×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. septembris, 2016
Drukāt

ASV un Latvijas ebreju organizācijas: īpašumu restitūcija ir jāturpina (17)

Ēka Rīgā, Abrenes ielā 2 (bijusī ebreju skola), patlaban stāv tukša, arī tā tiks atdota ebreju kopienai. Foto - Timurs SubhankulovsĒka Rīgā, Abrenes ielā 2 (bijusī ebreju skola), patlaban stāv tukša, arī tā tiks atdota ebreju kopienai. Foto - Timurs Subhankulovs

Valsts prezidents Raimonds Vējonis darba vizītes laikā ASV, kur viņš piedalījās ANO Ģenerālās asamblejas 71. sesijā, pēc ebreju organizāciju lūguma, Ņujorkā tikās ar “B’nai B’rith International” un “World Jewish Congress”, un citu ietekmīgu organizāciju pārstāvjiem. Valsts prezidenta padomnieks Jānis Siksnis, kurš bija klāt sarunās, pastāstīja, ka kopīgi tika pārrunātas starptautiskās aktualitātes. Ebreju organizācijas aktualizēja arī jautājumu par Latvijas ebreju īpašumu restitūciju. Valsts prezidents norādīja, ka Latvija ir daudz paveikusi restitūcijas jomā, atgādinot, ka šā gada februārī Saeima atbalstīja sešus likumprojektus par Latvijas ebreju kopienai atdodamajiem īpašumiem.

Raimonds Vējonis arī uzsvēra, ka Latvijā ir daudz darīts holokausta izpētes, izglītības un piemiņas jomā. Tikšanās dalībnieki apliecināja, ka ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Latvijas ebreju kopienu, kā arī starptautiskajām organizācijām.

Ebreju pārstāvji atzinuši, ka Latvijas valdība veiksmīgi sadarbojas ar Latvijas ebreju organizācijām, un izteikuši vēlmi turpināt īpašumu restitūciju. Šāda pati vēlme ir Ebreju draudžu un kopienu padomei, neslēpa padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs. “Ebreju organizācijām piederēja daudz vairāk īpašumu, nekā Saeima piešķīra. Vēl nekas nav beidzies,” sacīja Krupņikovs.

Maija beigās Uzņēmumu reģistrā ir iekļauts ebreju kopienas restitūcijas fonds, bet septembrī tiks pabeigta fonda galvenā pārvaldes orgāna – padomes – izveide. D. Krupņikovs, kurš izraudzīts par fonda vadītāju, pastāstīja, ka to veidos 12 pārstāvji: seši Latvijas ebreju organizāciju, pieci starptautisko organizāciju pārstāvji, kā arī viens valsts institūcijas pārstāvis, kuram būs novērotāja statuss. Starptautisko organizāciju pārstāvji no Amerikas Ebreju komitejas (ASV), Pasaules ebreju restitūcijas organizācijas (ASV), Latvijas un Igaunijas ebreju asociācijas Izraēlā, Apvienotās sadales komitejas (ASV) un Eiropas Ebreju padomes jau ir zināmi, bet drīzumā tikšot izraudzīti arī Latvijas pārstāvji.

Fonds pamazām pārņem valsts piešķirtos piecus īpašumus. 2017. gada beigās tas sākšot pieņemt iesniegumus no personām, kuras ir ieinteresētas līdzekļu saņemšanā, ko fonds sadalīs saskaņā ar statūtiem. Iesniegumus pieņemšot no jebkurām organizācijām, kuru mērķi sakrīt ar fonda statūtos noteiktajiem. Fonds apņēmies ne tikai apsaimniekot nekustamos īpašumus, bet arī pārvaldīt restitūcijas procesā saņemto naudu, kā arī ziedojumus un novirzīt tos ebreju kopienas organizāciju darbībai un projektiem.

Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš (“Vienotība”) gan neuzskata, ka restitūcija būtu jāturpina. “Principā ebreju īpašumu restitūciju esam pabeiguši. Ja ebreju organizācijām ir kādas prasības, tad lai tās sniedz valdībai. Nedomāju, ka Ārlietu komisija turpinās lemt par restitūciju. Piecu īpašumu atdošana Ebreju draudžu un kopienu padomei, kā arī apgrūtinājuma noņemšana ebreju kopienas namam Rīgā, Skolas ielā, bija īpašs gadījums. Tas bija simboliski, lai izrādītu mūsu labo gribu,” norādīja Kalniņš.

Atgādināšu, ka restitūcijas likumprojektus sagatavoja Ārlietu ministrija un iesniedza tos Saeimā, kur par atbildīgo komisiju tika izraudzīta Ārlietu komisija.

Kad Saeimas komisija apsprieda iesniegtos likumprojektus, D. Krupņikovs norādīja, ka ebreju organizāciju īpašumu restitūciju nevajadzētu vilkt garumā, bet atrisināt vienā piegājienā, atdodot nevis piecus īpašumus, bet 275 īpašumus. Ja nav iespējams tos atdot, tad Latvijas valstij ir jāatlīdzina to kadastrālā vērtība.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Galvenais,ka ASV, tur jau tās visas nepatikšanas slēpjas.

