Latvijā
Novados

Vēju pilsēta gaida svaigās vēsmas 16


Uldis Sesks
Uldis Sesks
Foto – Karīna Miezāja

“Latvijas Avīze” turpina vērtēt partiju sarakstu līderus lielāko pilsētu domes vēlēšanām. “LA” jau bijušas publikācijas par pretendentiem uz Rīgas, Ventspils, Daugavpils, Valmieras mēru krēsliem. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanas liecina, ka svarīga nozīme ir nevis partijas programmai, bet gan politiskā spēka izvēlētā mēra kandidāta personīgajām īpašībām – spējai uzrunāt sabiedrību, piedāvāt saprotamus risinājumus un arī pievilcīgam vizuālajam tēlam. “LA” mēra amata kandidātiem lūdza īsi atbildēt uz jautājumu – ko vēlētāji iegūs, ja kļūsiet par pašvaldības vadītāju? Šajā reizē pievēršamies Liepājai. Pirms četriem gadiem priekšvēlēšanu laiks Liepājā bija visai miegains, bet šoreiz parādījušies spēki, kas ir neapmierināti, nikni un pat lecīgi. Par vietu vēju pilsētas pašvaldībā cīnīsies 165 kandidāti desmit sarakstos. Šāda aktivitāte liecina, ka liepājnieku neapmierinātība ar “pastāvošo iekārtu” ir pieaugusi. Tomēr neformālās sarunās liepājnieki atzīst, ka, visticamāk, krēslus pašvaldībā dalīs tās pašas trīs partijas, kuras domē valda šobrīd: ilggadējā Liepājas mēra Ulda Seska vadītā “Liepājas partija”, “Saskaņa” ar Saeimas deputātu Valēriju Agešinu priekšgalā un Latvijas Reģionu apvienība (LRA) ar uzņēmēju un iepriekšējo pašvaldību deputātu Jāni Vilnīti. Atšķirties varētu vienīgi spēku samērs. Vērtējumam pievienojam arī “Vienotību”, kuras sarakstu cīņā vedīs Liepājas 6. vidusskolas direktors Kārlis Strautiņš, pašreizējā vicemēra Jurija Hadaroviča izveidoto partiju “Liepāja kvadrātā” un Nacionālo apvienību ar Diānu Švānbergu. Kandidātus un viņu piedāvājumu vērtē bijušais politiķis Jānis Lagzdiņš, kurš tagad vairāk pievērsies publicistikai, un Liepājas žurnāliste Sarmīte Pujēna. Vēl Liepājas vēlēšanās piedalās (šajā publikācijā viņus nevērtējam) Nacionālā savienība “Taisnīgums” (līderis – fizikas skolotājs Kristers Krafts), Jaunā Konservatīvā partija (līderis – bijušais KNAB darbinieks Uldis Budriķis), “No sirds Latvijai” (Zigmunds Embrekts) un “Gods kalpot mūsu Latvijai” (Jurijs Timofejevs).

 

Uldis Sesks (“Liepājas partija”)

* Dzimis 1962. gadā Liepājā, 1986. gadā ieguvis inženiera mehāniķa kvalifikāciju toreizējā Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā.

* Astoņdesmitajos gados strādājis vadošos amatos kolhozos. Bijis PSRS sporta meistars autosportā, vēlāk sācis nodarboties ar auto biznesu.

* 1997. gadā no Liepājas apvienotā saraksta ievēlēts Liepājas domē un kļuvis par tās priekšsēdētāju, kopš tā laika faktiski nepārtraukti vadījis šo pašvaldību.

“Mēs piedāvājam pēctecīgu, pārdomātu un stabilu attīstības virzienu Liepājā. Lietas un projektus ne tikai uzsākam vai solām, bet esam jau ielikuši pamatus, lai varētu turpināt īstenot tos darbus, ko liepājnieku ģimenes no mums sagaida, – jaunas darba vietas un 21. gadsimtam atbilstošu rūpniecību, modernas sporta bāzes, mūsdienīgas skolas, komfortablu pilsētvidi. Esam solījuši ļoti konkrētas un izmērāmas lietas – četru gadu laikā vismaz 2000 jaunas darba vietas, 10 jaunas ražotnes un vidējo algu, kas būtu lielāka par valstī vidējo.”

