×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
22. marts, 2017
Drukāt

Vēl vesels un spēka gados, bet jau pensijā (19)

Foto - Madara BriedeFoto - Madara Briede

Pašvaldības orķestra trompetists, ugunsdzēsējs un tiesnesis. Kas kopīgs visām šīm profesijām? To pārstāvjiem pēc noteikta vecuma vai darba stāža sasniegšanas pienākas izdienas pensija.

Patlaban valstī izdienas pensijas regulē deviņi likumi un atsevišķs nolikums, kurā pensiju piešķiršanas kritēriji un profesiju dalījums lielā mērā ticis pārņemts no bijušās PSRS likumdošanas. Pirms vairākiem gadiem pieteiktajai iecerei sadrumstaloto un haotisko sistēmu mainīt neviens nevēlas ķerties klāt. Tikmēr parādās aizvien jauni ierosinājumi paplašināt izdienas pensiju saņēmēju loku. Sociālo jautājumu eksperte Ruta Zilvere izdienas pensiju sistēmu pat nodēvējusi par bumbu ar laika degli, jo tā nerisina nevienu sociālu problēmu, bet kaitē tautsaimniecībai. Viņasprāt, sistēmā ieplūst pārāk daudz cilvēku, līdz ar to esot tikai laika jautājums, cik ilgi nodokļu maksātāji to visu pavilks.

Patlaban izdienas pensijas var nosacīti iedalīt divās kategorijās – vienas tiek maksātas no sociālā budžeta, otras piešķir saskaņā ar deviņiem izdienas pensiju likumiem un izmaksā no valsts pamatbudžeta. Pirmajai saņēmēju grupai pēc tiesiskās paļāvības principa tiek maksātas izdienas pensijas, būtībā balstoties uz pārejas (vecajiem) noteikumiem, otrajai – pēc jaunās kārtības.

Tā sauktās vecās izdienas pensijas saņem transporta darbinieki (aviācijas, dzelzceļa, sabiedriskā transporta, jūras un upju transporta), neliela daļa radošo darbinieku (cirka, operas, baleta u. c. mākslinieki), un aptuveni septītā daļa visu izdienējušo iekšlietu iestāžu darbinieku. Saskaņā ar Izdienas pensijas likumiem jaunās izdienas pensijas pienākas tiesnešiem, prokuroriem, diplomātiem, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), Satversmes aizsardzības biroja (SAB), Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD), Drošības policijas darbiniekiem.

Jaunās izdienas pensijas pienākas arī Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu (Iekšējās drošības biroja), Valsts policijas (VP), Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm, valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka māksliniekiem, valsts drošības iestāžu amatpersonām un no pagājušā gada – arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbiniekiem.

Jaunās izdienas pensijas tiek aprēķinātas, vadoties pēc pēdējo piecu darba gadu vidējās mēnešalgas. Māksliniekiem – pat pēc pēdējo trīs gadu vidējās mēnešalgas. Pēc vecās sistēmas tās tiek aprēķinātas pēc līdzīga principa kā vecuma pensija. Tālab jaunās izdienas pensijas pārsvarā gadījumu ir lielākas par vecuma pensijām. Sasniedzot vecuma pensijas vecumu, izdienējušie saņem vecuma pensiju un starpības piemaksu, ja izdienas pensija bijusi lielāka par aprēķināto vecuma pensiju.

Izdienas pensiju Latvijā pēdējos gadus saņem aptuveni 12,5 tūkstoši personu, no kurām lielākā daļa jeb teju 70% ir kādreizējie iekšlietu iestāžu darbinieki, bet aptuveni 15% – militārpersonas. Pērn vidējā izmaksātā pensija bija 387,57 eiro. No jauna piešķirto izdienas pensiju vidējais apmērs 2016. gadā bija 568 eiro. Apmēram puse no izdienas pensiju saņēmējiem ir darba attiecībās citā darba vietā, kas nozīmē, ka papildus izdienas pensijai pelna. No sociālā budžeta pērn izdienas pensijām atvēlēti aptuveni 12 miljoni eiro, bet no valsts pamatbudžeta – apmēram 34 miljoni eiro. Vidējais vecums personām, kurām pērn tika piešķirta izdienas pensija, bija 47 gadi.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Šos visus, taču 20 gadus izvilkuši tiesneši no nomaksātajiem nodokļiem! Vēl kādam tas nav skaidrs. Ko vēl ņemas?

