Latvijā
Sabiedrība

Vēl var paspēt: Svētdien Brīvdabas muzejā Lielās dienas sagaidīšana0

Publicitātes attēls

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu svētdien, 18. Martā, no 12.00 līdz 16.00, informē muzejs.

Lielā dienā jeb pavasara saulgrieži ir laiks, kad daba un cilvēki svin gaismas uzvaru pār tumsu un diena kļūst garāka jeb lielāka par nakti.

Brīvdabas muzejs arī šajos svētkos aicina atgriezties pie senajām latviešu tradīcijām – šūpoļu kāršanas un šūpošanās, olu krāsošanas un ripināšanas, kā arī spēlēm, rotaļām un Putnu dzīšanas dziesmām – kopā ar folkloras kopu “Skandinieki”.

No 13.00 līdz 15.00 pavasara svinētājus ar Lielās dienas tradīcijām un paražām iepazīstinās folkloras draugu kopa „Skandinieki”. Kopas vadībā veiksim dažādus svētku rituālus, skaļi gavilēsim putnu kalnā, iesvētīsim un koši pušķosim šūpoles, kā arī sadziedāsimies un iesim jestrās rotaļās un spēles.

Pavasara sākumu Brīvdabas muzejā lieli un mazi varēs arī atzīmēt ar šūpošanos īpašajās Lielās dienas šūpolēs un olu krāsošanu, kā arī mērošanos spēkiem koka un vistu olu ripināšanā. Olas tradicionāli uzskata par saules, dzīvības un auglības simbolu un pavasara gaidās tām ir īpaša loma, tā kā tradīcija vēsta, ka pēc kārtīgas olu krāsošanas un kaujām vasara būs auglīga un mājās ienāks svētība.

Aktīvākie svētku viesi, ko olu kaujas un augstā šūpošanās vēl nebūs nokausējusi, varēs izspēlēt senās lauku spēles kopā ar Aldoni Baldiņu un vizināties zirdziņa mugurā.

Apmeklētāji tiek aicināti ņemt līdzi pērnos Jāņu vainagus rituālajai dedzināšanai, krāsainus dzīparus šūpoļu rotāšanai, olas darbnīcām, ēšanai un kaujām, kā arī pūpolu zarus pašu, radu un draugu veselībai.

LA.lv