 

Jānis Lagzdiņš: Liepājas naksnīgajās debesīs zvaigžņu reizēm ir mazāk nekā “Liepājas partijas” sarakstā. Visi pazīstami! Visi cienījami profesionāļi! Visiem daudz padarītu darbu! Un līderis Uldis Sesks – divos gadu desmitos pašvaldības darbā nosirmojis politikas veterāns. Viens no vispieredzējušākajiem un profesionālākajiem. Personību ziņā saraksts ir divas galvas tiesas pārāks par pārējiem. Saremontētas ielas, siltinātas ēkas, jauna tramvaju līnija, koncertzāle – viss saistās ar Seska un viņa komandas vārdu. Pilsētā nav skandālu kā Jūrmalā, atklātu korupcijas gadījumu kā citviet, valda miers un saticība. Bet ar Seska vārdu saista arī bezdarbu, “Metalurgu” un daudz ko citu negatīvu. Daudzi nebalsos par “Liepājas partiju” arī tādēļ, ka Sesks ir apnicis, aizsēdējies – vajag jaunu seju! Bet jēdzīgas jaunas sejas diemžēl nav! Tādēļ par Sesku balsos varbūt pat vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās. Balsos, pat nelasot programmu, kas faktiski ir jau iesākto pašvaldības darbu turpinājuma programma. Uzteicami, ka programmā ir tikai viens bezmaksas labumu solījums, bet daudz konkrētu darbu. Vienam gan liepājnieki sekos īpaši – “šleseriskam” solījumam četros gados radīt 2000 jaunas darba vietas.

Atzīme: 4

 

Sarmīte Pujēna: “Liepājas partijas” spožums un posts reizē ir tās ieilgusī atrašanās varas pozīcijā. “Nav jau tā, ka viss būtu slikti…” saka liepājnieki. Tomēr bezdarba līmenis ir viens no augstākajiem valstī, liepājnieku skaits sarūk, vidējā alga – zem vidējās valstī, vieni no zemākajiem izdevumiem izglītībā uz vienu skolēnu. Partijas līderis Uldis Sesks izskatās noguris un visās debatēs piesauc industriālos parkus, kurus pašvaldība gadiem nespēj piepildīt, un noklusē virkni paša lobētu austrumu investoru, kuri tā arī nav neko pasākuši Liepājā (ne kompleksā “Māja”, ne bijušajā Linoleja rūpnīcā un “Liepājas maiznieka” teritorijā, ne citos iegādātajos objektos). Programmā solīts tas, ko pašvaldība beidzot bija sākusi darīt pēdējos gados: veloceliņi, ielu vingrošanas laukumi, dažādi būvobjekti, arī daudzinātā kurortoloģija, kas tomēr nekust no vietas. Un ir arī citi četrus gadus veci, bet joprojām neizpildīti solījumi. Ja šoreiz pietiktu jaudas visu uzrakstīto īstenot… Bet “mēs redzam, kas vēl ir jāizdara, un saprotam, kā to izdarīt”…

Atzīme: 2

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Kārlis Strautiņš (“Vienotība”)

* Dzimis 1978. gadā, beidzis Liepājas 1. vidusskolu (1996.), Liepājas Pedagoģijas akadēmijā ieguvis bakalaura (2000.) un maģistra (2002.) grādu pedagoģijā, pašlaik doktorantūrā studē komunikācijas vadību BA “Turība”.

* Kopš 2012. gada – Liepājas 6. vidusskolas direktors, pirms tam direktors privātskolā “Patnis” un K. Videnieka 77. Rīgas vidusskolas direktora vietnieks.

* “Vienotības” sarakstā kandidē kā bezpartijisks kandidāts, līdz šim partijās nav bijis un arī neplānojot stāties.

“Mēs fokusēsimies uz Liepājas attīstību un izaugsmi, par prioritāti izvirzot jaudīga tūrisma magnēta izveidi (piemēram, Eiropā vēl nebijušu zinātkāres centru). Mēs strādāsim pie universitātes transformācijas, lai Liepājā jaunieši kļūtu par prasmīgiem uzņēmējiem vai kompetentiem un kvalificētiem darbiniekiem.

Mēs veidosim liepājniekiem cienīgas vecumdienas Eko komūnā vai apmeklējot vitalitātes laukumus senioriem. Seniorus iesaistīsim sociālajā uzņēmējdarbībā, tādējādi papildinot ienākumus pensijai, piemēram, kļūstot par aukli vai pirmklasnieka pavadoni. Mēs strādāsim, lai valdībā lobētu ātrgaitas dzelzceļa satiksmes izveidi ar Rīgu.”

