×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
23. augusts, 2013
Drukāt

Vēlas atjaunot okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisiju

LETALETA

Jau tuvāko nedēļu laikā Ministru kabinets varētu lemt par okupācijas laika nodarīto zaudējumu aprēķināšanas komisijas darba atjaunošanu.

 

Tieslietu ministra Jāņa Bordāna (VL-TB/LNNK) padomnieks Jānis Tomels sacīja, ka Tieslietu ministrijā (TM) tiek gatavots lēmuma projekts par komisijas atjaunošanu. Patlaban TM gaida citu ministriju atbildes, kādus cilvēkus tās deleģēs darbam šajā komisijā. Komisijā varētu strādāt arī nevalstiskā sektora pārstāvji, piemēram, no Okupācijas muzeja.

Tomels atklāja, ka TM komisijā varētu pārstāvēt viņš pats. Tāpat viņš sacīja, ka lēmuma projekts par komisijas darba atjaunošanu valdībā tiks virzīts, tiklīdz ministrijas būs deleģējušas savus pārstāvjus. Tas varētu notikt jau tuvāko nedēļu laikā. Jau šā gada TM budžetā komisijas darba atjaunošanai atvēlēti 10 000 latu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) šodien Latvijas Radio 4 raidījumā “Darbojošās personas” sacīja, ka patlaban Ārlietu ministrija vērtē TM sagatavoto dokumentu, tad par to lēmums būs jāpieņem valdībai.

Ministrs atzina, ka Krievijas nevēlēšanās atzīt Baltijas valstu okupācijas faktu neveicina abu valstu attiecības. Lai arī Latvijas un Krievijas starpā ir jautājumi, kuros viedokļi nesakrīt, tostarp par vēsturi, par tiem nav jāvairās runāt, kā arī ir jāmeklē kopīgie sarunu temati, nevis jāiedzen sevi stūrī, sacīja Rinkēvičs.

Okupācijas biedrības valdes priekšsēdētāja Ruta Pazdere šorīt intervijā Latvijas Radio veltīja kritiskus vārdus Latvijas politiķiem, kuri galvenokārt nevis iebilst izpētei par okupācijas laiku, bet neizrāda par tiem interesi. Pazderei bijušas vairākkārtējas sarunas ar ārlietu ministru Rinkēviču, kurš tomēr esot bijis daļēji noraidošs par okupācijas seku finansiālu aprēķināšanu. “Mēs negribam kaitēt lielajam kaimiņam Krievijai – un, ja mēs rēķināsim kaut kādu kaitējumu, mēs varam kaitēt sev,” ministra attieksmi atainoja Pazdere.

Savukārt Rinkēvičs sacīja, ka viņam bijusi vien viena saruna ar Pazderi kādas pieņemšanas laikā. Turklāt viņš bilda, ka ir jautājumi, kuri kļūst asi tieši pirms vēlēšanām.

Jau ziņots, ka, lai gan komisija “PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai” kopš 2009.gada vasaras vairs nedarbojas, formāli tās darbība nav izbeigta un 2006.gada Ministru kabineta noteikumi, kas regulē šīs komisijas darbību, joprojām ir spēkā.

2005.gada 12.maijā Saeima pieņēma deklarāciju “Par Latvijā īstenotā PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma nosodījumu”. Ministru kabineta komisija okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķināšanai tika izveidota, lai īstenotu Saeimas deklarācijā noteikto uzdevumu.

Tiek lēsts, ka okupācijas laika nodarītie zaudējumi Latvijai mērāmi 200 miljardu latu apmērā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+