×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
24. jūlijs, 2017
Drukāt

“Nozarei tā ir katastrofa.” FM rosina vēl straujāk celt akcīzes nodokli alkoholam un cigaretēm (22)

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas AdministrācijaFoto: Reinis Inkēns, Saeimas Administrācija

Finanšu ministrija (FM) rosina vēl straujāk celt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem, alum un cigaretēm, liecina ministrijas sagatavotie priekšlikumi grozījumiem likumā par akcīzes nodokli, kas iesniegti apstiprināšanai galīgajā lasījumā.

FM skaidroja, ka tas nepieciešams, jo plānots piemērot lielākas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaides ziedojumiem. Akcīzes nodokļa priekšlikuma būtība ir straujāka likmju celšana alkoholiskajiem dzērieniem, alum un cigaretēm, proti 2018.gadā tiks noteiktas tās likmes, kas bija paredzētas 2019.gadā, un attiecīgi 2019.gadā tās likmes, kas bija paredzētas 2020.gadā.

Ministrijas priekšlikums paredz no 2018.gada 1.jūlija akcīzes nodokļa likmi cigaretēm noteikt 78,7 eiro par 1000 cigaretēm iepriekš plānoto 70,7 eiro vietā.

Akcīzes nodokli alum iecerēts kāpināt līdz 6,8 eiro par katru absolūtā spirta tilpumprocentu iepriekš plānoto 5,6 eiro vietā.

Savukārt pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokli rosināts noteikt 1670 eiro par absolūtā spirta procentu iepriekš plānoto 1450 eiro vietā.

Saeima pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par akcīzes nodokli”, paredzot straujāk celt akcīzes nodokli degvielai, cigaretēm un alkoholam.

Akcīzes nodokļa likmi cigaretēm bija plānots celt par 5,5% – no 67 eiro par 1000 cigaretēm patlaban līdz 70,7 eiro no 2018.gada 1.jūlija.

Savukārt vīna akcīzes nodokli bija iecerēts celt par 18% – no esošajiem 78 eiro par par 100 litriem līdz 92 eiro. Akcīzes nodoklis alum pieaugtu par 24% – no esošajiem 4,5 eiro par katru absolūtā spirta tilpumprocentu līdz 5,6 eiro.

Alkohola starpproduktiem no 15 līdz 22 tilpumprocentiem Saeima konceptuāli atbalstīja akcīzes celšanu par 15% – no esošajiem 130 eiro par 100 litriem līdz 150 eiro, savukārt pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem – no esošajiem 1450 eiro par absolūtā spirta procentu līdz 1670 eiro.

LANA: katastrofa alkohola nozarei

Finanšu ministrijas (FM) rosinājums vēl straujāk celt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem Latvijas alkohola nozarei ir katastrofa, aģentūrai LETA pauda Latvijas alkohola nozares asociācijas (LANA) izpilddirektors Dāvis Vītols.

FM piedāvājums atgādinot vēsturisko pieredzi, kad laikā no 2008. līdz 2011.gadam alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa likme Latvijā pieauga par 41%, kā dēļ alkohola legālie pārdošanas apjomi samazinājās par 44% un akcīzes ieņēmumi saruka par 16% jeb 16 miljoniem eiro.

“Priekšlikums tapa strauji, lielā paātrinājumā, un tajā nav pieminēti visu alkoholisko dzērienu veidi, kā piemēram, vīni un starpprodukti. Minēti tikai pārējie alkoholiskie dzērieni un alus, līdz ar to piedāvājums izskatās ļoti nekvalitatīvs un nepilnīgs. Vērtējot tā ietekmi uz alkohola nozari, efekts ir katastrofāls – 35% akcīzes nodokļa kāpums divos gados, viennozīmīgi nozīmē, ka mēs būsim lielā mīnusā,” teica Vītols.