 

Jānis Lagzdiņš: Cienījams saraksta līderis – jauns, enerģisks, laikmetīgi domājošs vidusskolas skolas direktors. Viņš pavisam noteikti kvalificējas mēra vietnieka amatam. Ja “Vienotība” iegūtu vismaz vienu mandātu un Strautiņš kļūtu par deputātu, tā būtu “Dieva dāvana” Uldim Seskam. Gadījumā, ja “Liepājas partija” neiegūs absolūto vairākumu, tad “Vienotības” atbalsts Seskam, iespējams, ļautu saglabāt mēra amatu vēl uz četriem gadiem. Šādā scenārijā iegūtu arī pilsēta, jo Strautiņš nomainītu amatā neizteiksmīgo mēra vietnieku Vilni Vitkovski. Programmā ir vairāki interesanti priekšlikumi uzņēmējiem un jauniešiem. Teicami, ka partija vēlas atbalstīt ģimenes, kas pārceļas uz dzīvi Liepājā.

Atzīme: 4

 

Sarmīte Pujēna: “Vienotībai”, tāpat NA Liepājā vairs nebija ko zaudēt, – abas izlidoja no pašvaldības jau pirms četriem gadiem. Taču visu cieņu “Vienotībai”, kas piesaistīja mūsdienīgo skolas direktoru Kārli Strautiņu un vēl dažus jaunus, progresīvus cilvēkus. Partijas piedāvātā programma gan nav četros gados realizējama, toties iezīmē atbalstāmus ilgākā laikposmā īstenojamus mērķus (ātrgaitas satiksme ar Rīgu; Liepāja – “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027” u. c.). Kopumā piedāvājums simpātisks, bet diez vai tas glābs šo partiju.

Atzīme: 3

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Jurijs Hadarovičs (“Liepāja kvadrātā”)

* Dzimis 1975. gadā, beidzis Liepājas 11. vidusskolu (1994.), ieguvis ekonomista kvalifikāciju Rīgas Tehniskajā universitātē (2005.) un vēlāk turpat arī maģistra grādu muitas un nodokļu administrēšanā (2007.).

* Vienpadsmit gadus vadījis maksas autostāvvietas uzņēmumu, strādājis par tirdzniecības menedžeri SIA “Lauma Fabrics”, nodarbojies ar boksu.

* 2013. gadā no “Saskaņas” saraksta ievēlēts Liepājas domē, kur kļuvis par mēra vietnieku tūrisma un investīciju jautājumos, bet vēlāk no partijas izslēgts par “valdes lēmumu nepildīšanu” un “pārmērīgu sadarbību ar Liepājas mēru Uldi Sesku”.

* Deviņdesmitajos gados krimināli sodīts par liecinieka nelikumīgu iespaidošanu, pirms tam tiesāts arī par izspiešanu, bet attaisnots.

“Mūsu programma ir vērsta uz Liepājas attīstību un stabilitāti! Es strādāju pašvaldībā jau četrus gadus, un ir daudz iesākto projektu, kuru realizāciju mēs noteikti turpināsim – radīsim jaunas darba vietas, atbalstot uzņēmējdarbību, atbalstīsim sociāli mazāk nodrošinātos cilvēkus, rūpēsimies par pilsētas vides labiekārtošanu.”

 

Jānis Lagzdiņš: Slikti, ja politiķis augsto amatu izmanto arī savām interesēm, bet vēl sliktāk, ja viņš nedara neko. Tāds bija mēra vietnieks Jurijs Hadarovičs. Ar viņu asociējas tikai skandāli. Viņš Seskam bija izdevīgs, jo bija bez ambīcijām un problēmas neradīja. Viņš radīja problēmas partijai “Saskaņa”, jo nepildīja Rīgas “bosu” pavēles. Man patīk partijas “Liepāja kvadrātā” programma, jo tur ir daudz konkrētu darāmo darbu, īpaši vides un transporta jomā. Būtu lieliski, ja Hadaroviču ievēlētu un viņš varētu savus solījumus izpildīt. Bet brīnumi notiek ļoti reti.

Atzīme: 3

 

Sarmīte Pujēna: No “Saskaņas” padzīto Hadaroviča un Miloslavska radītā partija “Liepāja kvadrātā” savā pro­grammā ierakstījusi daudz konkrētu darbu, ko tā grasās paveikt krieviski runājošo liepājnieku visvairāk apdzīvotajos rajonos. Šis saraksts papildināts ar tiem pašiem pašvaldības budžeta garantētajiem solījumiem, ko savā programmā iekļāvusi “Liepājas partija”. Nav grūti solīt, ja nauda jau rezervēta… Kā šī partija sadalīs elektorātu ar “Saskaņu”, ir viena no šo vēlēšanu intrigām, kā teikts partijas programmā: “Tava izvēle – tava nākotne.”

