Mobilā versija
+4.6°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
2. aprīlis, 2014
Drukāt

Vēlas ieviest vienotu praksi nekustamo īpašumu vērtēšanā (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Tieslietu ministrija (TM) ir izstrādājusi noteikumu projektu, kura mērķis ir pastāvošo nekustamā īpašuma vērtētāju profesionālās kvalifikācijas sertificēšanas sistēmu attiecināt uz visiem nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanas gadījumiem.

TM anotācijā raksta, ka Ministru kabinets (MK) pērn vasarā pieņēma zināšanai ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu par hipotekārās kreditēšanas tiesiskā regulējuma nepilnību izvērtējumu un priekšlikumiem tā pilnveidošanai. To izstrādāja starpinstitūciju darba grupa hipotekārās kreditēšanas tiesiskā regulējuma izstrādei.

Darba grupa, analizējot pašreizējo hipotekārās kreditēšanas tiesisko regulējumu, konstatēja, ka kaut arī likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu” ir noteikts, ka nekustamā īpašuma vērtētājs ir reglamentēta profesija, MK noteikumi “Kārtība, kādā saņemams profesionālās kvalifikācijas sertifikāts nekustamā īpašuma novērtēšanai” attiecas tikai uz tām personām, kuras vēlas noteikt ieķīlājamā nekustamā īpašuma vērtību attiecībā uz hipotekārajiem aizdevumiem.

Līdz ar to netiek paredzēts, ka pārējos hipotekārā aizdevuma gadījumos ieķīlājamā nekustamā īpašuma vērtību nosaka tikai sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs. Kā norādīts anotācijā, tādā veidā pašreiz normatīvie akti neizslēdz iespējas hipotekāro kredītu izsniegt, arī pamatojoties uz nesertificēta nekustamā īpašuma vērtētāja atzinuma pamata, kas savukārt var negatīvi ietekmēt nekustamā īpašuma vērtēšanas kvalitāti, proti, nekustamie īpašumi var tikt novērtēti neadekvāti zemu vai augstu.

Neadekvāti augstas vai zemas nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanas sekas ir neadekvāts hipotekārā aizdevuma lielums un paaugstināts risks, ka kredītņēmējs var neizpildīt savas saistības un tādējādi zaudēt savu ieķīlāto mājokli.

Šī noteikumu projekta mērķis ir pašlaik pastāvošo nekustamā īpašuma vērtētāju profesionālās kvalifikācijas sertificēšanas sistēmu attiecināt uz visiem nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanas gadījumiem, vienlaikus novēršot atsevišķas praksē konstatētās nepilnības nekustamā īpašuma vērtētāju sertifikācijas procesā.

Līdz ar noteikumu projekta pieņemšanu MK noteikumi “Kārtība, kādā saņemams profesionālās kvalifikācijas sertifikāts nekustamā īpašuma novērtēšanai” tiks atzīti par spēku zaudējušiem. Tiks nodrošināta vienota prakse nekustamo īpašumu vērtēšanā, jo visos gadījumos, kad būs nepieciešams nekustamā īpašuma novērtējums, to veiks nekustamā īpašuma vērtētājs, kura profesionālo kvalifikāciju apliecinās attiecīgs profesionālās kvalifikācijas sertifikāts.

Līdz ar to tiktu samazināta iespējamība tam, ka nekustamie īpašumi tiek novērtēti neadekvāti zemu vai augstu.

Noteikumu projekts “Prasības nekustamā īpašuma vērtētāja profesionālajai kvalifikācijai un profesionālās kvalifikācijas sertifikāta izsniegšanas kārtība” rīt, 3.aprīlī, tiks izsludināts valsts sekretāru sanāksmē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai vispirms nav jasertifize TM paklautiba VDZ ]spekulativo darijumu vertetaji]?

Bērza finierkluču audzes atmaksāsiesVai tiesa, ka no bērza 35 gados iespējams iegūt finierklučus? JĀNIS STRENČU NOVADĀ
Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumuSaskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+