Viņš uzsvēra, ka FM piedāvājums vērtējams kā fiskāli negatīvs, un alkohola tirgus Latvijā samazināsies daudz straujāk nekā līdz šim. “Zaudēsim ne tikai vietējo tirgu, bet arī Igaunijas kaimiņi pie mums brauks ievērojami mazāk, jo mums akcīzes likmju palielinājums būs ievērojami lielāks nekā viņiem.

Līdz ar to viņiem vairāk nebūs vēlmes pie mums braukt iegādāties alkoholu. Tādējādi zaudēsim viņu tirgu, kas patlaban veido 10% no kopējā alkohola tirgus Latvijā,” teica Vītols.

Viņš uzsvēra, ka LANA ieskatā FM fiskālie aprēķini ir absurdi, un nav izprotams, uz kādiem aprēķiniem tie ir balstīti. LANA joprojām aicina valdību palikt pie iepriekš apstiprinātā akcīzes nodokļa pieauguma plāna – akcīzes nodokļa likmi vīnam, raudzētajiem dzērieniem ar spirta saturu virs 6% un starpproduktiem ar spirta saturu līdz 15% kāpināt no 78 eiro šogad līdz 82 eiro nākamgad par 100 litriem, turpretī starpproduktiem ar lielāku spirta saturu – no 130 eiro šogad līdz 135 eiro nākamgad par 100 litriem. Savukārt spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likmei būtu jāpalielinās no 1450 eiro šogad līdz 1500 eiro 2018.gadā par 100 litriem.

Vītols teica, ka precīzāk FM piedāvājuma fiskālo ietekmi uz alkohola nozari varēs izvērtēt rītdienas laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Lai tik ceļ akcīzi. Brūvēs mājās kandžu un pirks kontrabandas cigaretes.

 2. Točkas plauks un zels !!!!!

 3. Uh, kādas algas Finanšu ministrijā departamentu vad. ap 10 000 euro mēnesī!!! Bet, kur ir darba rezultāti???? Jāmaksā būtu par rezultātu, nevis darba imitāciju. Jau 20 gadus muļļā tos nodokļus, mēģinot pielāgoties, kādai citai ES dienvidu valstij. Kur ir mūsu ekonomika, kuras ir pelnošākās nozares, kurām ir lielākā pievienotā vērtība un t.t. un izejot no tā ir jāveido nodokļu politika. No viena grāvja otrā? Kā tiek tērēti tie 100 000 euro akcijai ,,atkrāpies”? Tie apdrukātie T-krekliņi? Vairāk neko nedzird un neredz. Kur ir skaidrojums par nodokļiem, kur jāmaksā, kāpēc un kur tiek izlietots, kāds sabiedrībai ieguvums. Nekā nav. Visa naudiņa draudzīgi sadalīta, pa ministrijas kabinetiem. Komunikācijas departamenta direktoram alga 75000 euro? Gudri augam!!!!!!!!

 4. FM rosina vēl straujāk celt nodok;lus. tā ir katastrofa visām nozarēm!

 5. vai ir ierēķināta tā tirgus daļa ko tagad dabūs atpakaļ igauņi un pārņems lietuvieši un poļi?
  jeb viņu lobijs labi pastrādājis???

 6. Brendiju un vīnu taisu pats, alu draugs. Viss kvalitatīvāks kā veikalā. Celiet izdzimteņi savu nodokli cik gribat, no manis nedabūsiet neko. Izdomāsim arī gāzu savākšanu no pakaļas nebūs arī degviela jāperk.

  • Es dūšīgu ēdu pelmeņus un belašus — gāzē nāk ar blīkšķiem. Kaimiņi domā, ka Ušakovs taisa salūtus.

 7. Ja Dievs kādu grib sodīt, viņš tam atņem prātu! Jauna dāma, izskatīga, varbūt pat gudra, bet domāšanā kā bezsmadzņu radijums.

