×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
20. maijs, 2014
Drukāt

Vēlas aizliegt smēķēt publiskās vietās citas personas klātbūtnē (5)

smeketaja1

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja priekšlikumu grozījumiem likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, kas paredz aizliegt smēķēt publiskās vietās citas personas klātbūtnē, ja tā pret to iebilst.

Kā tieši plānots nodrošināt šīs normas ievērošanu, šobrīd nav skaidrs. Patlaban likums paredz, ka visu smēķēšanas aizliegumu un ierobežojumu kontroli veic Valsts policija un pašvaldības policija.

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis sēdē pauda pārliecību, ka no minētās normas būtu jāizņem vārdi “publiskās vietās”. Viņš aicināja noteikt, ka smēķēšana cita cilvēka klātbūtnē ir atļaujama tikai tad, kad otrs cilvēks tam ir devis piekrišanu. Viņaprāt, tā tiktu aiztaupītas daudzas diskusijas par papildu smēķēšanas ierobežojumiem. Tomēr Apiņa ierosinājumu šodienas sēdē komisija nevērtēja.

Deputāti atbalstīja priekšlikumus papildināt vietu sarakstu, kurās aizliegts tirgot tabakas izstrādājumus, šim sarakstam pievienojot sociālās aprūpes iestādes, izglītības iestāžu dienesta viesnīcas, internetu, kā arī tirdzniecības vietas, kurās tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecība nav organizēta, individuāli apkalpojot katru pircēju, izņemot beznodokļu tirdzniecības veikalus, kas noteikti normatīvajos aktos muitas jomā.

Uzklausot Aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāru Andreju Panteļejevu, komisija nolēma neatbalstīt tabakas izstrādājumu tirgošanas aizliegumu karaspēka daļu un citu militarizēto formējumu telpās un teritorijā. Ministrijas pārstāvis norādīja, ka Latvijā tādu karaspēka daļu nemaz nav. Otrkārt, viņš uzsvēra, ka minētais aizliegums neatbilst starptautiskai praksei un diskriminē aizsardzības jomā strādājošos, kā arī norādīja, ka šie cilvēki ir pietiekami pieauguši, lai paši saprastu, vai lietot tabakas izstrādājumus vai nelietot.

Plašas diskusijas notika par Saeimā pirmajā lasījumā atbalstīto likuma redakciju, konkrēti – likuma grozījumiem, kas paredz aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām, šo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās, kā arī tuvāk par desmit metriem no šo māju un publisko ēku ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji sacīja, ka minēto normu ievērošanu būs sarežģīti kontrolēt. “Esam par kontroli un aizliegumu tad, ja tie ir reāli strādājoši,” teica ministrijas pārstāvis. Savukārt Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Inta Bārenīte norādīja uz iespējamu nepamatotu cilvēka privātās telpas ierobežošanu, bet Latvijas Ārstu biedrības vadītājs vēlreiz aicināja likumā noteikt, ka smēķēšana cita cilvēka klātbūtnē ir atļaujama tikai tad, kad otrs cilvēks devis tam akceptu, tādējādi aiztaupot plašās diskusijas. Saeimas komisija nolēma pagaidām atbalstīt minētos smēķēšanas aizliegumus, pievienojot tiem nosacījumu, – ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to iebilst.

Komisija vēl nevienojās par stigrākiem tabakas izstrādājumu reklāmas ierobežojumiem. Latvijas Ārstu biedrība rosināja noteikt, ka šāda reklāma Latvijā ir aizliegta. Tomēr Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa skaidroja, ka atbilstoši Eiropas Komisijas direktīvām šī reklāma ir jāatļauj speciālajos izdevumos, kas paredzēti nozarei. “Pēc būtības Latvija var noteikt vispārēju aizliegumu, bet tas jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, lai tā neuzsāktu pārkāpuma procedūru pret Latviju,” teica Līviņa. Komisija vienojās skatīt šo jautājumu, gatavojot likumprojektu trešajam lasījumam, un nolēma lūgt viedokli Ekonomikas ministrijai un Eiropas Komisijai.

Vienlaikus komisija neatbalstīja priekšlikumu aizliegt smēķēt tuvāk par desmit metriem no ēkām vai būvēm. Deputāts Vitālijs Orlovs (SC) sacīja, ka līdz ar šādas normas ieviešanu lielajās pilsētās vispār nevarētu smēķēt, jo vairums ēku atrodas šādos attālumos viena no otras.

Kopumā grozījumiem likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” uz otro lasījumi ir iesniegti 30 priekšlikumi. Komisija šodien izskatīja tikai daļu no tiem un šo darbu turpinās turpmākajās sēdēs.

Kā ziņots, 19.marta sēdē Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbalstīja priekšlikumu no 18 līdz 21 gadam palielināt vecumu, līdz kuram aizliegts pārdot tabakas izstrādājumus un augu smēķēšanas produktus.