Atzīme: 2

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Diāna Švānberga (Nacionālā apvienība)

* Dzimusi 1971. gadā, ieguvusi bakalaura grādu pedagoģijā Liepājas Pedagoģiskajā augstskolā (1996.) un jurista kvalifikāciju Baltijas Starptautiskajā akadēmijā (2007.).

* Strādājusi par juriskonsulti valsts aģentūrā “Mājokļu aģentūra”, pašlaik – Valsts darba inspekcijas vecākā inspektore.

* Aizraujas ar bridža spēli un amatierteātri.

“Liepāja iegūs cilvēku, kurš ne tikai uzklausa, bet spēj sadzirdēt idejas, priekšlikumus un problēmas, strādāt pie tām, aizraujot līdzi citus. Tas ir komandas darbs līdera vadībā!”

 

Jānis Lagzdiņš: Kopš atmodas nacionāļi Liepājā nespēj piesaistīt personības. Tā arī šoreiz. NA saraksta līdere Diāna Švānberga un pārējie kandidāti ir plašākam vēlētāju lokam nepazīstami. Kandidātu saraksts ir pat vājāks par iepriekšējām nacionāļu listēm. Viņiem ir ļoti vājas izredzes iegūt kaut vienu deputāta mandātu. Arī programma ir nekonkrēta. Daudz lozungveida solījumu “veicināt” un “atbalstīt”. Ideja izveidot 60 kilometru veloceliņu no Liepājas līdz Lietuvas robežai ir fantastiska! Liepājas velomīļi būtu sajūsmā par veloceliņu kaut tikai līdz Bernātiem.

Atzīme: 2

 

Sarmīte Pujēna: NA piedāvājumu vietējie liepājnieki vērtē kā ļoti sausu un formālu. Saimnieciskie piedāvājumi īpaši neatšķiras no “Liepājas partijas” solītā arī turpmāk tērēt daudz Eiropas naudas. Par bezmaksas pusdienām 1. – 4. klašu bērniem un bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā ne tikai tiem, “kam pāri 80”, runā vairākas partijas. Šajā programmā nav nekā inovatīva.

Atzīme: 2

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Jānis Vilnītis (Latvijas Reģionu apvienība)

* Dzimis 1969. gadā, absolvējis Latvijas Lauksaimniecības universitātes Mehanizācijas fakultāti (1993).

* Nodarbojies ar biznesu tēva zemnieku saimniecībā “Pienupji”, bet kopš 1995. gada strādā uzņēmumā “Liepājas papīrs”, šobrīd to vada.

* 2009. gadā ievēlēts par Liepājas domes deputātu no LPP/”LC” saraksta, 2013. gadā pārvēlēts jau no Reformu partijas saraksta.

“Mēs nebaidāmies saukt lietas īstajos vārdos un, ja pamanām problēmas, tad tās risinām, nevis izvairāmies. Atšķirībā no politiskajiem konkurentiem – ieklausīsimies liepājnieku vajadzībās un attiecīgi rīkosimies. Pašreizējā domes vadība tēlo, ka neredz problēmas un neinteresējas par to, ko liepājnieki vēlas. Tā vietā realizē savus projektus un iestāsta, ka pilsētai tas vajadzīgs.”

Jānis Lagzdiņš: Jānis Vilnītis, četrus gadus darbojoties Liepājas domē, neapšaubāmi ir kļuvis pieredzējis un vēl piemērotāks pašvaldības vadītāja amatam. Viņa komanda ir nopietna, bet tā saņems mazāku atbalstu nekā iepriekšējās vēlēšanās. Pret varu un Uldi Sesku kritiski noskaņotie vēlētāji viņu vairs neuzskata par savējo. Jo, lūk, arī viņš četrus gadus ir bijis deputāts. Tātad pie varas. Tātad līdzvainīgs. Tas, ka Vilnīša komandai opozīcijā nav bijusi iespēja ietekmēt pašvaldības lēmumus, daudzus viņa vēlētājus neinteresē. Turklāt šī darbība bija bezzobaina un nekas no tās nav palicis vēlētāju atmiņā. Viņš nespēja kā nākas kritizēt Sesku un nedara to pat tagad – vēlēšanu kampaņas laikā. Bet tā ir opozīcijas bēda visā Latvijā.