 8. Laiks to duņu ratā triekt!

 9. Vari celt. Labi ,ka man bēniņos ir šmakovkas aparāts saglabāts, vīna 4 stikla baloni ar visiem čipendeiļiem, 3 alus ozola mucas. Piezīmes saglabātas. Nebūs mana naudiņa jūsu kasē. Šveiks teica, ja alum celsiet cenu, tad valdība krittīs! Āmen!

 10. Kur mūsu valstī paliek šī akcīzes nodokļu nauda????????
  Kādiem mērķiem tā tiek izlietota?????
  Tikai bezmērķīgi ceļam,tā gan pēc būtības nav,ka bezmērķīgi………Augstajiem kungiem ir mērķis piebāzt kabatas,protams,savas.
  VAI MĒRĶTIECĪGI ŠO NAUDU,KAS IEGŪTA UZLIEKOT AKCĪZES NODOKLI ALKOHOLAM,CIGARETĒM,ALUM NEVAJADZĒTU NOVIRZĪT MEDICĪNAI?????????!!!!!!!!!
  VARBŪT AUGSTI KUNGI VAR DOT DETALIZĒTU ATSKAITI SAVAI TAUTAI,KUR NAUDA PALIEK?????????
  kUNGIEM BŪTU LIETDERĪGI ATCERĒTIES,KA NAV VALSTS NAUDAS ,BET GAN IR NODOKĻU MAKSĀTĀJU NAUDA,AR KURU JĀRĪKOJAS ĻOTI SAPRĀTĪGI, TĀDĀ ZEMĒ,KUR IR TĀDA “IZAUGSME”

 11. Kur bābas, tur problēmas?

 12. ceļat, ceļat – lielāks noiets būs kontrobandai!

 13. CO2 nodokli katram ! Tests nedēlu pēc dzimšanas dienas , ārstu komisijā. 3 dienu monitorings guļošam , skrejošam pa trenažieri + metāna gāzes izdalīšana no tūpļa. Tas pēdējais ir reiz 20 , saskaņā ar siltumnīcas gāzu tabulu. Papildus cipari par sapūšanas gāzēm par katru svara kilogramu , līķa gāzu nodoklis , ja mirsi starpapskates laikā. Budžets gavilē!

 14. Ja vēl vairāk tiks paaugstināts nodoklis alkoholam un cigaretēm,jāsamazina ir nodoklis degvielai,kas tikai cels visu preču,un pirmkārt jau pārtikas preču cenas,pārvadājumu sadārdzināšanās dēļ!

 15. Palielināsim ražotāju konkurētspēju ne tikai politiķu algas! Atbildēt

  Vai vienlaicīgi nav jāsamazina superaugstais nodoklis vismaz pamatpārtikai,kas Lielbritānijā,Īrijā,Horvātijā,Andorā,Sanmarino,Maltā,Norvēģijas Svalbaras arhipelāgā (Špicbergenā),Somijas Ālandu salās,Vācijas Helgolandes salā,Spānijas Kanāriju salās,Seutā un Meliļjā ir 0%,Šveicē un Lihtenšteinā-2,5%,Luksemburgā-3%,Itālijā un Spānijā-4%,Polijā un Kiprā-5%,Francijā un Monako-5,5%,Beļģijā un Nīderlandē-6%,Vācijā, Islandē,Bulgārijā,Maķedonijā-7%,Serbijā un Turcijā-8%,Rumānmijā-9%,Slovēnijā-9,5%,Austrijā,Slovākijā-10%,Zviedrijā-12%,Grieķijā-13%,Somijā,Norvēģijā-14%,Čehijā-15%

 16. Davai, Dana, davai! Atbildēt

  Nedomāju, ka gudrs finanšu ministrs paļautos uz plenčiem un pīpmaņiem …

 17. kontrabandistiem tas ir patīkams un noderīgs priekšlikums! Organizētā noziedzība jau priekā berzē rokas.

Draugiem Facebook Twitter Google+