 2. "Vēl nekas nav beidzies." Atbildēt

  Iedod velnam mazo pirkstiņu…

 3. Latvietis ir izsalcis. Atbildēt

  Cik ebreju jūs,nelgas,paši ziniet personīgi? Tādam vidusmēra latvietim nedod ēst,pats atradīs kādu cilvēciņu ,kam kauliņus pasūkāt. Strādāju kopā ar ebrejiem,man ir paziņas ebreji un varu teikt,ka patīkami cilvēki-mierīgi,laipni un gudri.

 4. Tirgoties jāmāk, pieklājība un kauna sajūta lieka nasta. Tas tapat kā tarakāni virtuvē…

 5. ja paskatamies no kurienes jaunā laika partijai aug finansiālās kājas tad atduramies atkal pie šā jaukā kunga uzvārdā Krupņikovs vai nav zīmīgi un ja paveramies apkārt pa Rīgu visur tikai LNK properties tāds jauks mazs kantorītis sporta un vesetes ielas stūrī bija tagad pus Rīga viņu īpašumā jautājums KĀ ?????

 6. reņģēdāju restitūta Atbildēt

  Cik gan tas D. Krupņikovs pieticīgs! Restitūcija jāturpina, kamēr visa Latvija nonāks PAREIZAJĀS ROKĀS, kā jau tas brīvajā pasaulē pieņemts;))). Man gan ļaunas mēles no krūmiem čukst, ka esot jau nonākusi …

 7. Ebreji ir parādā milzīgāko pateicību latviešiem,( kā arī krieviem,baltkrieviem, ukraiņiem, igauņiem, kazahiem, lezgīniem, jakutiem un citām bij. PSRS tautām ) par to, ka mēs viņus paglābām no vācu nacisteļu zamcilvēkiem un Hitlera-Rotšildu salašņām, kas bija nolēmuši tos visus iznīcināt.Tātad uz ceļiem, ļaudis, uz ceļiem un lūdzieties par mums- saviem glābējiem, nevis ubagojiet !

  • Pareizi, bet tagad neatstāt taču viņus uz ielas. Katram izglābtājam pa pilei, lai būtu laimīgi. Gribētos palasīt, tā, kā tas ir pieņēmts demokrātiskajās valstīs, proti, kas tas par fruhtu tas Krupņikovs, no kurienas izpeldējis un uz kāda pamata darbojās. Es arī rītā varu pateikt, ka esmu žīds un – davj, mojo un nevis 275 bet 1275? Galvenais, ko jāizdara – ASV sameklēt kādu žīdu-atbalstītāju tam atdošu pusi.

 8. Ja viņi šo skolu, kas raksta ilustrācijā, paši par savu un ārzemju tautiešu naudu savedīs kārtībā, tad var domāt tālāk kā viņiem atdot pārējos valstij piederošos, bet neapsaimniekotos īpašumus. Taču mums ir piemēri no mūsu pašu tautiešu puses, kad baznīcām atdotie īpašumi netiek pienācīgi kopti, jo draudzēm nav naudas un nākas prasīt dotācijas no valsts .

 9. nu ko Jūs tik naidīgi komentātos, šai burvīgajai tautai, kas tikai nupat kā izlaista no nometnēm un vienīgā ir cietusi karā, jo citiem kritušo jau nebija – pašaudijās un gāja mājās. Mums ir jāatdod vismaz 500 ēku un pietam izromantētas par valsts līdzekļiem un tad mēs un mūsu bērni vēl būs parādā, šiem labajiem daudz cietušajiem ickēm

 10. alkatībai, nekaunībai nav robežu Atbildēt

  nekas nav pretīgāgs par šo žīdisko alkatību. Cik ilgi politiķi domā koķetēt ar šiem holokausta veikalniekiem?

 11. Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

  Vispirms lai saskaita cik ēbrēju 1940. gadā un vēlāk strādāja čekā? Lai atmaksā katra izsūtītā cilvēka spaidu darbus katorgā un kompensāciju par visiem bojā gājušiem Sibīrijā.

 12. Īpašumu atgūšana Latvijā ir beigusies.

  Ja kāda partija atbalstīs šo šantāžistu un izspiedēju prasības, rēķinieties ar skuju taku.

  • Vienotība jau visu laiku atbalstīja,bet tagad O.Kalniņš ,redzot,ka Viņa partija konsekventi iet pa skuju taku,sācis dziedāt mazliet savādāku dziesmu.

 13. Piestādiet šitiem prasītajiem rēķinu par jau atdotajiem īpašumiem 10 kāršā kadastra apmērā + zemes nodokli 10 kāršā apmērā un pārbaudes, sodus katru mēnesi.

 14. Piegriezušies šie “nabadzīgie” mangotāji! Kāda restitūcija? Kāds fonds? Ko Latvija ir parādā šim fondam un kaut kādam krupņikovam? Viņi ir gatavi sagrābt visu. Varbūt visus šos īpašumus iztirgot un palielināt bērnu pabalstus, nevis tos atdot bijušajiem komunistiem, kas tagad uzmetušies par visu ebreju mantiniekiem. SMIRD!

 15. nav beidzies.Tas taču ir tikai sākums.Krupņikovs jau sen ir paziņojis,ka ebreju organizācijai vajag nevis piecus,bet 275 īpašumus.

Draugiem Facebook Twitter Google+