Latvijā
Veselam

Vēlas aizliegt smēķēt publiskās vietās citas personas klātbūtnē 5

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja priekšlikumu grozījumiem likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, kas paredz aizliegt smēķēt publiskās vietās citas personas klātbūtnē, ja tā pret to iebilst.

Kā tieši plānots nodrošināt šīs normas ievērošanu, šobrīd nav skaidrs. Patlaban likums paredz, ka visu smēķēšanas aizliegumu un ierobežojumu kontroli veic Valsts policija un pašvaldības policija.

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis sēdē pauda pārliecību, ka no minētās normas būtu jāizņem vārdi “publiskās vietās”. Viņš aicināja noteikt, ka smēķēšana cita cilvēka klātbūtnē ir atļaujama tikai tad, kad otrs cilvēks tam ir devis piekrišanu. Viņaprāt, tā tiktu aiztaupītas daudzas diskusijas par papildu smēķēšanas ierobežojumiem. Tomēr Apiņa ierosinājumu šodienas sēdē komisija nevērtēja.

Deputāti atbalstīja priekšlikumus papildināt vietu sarakstu, kurās aizliegts tirgot tabakas izstrādājumus, šim sarakstam pievienojot sociālās aprūpes iestādes, izglītības iestāžu dienesta viesnīcas, internetu, kā arī tirdzniecības vietas, kurās tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecība nav organizēta, individuāli apkalpojot katru pircēju, izņemot beznodokļu tirdzniecības veikalus, kas noteikti normatīvajos aktos muitas jomā.

Uzklausot Aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāru Andreju Panteļejevu, komisija nolēma neatbalstīt tabakas izstrādājumu tirgošanas aizliegumu karaspēka daļu un citu militarizēto formējumu telpās un teritorijā. Ministrijas pārstāvis norādīja, ka Latvijā tādu karaspēka daļu nemaz nav. Otrkārt, viņš uzsvēra, ka minētais aizliegums neatbilst starptautiskai praksei un diskriminē aizsardzības jomā strādājošos, kā arī norādīja, ka šie cilvēki ir pietiekami pieauguši, lai paši saprastu, vai lietot tabakas izstrādājumus vai nelietot.

Plašas diskusijas notika par Saeimā pirmajā lasījumā atbalstīto likuma redakciju, konkrēti – likuma grozījumiem, kas paredz aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām, šo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās, kā arī tuvāk par desmit metriem no šo māju un publisko ēku ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji sacīja, ka minēto normu ievērošanu būs sarežģīti kontrolēt. “Esam par kontroli un aizliegumu tad, ja tie ir reāli strādājoši,” teica ministrijas pārstāvis. Savukārt Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Inta Bārenīte norādīja uz iespējamu nepamatotu cilvēka privātās telpas ierobežošanu, bet Latvijas Ārstu biedrības vadītājs vēlreiz aicināja likumā noteikt, ka smēķēšana cita cilvēka klātbūtnē ir atļaujama tikai tad, kad otrs cilvēks devis tam akceptu, tādējādi aiztaupot plašās diskusijas. Saeimas komisija nolēma pagaidām atbalstīt minētos smēķēšanas aizliegumus, pievienojot tiem nosacījumu, – ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to iebilst.

Komisija vēl nevienojās par stigrākiem tabakas izstrādājumu reklāmas ierobežojumiem. Latvijas Ārstu biedrība rosināja noteikt, ka šāda reklāma Latvijā ir aizliegta. Tomēr Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa skaidroja, ka atbilstoši Eiropas Komisijas direktīvām šī reklāma ir jāatļauj speciālajos izdevumos, kas paredzēti nozarei. “Pēc būtības Latvija var noteikt vispārēju aizliegumu, bet tas jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, lai tā neuzsāktu pārkāpuma procedūru pret Latviju,” teica Līviņa. Komisija vienojās skatīt šo jautājumu, gatavojot likumprojektu trešajam lasījumam, un nolēma lūgt viedokli Ekonomikas ministrijai un Eiropas Komisijai.

Vienlaikus komisija neatbalstīja priekšlikumu aizliegt smēķēt tuvāk par desmit metriem no ēkām vai būvēm. Deputāts Vitālijs Orlovs (SC) sacīja, ka līdz ar šādas normas ieviešanu lielajās pilsētās vispār nevarētu smēķēt, jo vairums ēku atrodas šādos attālumos viena no otras.

Kopumā grozījumiem likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” uz otro lasījumi ir iesniegti 30 priekšlikumi. Komisija šodien izskatīja tikai daļu no tiem un šo darbu turpinās turpmākajās sēdēs.

Kā ziņots, 19.marta sēdē Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbalstīja priekšlikumu no 18 līdz 21 gadam palielināt vecumu, līdz kuram aizliegts pārdot tabakas izstrādājumus un augu smēķēšanas produktus.

Šādu priekšlikumu likumprojektam “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” uz otro lasījumu bija iesniedzis deputāts Jānis Upenieks. Deputāts norādīja, ka smēķēšana tieši jauniešu un nepilngadīgo vidū ir nopietna problēma. Viņš savu priekšlikumu pamatoja arī ar to, ka dažkārt nepilngadīgajiem cigaretes nopērk nedaudz vecāki draugi vai skolasbiedri, bet no tā nepieciešams izvairīties.

LA.lv