik labi neveiksies.

Spondilozes gadījumā pietiek ar nelielu tūsku, lai nervu saknītes tiktu saspiestas un rastos sāpes. Gan apkārtējo audu, gan pašu nervu saknīšu tūskas dēļ attiecīgajā zonā rodas muskuļu savilkums.

Ja spondilozes skartu muguru sapūš vējš, ieteicams lietot atvēsinošu ziedi. Nevajag stīvumu un sāpes remdēt karstā vannā, jo siltums veicina tūsku. Pirtī gan var iet un pēc tam atvēsināties ar aukstu ūdeni. Vēlams turpināt kustības, taču ierobežojot kustību intensitāti un apjomu.

Daktere Blumberga iesaka nesteigties ar elektroprocedūrām, jo tās ķermenim var nepatikt. Turklāt to ietekmē dažkārt paaugstinās asinsspiediens. Labāk muskuļu savilkuma gadījumā uzlīmēt teipus.

 

PADOMI

>> Mainīgos laika apstākļos labāk saģērbties plānāk, nevis staigāt ar sasvīdušu muguru.

>> Rosoties dārzā vai ko smagāku nesot, mugurai ieteicams uzlikt ortozi, kas vienlaikus pasargās arī no atdzišanas un vēja.

>> Akūtu sāpju gadījumā, kamēr nav noskaidrots problēmas iemesls, muguru nevajadzētu masēt.

>> Lai temperatūras svārstības un pat viegla vēja pūsma neradītu problēmas, profilaktiskos nolūkos ieteicama ārstnieciskā vingrošana.

LA.lv