Svinībās pēc republikāņu uzvaras Kongresa starpvēlēšanās Džebs Bušs (no kreisās) izvairījās runāt par saviem nākotnes plāniem, apsveicot dēlu Džordžu Preskotu Bušu ar pirmo politisko uzvaru Teksasas zemes komisijas vadītāja vēlēšanās. Toties viņa atvase atzina, ka tēvs “visdrīzāk” gatavojas kandidēt 2016. gada prezidenta vēlēšanās.
Svinībās pēc republikāņu uzvaras Kongresa starpvēlēšanās Džebs Bušs (no kreisās) izvairījās runāt par saviem nākotnes plāniem, apsveicot dēlu Džordžu Preskotu Bušu ar pirmo politisko uzvaru Teksasas zemes komisijas vadītāja vēlēšanās. Toties viņa atvase atzina, ka tēvs “visdrīzāk” gatavojas kandidēt 2016. gada prezidenta vēlēšanās.
Foto – Scanpix

Floridas eksgubernators Džebs Bušs plāno kandidēt uz prezidenta amatu 0

Politiskās dzirnas Amerikā neapstājas: tikko ar pārliecinošu Republikāņu partijas uzvaru beigušās Kongresa starpvēlēšanas, bet jau rindā stājas partijas kandidāti uz prezidenta amatu 2016. gada vēlēšanās. Jau paziņots, ka pirmās debates starp prezidenta amata kandidātiem no Republikāņu partijas notiks (eksprezidenta Ronalda) Reigana memoriālajā bibliotēkā Kalifornijā 2015. gada 16. septembrī. Priekšvēlēšanu kampaņas starpfinišs būs partijas nacionālajā saietā 2016. gada vasarā, kad tiks izraudzīts partijas oficiālais kandidāts prezidenta amatam novembra vēlēšanās, ziņo aģentūra “Associated Press”. Varbūtējo kandidātu saraksts sākotnēji ir visai garš, ieskaitot aizvadīto starpvēlēšanu veiksminiekus, kas tika pārvēlēti gubernatoru amatā: Skots Vokers Viskonsinas štatā, Džons Kesičs Ohaio pavalstī, Riks Snaiders Mičiganā un Kriss Kristijs Ņūdžersijā.

Reklāma
Reklāma

Vēlētāji “noguruši no Bušiem”?

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Atpazīstamākais vārds varbūtējo kandidātu sarakstā ir Bušu dinastijas pārstāvis, Floridas pavalsts bijušais gubernators Džebs Bušs, kura vecākais dēls Džordžs Preskots Bušs (DPB) 4. novembra vēlēšanās guva pirmo politisko uzvaru, tiekot ievēlēts par Teksasas štata zemes komisijas vadītāju. Zemes komisija pārvalda miljoniem hektāru valsts zemes un izsniedz atļaujas derīgo izrakteņu ieguvei. 38 gadus vecais DPB ir bijušā prezidenta Džordža Vokera Buša brāļadēls un bijušā prezidenta Džordža Herberta Vokera Buša mazdēls, kuram dots vidējais vārds Preskots, godinot viņa vecvectēvu senatoru Preskotu Bušu. Jau 12 gadu vecumā uzrunājis Republikāņu partijas nacionālo saietu 1988. gadā, kad viņa vectēvs tika izvirzīts par prezidenta kandidātu, DPB, jurists, rezerves virsnieks, nekustamo īpašumu eksperts, divu bērnu tēvs, aktīvi piedalījies ģimenes pārstāvju priekšvēlēšanu kampaņā, atbal­stot imigrācijas reformu. DPB runā spāniski, jo viņa māte dzimusi Meksikā un ieguvusi ASV pilsonību naturalizācijas ceļā. Savulaik atbildot uz jautājumu, vai viņš plāno kandidēt uz amatu nacionālā mērogā, DPB teica, ka esot labi ielāgojis savas vecmāmiņas Barbaras Bušas ieteikumu jebkuram censonim pirms došanās politikā vispirms iegūt pašam savu vārdu, izveidot ģimeni, uzcelt māju, maksāt nodokļus un darīt visu to, ko dara citi, nevis skraidīt un klaigāt: “Es esmu… brāļadēls vai … mazdēls.” Runājot par sava tēva Džeba ambīcijām uz prezidenta amatu, DPB atzina, ka traucējošs faktors varētu būt vēlētāju “nogurums no Bušiem”, raksta žurnāls “Men’s Vogue”. Intervijā AP Džebs Bušs izteicies, ka viņa sieva Kolumba atbalstot viņa iesaistīšanos varbūtējā prezidenta vēlēšanu kampaņā un ka viņa māte, bijusī pirmā lēdija Barbara Buša, kura pērn paziņoja, ka “pietiek Bušu” Baltajā namā, tagad ieņemot “neitrālu, citā virzienā vērstu nostāju”.