 2. IZDIENAS PENSIONĀRS Atbildēt

  Pašvaldības orķestra trompetists un t.t. – tā raksta autors. Raksta autors laikam nekad nav DIENĒJIS.
  Ja viņš būtu dienējis, tad saprastu – ir medicīniskā komisija, kura izvērtē katra dienējošā veselības stāvokli un izdienas pensijā dodas cilvēki, kuri vairs NEVAR veselības stāvokļa dēļ dienēt. Protams, ka ir arī dienējošie kuriem sasniedzot šo vecumu veselība VĒL ATĻAUJ kādu laiku dienēt, bet tādēļ likumā ir norāde un šie cilvēki var pagarināt uz noteiktu laiku dienestu, jeb doties izdienas pensijā. Tikai nu nekādi viņi nav “veseli un spēka gados”! Jā, varbūt dažs labs vēl var sacensties ar piecus gadus jaunāku dienējušo, bet tikai šeit ir jāizceļ “vēl var”, jo ilgi tas nevar būt, jo cilvēks nav robots un jaunāks diemžēl nekļūst. G. Marķitāns ir tikai viens no retajiem policistiem, kuram bija atļauts dienēt tik ilgi, cik viņš nodienēja, bet tas tikai tādēļ, ka bija augstā rangā un pa ielu un mežiem noziedznieki nebija jātvarsta. Izdienas pensija daudzās valstīs ir un būs jo tie, kuri nodienē šo laika periodu, bet tas ir ne maz ne daudz – 30 gadi, ja sāk 20 gadu vecumā, ir savu artavu ieguldījuši un nevar sacensties ar jauniem. Tā kā pirs rakstīt šādus tekstus vajag aprunāties ar tiem, kuri dienē – tad rodas atklāsme. To, ka izdienas pensionārs vēl var veikt kādu darbu atrodoties izdienas pensijā ir jāsaka paldies viņiem, ka vēl var un strādā, citādi bezdarbība noved pie depresijas un iztikt tikai ar izdienas pensiju šajos laikos nevar. Un ne jau grūtus un fiziski veicamus darbus viņi strādā, jo jaunajās darba vietās arī ir jāiet medicīniskā komisija, kura ņemot vērā iepriekšējo darba vietu nepieļaus strādāt darbus, kurus tie nav spējīgi veikt! Ko tad raksta autors domā – pensijā, tātad sēdi mājās vai rušinies dārzā, ja tāds ir? Šeit jau zirgam jāsmejas, jo tad viņam nevajadzēs ratus vilkt. Un 47 gadi, kuri rakstā ir minēti, nozīmē, ka šis cilvēks ir jau nodienējis vismaz 27 gadus, kas ir jau divi gadi virs normas tādam darbam kā DIENESTS!

 3. iZDIENAS pensijas pienākas cilvēkiem, kas dienestu veic ar ieroci pie siksnas. Nevis tiem, kas sēž kantoros grāmatvežiem, finansistiem, plānotājiem un citiem, viņiem lielas algas jau ir.

 4. Igaunijā var saņemt no 50 gadu vecuma. Vari ātrāk aiziet izdienas pensijā, bet ne saņemt. Tas atbilst 30 gadu aktīvā darba stāžam.

 5. Igaunijā vari ātrāk iet izdienas pensijā, bet saņemsi to tikai no 50 gadu vecuma. Tas atbilst 30 gadu aktīvā darbastāža.

 6. SAEIMAS komisijas vadītāja AIJA BARČA ar savu bezdarbību, vai pretdarbību kaitē Latvijas valsts interesēm. Un tas ir ļoti nopietni, jo laikam jau viņa cer, ka Latvija atgriezīsies Krievijas apkampienos, ja negrib strādāt Latvijas interesēs un atteikties no izdienas pensijām, celt izdienas pensijas vecumu.

  • Barča apzinas, ka Rotšildvanckari un citas Volstrītas salašņas veic genocīdu pret Latvijas tautu, un kā vienīgo iespēju novērst uzmanību, šie lopiskie zagļi izmanto vankšķēšanu, biedēšanu, rīdīšanu, lielākoties ar/uz Krieviju..vēl rezervē ir Baltkrievija, jā arī Ukraina

 7. Vispirms vajag celt izdienas pensijas vecumu. Kad pacēla pensijas vecumu, izdienas pensijas vecums palika nemainīgs, ka PSRS laikā.
  Tad arī atkritīs tās izdienas pensijas pašas par sevi, ja izdienas pensijas vecums tiks noteikts 65 gadi. Ja esi slims, nevarīgs, pārkvalificējies uz vieglāku darbu vai noformē invaliditāti.
  Turklāt izdienas pensijas vecums neveicina darbiniekos rūpēties par savu veselību – smēķē, pārmērīgi lieto alkoholu, pārkāpj ceļa satiksmes noteikumos, nokļūstot negadījumos, uzvedās nepienācīgi, neizmanto psihologa palīdzību. Turklāt daudzi papildus strādā otrā darba vietā, kas arī grauj veselību.
  Izdienas pensijas var palikt tikai un vienīgi militārām personām, kuras atrodas aktīvajā dienestā tik tiešām ņemas poligonos, misijās un tml, ne viss kabinetos.

