Mobilā versija
Brīdinājums +4.5°C
Skaidrīte, Skaidra, Justs
Otrdiena, 28. februāris, 2017
2. aprīlis, 2014
Drukāt

Vēlas ieviest vienotu praksi nekustamo īpašumu vērtēšanā (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Tieslietu ministrija (TM) ir izstrādājusi noteikumu projektu, kura mērķis ir pastāvošo nekustamā īpašuma vērtētāju profesionālās kvalifikācijas sertificēšanas sistēmu attiecināt uz visiem nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanas gadījumiem.

TM anotācijā raksta, ka Ministru kabinets (MK) pērn vasarā pieņēma zināšanai ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu par hipotekārās kreditēšanas tiesiskā regulējuma nepilnību izvērtējumu un priekšlikumiem tā pilnveidošanai. To izstrādāja starpinstitūciju darba grupa hipotekārās kreditēšanas tiesiskā regulējuma izstrādei.

Darba grupa, analizējot pašreizējo hipotekārās kreditēšanas tiesisko regulējumu, konstatēja, ka kaut arī likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu” ir noteikts, ka nekustamā īpašuma vērtētājs ir reglamentēta profesija, MK noteikumi “Kārtība, kādā saņemams profesionālās kvalifikācijas sertifikāts nekustamā īpašuma novērtēšanai” attiecas tikai uz tām personām, kuras vēlas noteikt ieķīlājamā nekustamā īpašuma vērtību attiecībā uz hipotekārajiem aizdevumiem.

Līdz ar to netiek paredzēts, ka pārējos hipotekārā aizdevuma gadījumos ieķīlājamā nekustamā īpašuma vērtību nosaka tikai sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs. Kā norādīts anotācijā, tādā veidā pašreiz normatīvie akti neizslēdz iespējas hipotekāro kredītu izsniegt, arī pamatojoties uz nesertificēta nekustamā īpašuma vērtētāja atzinuma pamata, kas savukārt var negatīvi ietekmēt nekustamā īpašuma vērtēšanas kvalitāti, proti, nekustamie īpašumi var tikt novērtēti neadekvāti zemu vai augstu.

Neadekvāti augstas vai zemas nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanas sekas ir neadekvāts hipotekārā aizdevuma lielums un paaugstināts risks, ka kredītņēmējs var neizpildīt savas saistības un tādējādi zaudēt savu ieķīlāto mājokli.

Šī noteikumu projekta mērķis ir pašlaik pastāvošo nekustamā īpašuma vērtētāju profesionālās kvalifikācijas sertificēšanas sistēmu attiecināt uz visiem nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanas gadījumiem, vienlaikus novēršot atsevišķas praksē konstatētās nepilnības nekustamā īpašuma vērtētāju sertifikācijas procesā.

Līdz ar noteikumu projekta pieņemšanu MK noteikumi “Kārtība, kādā saņemams profesionālās kvalifikācijas sertifikāts nekustamā īpašuma novērtēšanai” tiks atzīti par spēku zaudējušiem. Tiks nodrošināta vienota prakse nekustamo īpašumu vērtēšanā, jo visos gadījumos, kad būs nepieciešams nekustamā īpašuma novērtējums, to veiks nekustamā īpašuma vērtētājs, kura profesionālo kvalifikāciju apliecinās attiecīgs profesionālās kvalifikācijas sertifikāts.

Līdz ar to tiktu samazināta iespējamība tam, ka nekustamie īpašumi tiek novērtēti neadekvāti zemu vai augstu.

Noteikumu projekts “Prasības nekustamā īpašuma vērtētāja profesionālajai kvalifikācijai un profesionālās kvalifikācijas sertifikāta izsniegšanas kārtība” rīt, 3.aprīlī, tiks izsludināts valsts sekretāru sanāksmē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai vispirms nav jasertifize TM paklautiba VDZ ]spekulativo darijumu vertetaji]?

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Pasaulē
Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaug par 5%Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 859 eiro, kas ir par 5% jeb 41 eiro vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+