Džebs Bušs esot gatavs startēt

Svinībās pēc republikāņu uzvaras Kongresa starpvēlēšanās Džebs Bušs izvairījās runāt par saviem nākotnes plāniem, apsveicot dēlu ar pirmo politisko uzvaru Teksasas zemes komisijas vadītāja vēlēšanās. Toties viņa atvase atzina, ka tēvs “visdrīzāk” gatavojas kandidēt 2016. gada prezidenta vēlēšanās un visa dzimta “simtprocentīgi” atbalstot šo nodomu, ja tāds būs viņa lēmums. Kongresa vēlēšanu priekšvakarā Džebs Bušs asi kritizēja prezidenta Baraka Obamas neizlēmīgo reakciju uz Ebolas vīrusa epidēmiju, kas draud kļūt globāla, un islāmistu kaujinieku briesmu darbiem viņu kontrolētajā teritorijā Irākas un Sīrijas pierobežā, atzīmē aģentūra AP. Lai gan Džebs Bušs izteicies, ka galīgo lēmumu par kandidēšanu 2016. gada prezidenta vēlēšanās viņš pieņemšot šā gada beigās pēc apspriešanās ar ģimeni, politiskie analītiķi gandrīz vienprātīgi uzskata, ka lēmums ir pieņemts un Bušu klana kārtējais pārstāvis iesaistīsies cīņā par prezidenta amatu. Džebs Bušs enerģiski piedalījās pasākumos naudas vākšanai republikāņu kandidātiem Aiovas, Dienvidkarolīnas un Nevadas pavalstīs, kur 2016. gadā notiks pirmās priekšvēlēšanas prezidenta kandidātu izraudzīšanai. “Bušu klana daudzie politiskie padomnieki, stratēģi, kampaņas naudas vācēji un aktīvisti ir kā zirgi stallī, kas nevar vien sagaidīt brīdi, kad atvērsies vārti,” ASV presē izteicies kāds Džeba Buša ilggadējs draugs. Ģimenes patriarhs, 90 gadus vecais Džordžs Herberts Vokers Bušs, savulaik esot saistījis lielākas cerības politikā ar jaunāko dēlu, 61 gadu veco Džebu, taču septiņus gadus vecākais Džordžs Vokers Bušs viņu apsteidza, divreiz uzvarot prezidenta vēlēšanās. “Bušu ģimenes piederīgie ļoti nevēlētos, ja kāds nodomātu, ka ģimene uzskata, ka tās pārstāvim pienākas izvirzīšana prezidenta amatam,” paziņojis Buša vecākā preses pārstāvis. Džebs Bušs, kurš zina politikas aizkulises, paziņojis, ka negribētu iesaistīties prezidenta vēlēšanu kampaņā, ja tas nozīmētu ieraušanu “dubļu mutulī”. ASV mediji raksta, ka viņa sievu Kolumbu 1999. gadā Atlantas lidostā aizturēja muitnieki, jo viņa nebija deklarējusi pilnu vērtību Parīzē pirktajiem tērpiem un rotām par 19 000 dolāriem, muitas deklarācijā uzrādot tikai 500 dolārus. 2002. gadā par narkotiku zādzību un kokaīna lietošanu tika aizturēta Džeba un Kolumbas meita Noele.

Prezidentu dzimtu saiknes

CITI ŠOBRĪD LASA

Dinastijas Amerikas politikā nav jaunums – Adamsu dzimtā ASV neatkarības sākumposmā bija divi prezidenti, Rūzveltu dzimtā – divi prezidenti, Kenediju dzimtā – prezidents un divi senatori, Bušu dzimtā – divi prezidenti un viens gubernators, kam tagad pievienojies Teksasas zemes komisijas vadītājs. Bijušā prezidenta Džimija Kārtera dēlam Džeisonam šā gada vēlēšanās neizdevās kļūt par Džordžijas štata gubernatoru.

Amerikā ir virkne dzimtu, kas vairākās paaudzēs ietekmē politisko klimatu vairākos štatos – Jūdoli Kolorādo pavalstī, Landrē Luiziānas pavalstī, Praiori Arkanzasā. “Ideālā variantā Amerikas politikā nav paredzēta šāda darbība,” intervijā raidsabiedrībai BBC atzinis analītiķis Kails Kondiks. “Mūsu valsts tika dibināta ar domu, ka mums nebūs aristokrātijas. Taču dinastijām ir liela loma Amerikas politikā. Mums var tas nepatikt, bet tas ir neizbēgami,” uzskata Kondiks. Pēdējos gados atklātas ģenealoģiskās saiknes starp pazīstamām politiskām dzimtām. Ābrahams Linkolns un Džordžs Vokers Bušs bijuši septītās pakāpes brālēni, bet Džimijs Kārters un Džordžs­ Vašingtons bijuši devītās pakāpes brālēni. Nevienam ASV prezidentam nav bijušas tik plašas radniecības saiknes kā Franklinam Delano Rūzveltam (FDR), kuram bija dzimšanas vai laulības saites ar 11 bijušajiem prezidentiem: Džonu Adamsu, Džeimsu Medisonu, Džonu Kvinsiju Adamsu, Mārtinu van Burenu, Viljamu Herisonu, Zekeriju Teiloru, Endrū Džonsonu, Julisu Grāntu, Bendžamenu Herisonu, Viljamu Taftu un, protams, Teodoru Rūzveltu, FDR piektās pakāpes brālēnu. FDR dzimtas koks nebeidzas Baltajā namā. Radniecības saiknes viņu vienojot vēl ar vairākām vēsturiskām personībām, tajā skaitā Vinstonu Čērčilu, Daglesu Makarturu un diviem ASV dienvidu štatu konfederācijas līderiem: Džefersonu Deivisu un Robertu Lī.