 8. Pilnīgi piekrītu, ka “Esošo izdienas pensiju sistēmu Viņķele vērtē kā neilgtspējīgu un netaisnīgu”. Jo, galva strādā un pieredzes ir pietiekami, lai prokuratūrā, tiesā, IeM (netikai kiberlietās) uttt. varētu izmantot uz pilnu klapi t.saucamos pensionārus! Bet, ja valsts ir turīga, tad kāpēc ne – paplašinām vajadzību loku! un uzturam padomju laika atavismu. Protams, tie, kas saņem izd.pens – tā nedomās

 9. Impotentie politiķi! Kādas izdienas pensijas diplomātiem, kuri var strādāt līdz 80, un labākie ir tieši pieredzējušie. Kādas izdienas pensijas civilajiem lidotājiem ar viņu algām – lai apdrošinās 3.pensiju līmenī vai uzkrāj. Kādas izdienas pensijas Drošības policijai, prokuroriem un tiesnešiem? Kādas izdienas pensijas niekalbjiem deputātiem? Par ko? Par bardaku? Sēž kabinetos un rušinās uz nebēdu. Kādas izdienas penesijas Iekšlietu ministrijas kabinetu žurkām? Tikai operatīvajiem darbiniekiem! Šīs viendienīšu valdības, kas nedomā, kas notiksies, kad šie liekēži būs noēduši visu to strādājošo uzkrātās pensijas, kuri strādās līdz 65 gadiem vai ilgāk, ir apnikušas.

 10. ko lai saka tie, kuriem augstāka izglītība, bet darbs par minimālo algu?? Atbildēt

  Strādniekam zāģētavā ir lielāka fiziskā un emocionālā slodze kā karavīram armijā miera laikā. Arī tiem, kuri kopj lopus un vergo pie zemnieka; vai kādā sociestādē kopj apčurājušos un nodzērušos vecīšus.
  Pensiju varētu maksāt 5 gadus. Lai “pensionārs” pa to laiku studē augstskolā un iegūst izglītību, un tad ar to startē darba tirgū.

  • Pašam(-ai) smiekli nenāk par to augstskolu? Kam viņš tajā vecumā darba tirgu vairs vajadzīgs, kaut vai ar 5 augstākajām?!

   • ko lai saka tie, kuriem augstāka izglītība, bet darbs par minimālo algu?? Atbildēt

    Zinu bijušo kriminālpolicistu, kurš ir pensionārs, bet vēl nav 40 gadus vecs. Tas pats par armijas seržantu, kurš par pensionāru kļuva 39 gadu vecumā. Tikai nestāsti muļķības, ka darba tirgū nav vajadzīgi 40 gadus veci vīrieši.

  • Pašam(-ai) smiekli nenāk par to augstskolu? Kam viņš tajā vecumā darba tirgu vairs vajadzīgs, kaut vai ar 5 augstākajām?!

 11. Mjā, šādu sistēmu pavilkt nebūs viegli. Par māksliniekiem esmu šokā, tas riktīgi no PSRS laikiem, kad vajadzēja gleznot politaģitāciju.

  • tu neko nesaproti Atbildēt

   Tev skauž? Vai 60 gadu vecumā baletdejotāja vēl var dejot? Nu jā – Pļisecka laikam dejoja…

   • Lai iet strādāt citur!! Kāpēc baletdejotājai visu mūžu jābūt baletdejotājai? Lai iet uz “rimi”, “maximu”, garderobē numuriņus var dalīt.
    Pretjautājums – ko darīt 60 gadus vecam jumta skārdniekam? Auksti, vējš, lietus, bet ķermenim nav spēka uzlīst uz jumta? Ko darīt guļbūves strādniekam – baļķi smagi un nevar ne to pacelt, ne pagriezt? Ko darīt mūrniekam – pirksti stīvi, ķelli nevar noturēt, ziemā un vējā uz sastatnēm neizturami salst un bloki sver ap 20kg, bet dienas laikā jāpārcilā simtus kilogramu? Ko darīt sētniekam – lapas vēl ir spēks slaucīt, bet smago un saķepušo sniegu šķūrēt spēka nepietiek?

    • Labs pretjautājums. Iespēja, ka paaugstinās pensijas vecuma robežu apmēram līdz 75 gadiem – mēs darba kolektīvā ironizējām: rīts, tantuks piecēlies: a, kāpēc es tik agri izkāpu no gultas??? a, vispār, kur man jāiet??? un kāpēc??????

   • un vai prostitūtas var strādāt līdz 60 gadu vecumam ? viņām arī vajag izdienas pensijas.

Draugiem Facebook Twitter Google+