Programma vēlētājus uzrunā ļoti emocionāli un cilvēciski. Jauka literāra eseja par Liepāju un liepājniekiem. Tur nav solījumu un konkrētu darbu uzskaitījuma. Nekā, kas saistīts ar pašvaldībā darāmo. Tikai labas un skaistas domas. Ceru, ka Jāņa Vilnīša atvilktnē ir arī darāmo darbu programma.

Atzīme: 0 (programmas faktiski nav, ir literāra eseja)

 

Sarmīte Pujēna: Latvijas Reģionu apvienība jeb, kā to sauc Liepājā, “Vilnīša partija”, jau kampaņai sākoties, paziņoja, ka viņiem vajag astoņas vietas domē (šobrīd ir piecas), jo plāno pārņemt varu savās rokās. Šīs partijas programma ir, Dombura vārdiem runājot, “inovatīva”. Katrā ziņā neparasta, ar akcentu uz cilvēcisko: “Pilsēta ir pietiekami kārtota. Kārtojam cilvēcisko vidi, kas vilina to apdzīvot un piedzīvot, sadzīvot un pat uzdzīvot tajā.” Taču tajā pragmatiski iezīmētas arī Liepājai iespējamās attīstības perspektīvas.

Atzīme: 4

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Valērijs Agešins (“Saskaņa”)

* Dzimis 1972. gadā, beidzis Liepājas 2. vidusskolu (1989.), ieguvis pedagoģijas maģistra grādu LU (1998.) un jurista kvalifikāciju Baltijas Krievu institūtā (2002.)

* No 1994. līdz 2001. gadam strādājis par vēstures skolotāju Liepājas 2. vidusskolā un tiesību zinātņu pasniedzēju dažādās mācību iestādēs.

* 2002. gadā no “PCTVL” saraksta ievēlēts 8. Saeimā, bijis arī visu nākamo Saeimu deputāts no “Saskaņas”.

“Pirmās trīs lietas, ko īstenošu kā Liepājas mērs, būs: bezmaksas sabiedriskais transports visiem pensionāriem un skolēniem, brīvpusdienas skolēniem līdz 9. klasei ieskaitot, dubultot vienreizējo jaundzimušo pabalstu no 150 uz 300 eiro.”

 

Jānis Lagzdiņš: “Saskaņa” kaujā par Liepāju sūta smago artilēriju – Valēriju Agešinu, pieredzējušu politiķi, zinošu un Liepājas krievvalodīgo vidū populāru politiķi. Viņš nāk ar vienu mērķi – ieņemt visaugstāko amatu Liepājas pašvaldībā. Bet neapskaužu tos, kam ar viņu būs kopā jāstrādā. Ja Sesks vai Vilnītis veidos ar “Saskaņu” koalīciju un iedos Agešinam amatus, tad darbs Liepājas pašvaldībā pārvērtīsies par kaujas lauku jau nākamajā rītā uz brokastu laiku. “Saskaņas” programmu varētu raksturot ar dažiem vārdiem – komunisma idejas mūžam ir dzīvas! Nesaprātīgs solījums seko solījumam. Pilsētā, kurā ir simtiem tukšu dzīvokļu, esot jābūvē pašvaldību dzīvojamās mājas. Pašvaldībai jāiejaucas uzņēmējdarbībā un jābūvē pašvaldību pirtis. Pāri visam – bezmaksas pakalpojumu un pabalstu solījumu gūzma. Lai izpildītu šo programmu, pilsētas budžets būtu bezmaz jādubulto. Bet no kurienes ņemt naudu komunismam? Taču ne no “Saskaņas” nīstās kapitālistiskās Eiropas!

Atzīme: 1

 

Sarmīte Pujēna: Programma, manuprāt, līdz smieklīgumam detalizējusi piedāvājumus – “Liepājas labirints, atrakciju parks, ledus taka, brīvdabas kinoteātris, pašvaldības pirts” utt. “Saskaņa” joprojām vēlas bezmaksas valsts valodas kursus un sola atbalstu nacionālo kultūras biedrību sadarbībai, taču uzmanās piesaukt krievu valodu kā otru valsts valodu. Savējie sapratīs, tikai viena nelaime – no “Saskaņas” izmestie domnieki, kas izveidojuši savu partiju “Liepāja kvadrātā” un cīnās par to pašu elektorātu.

Atzīme: 1

LA.lv