Šādu priekšlikumu likumprojektam “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” uz otro lasījumu bija iesniedzis deputāts Jānis Upenieks. Deputāts norādīja, ka smēķēšana tieši jauniešu un nepilngadīgo vidū ir nopietna problēma. Viņš savu priekšlikumu pamatoja arī ar to, ka dažkārt nepilngadīgajiem cigaretes nopērk nedaudz vecāki draugi vai skolasbiedri, bet no tā nepieciešams izvairīties.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Jau sen ir noteikumi, kuri aizliedz smēķēt transporta pieturvietās, bet autoostā 13. pieturā ir ierīkota smēķētava. Aizliegums smēķēt 10m no ieejas Ogres poliklīnikā ir ņirgāšanās, jo pie ieejas ir ierīkotava smēķētava. Tā varu turpināt bezgala, jo pieņemtie noteikumi ir tikai “uz papīra” reāli tos neviens neievēro un nepārbauda.

 2. Kapec Vacija smekesana nerada problemas valdibai? -Tapec, ka te cilveki dzivo nevis izdzivo… Seit smeketaju % ir krietni zemaks neka Latvija! Latvija vajadzetu padomat par cilveku materialo stavokli un ne tikai par smekesanu vai alus dzersanu!

 3. Lemj slimā Saeima – prasīs iebildumus (ja ir iebildumi) no nesmēkētājiem. Ja tu kautrīgs, nevēlies dabūt pa purnu, negribi, lai aizdedzina tava dzīvokļa durvis utt. – tu klusē un indējies nost.

  Ja gribi prostitūti, tevi sodīs, ja gribi vai ņem aploksni – tevi sodīs, ja gribi indīgo krutku – sodīs. Mērķis – lai nesūdzas un indējas nost.

  Vai šī nav slimā, garīgi neveselā Saeima? Tā vien gribas šādu likumdevēju izdzenāt ar sūdainu koku.

 4. Atvainojiet, kārtējais valsts varas cinisms pret tautas indēšanu …”…aizliegt smēķēt publiskās vietās citas personas klātbūtnē, ja tā pret to iebilst….”.

  Lai tauta rej kā suņi, ceļ traci, lamājas un sūdzas policijai, kura pati snmēkē citu klātbūtnē, transporta pieturās. Ušakovs transporta pierurās izlicis simtiem urnu izsmēķu izmešanai, lai smēķētu pieturvietās. Izcili.
  Klusēs, lai indē nost, lai indējas.

  Pārtrauciet valsts varas IDIOTISMA pazīmes likumdošanā.

 5. Atvainojos par assumu, bet cik tuksaam ir jaabuut taam galvaam,kuras apstaklos kad 70%Valsts iedzivotaju nespeej sev normalu iztiksanu nodrosinaat,bezdarba un zemo samaksu deelj, Kad cilveki iet naavee deelj taa ka nespeej taalaak ciiniities ar praktiski vejdzirnavaam (Birokratisko sistemu) Un tagad 100 ‘gudrisi’ nedelju no vietas spriediis par lietaam kuraas es atljausos apgalvot vini jeedz tik daudz cik cuuka no kosmosa.Jaa tanii skaitaa biedrs Apinis. un liidzigie silei pietuvinatie.
  nu lieciet tacu mieraa tos pipmanus, Pareizi,ir jaierobezo bet nu juus tur 100 zeni un meitenes esiet aizgajusi izplatijumaa,
  Varbuut buutu veerts atgriezties uz Zemes, nu uzrikojiet akciju,tie kuriem duusjas pietiks; bez apsardzes un padomnieku bara pie saniem,pastaigajiet pa Rigu,pa savaam dzimtajaam pilsetaam, un paskatieties, Jusu izzistie no nezin kuraa pirksta likumi straadaa tikai un vienigi kaa represivaa svira,un ja policists ar cheku gramatinj,kaa baltu neezdodzinj neganaas tuvumaa, taatad viss notiekas. Pasakiet luudzu cik laika jums vajadzeja aizliegt taas ‘legalaas narkotikas’ ? Un varbuut atbildiet sev kapeec tanii gadiijumaa nenotika tik karstas un ilgstosas debates……………Bet mira tak paarsvaraa beerni.
  Pateiksu jusu vietaa; jums ir dzili nospljauties uz to kas notiekaas ar vissiem paarejajiem, ka tik pasiem vietu pie siles saglabaat nu un kaadam savam draugam radam pazinam siltu vietinu sarikteet.
  Un veel; sji nauda ko iekasee par smekesanas noteikumu neieverosan, Vai kaut cents no taas tiek teereets nu kaut vai bernu laukuma izbuvei piemeram kaadaa beernu slimnica, Ne ne ne. Zinu so dziesminu, Nauda noklust budzetaa un……………..
  Tas buus tas pats kaa Bermudastrissturis pakapeniski saaks atgriezt pazudussos kugjus +ar visaam apkalpeem.
  Buutu jau smiekligi;ja nebutu tik skumigi.

Draugiem Facebook Twitter Google+