Ekonomika
Darbs

Vēlas “pārmācīt” šoferus, kasierus un maizniekus8

Foto – Edijs Pālens/LETA

Lai gan bezdarba līmenis Latvijā samazinās, ekonomiski svarīgās nozarēs trūkst darbaroku un iegūtās zināšanas arvien straujāk noveco. Lai risinātu šo problēmu, Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) atklāj otro pieteikšanās kārtu Eiropas Savienības fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”. Projekts paredzēts cilvēkiem no 25 gadu vecuma, kuri vēlas apgūtu jaunas prasmes vai pārkvalificēties, lai arī nākotnē būtu konkurētspējīgi darba tirgū.

 

Ne bezdarbnieku projekts

“Mūsu prioritāte ir cilvēki, kas vecāki par 45 gadiem, īpaši tie, kas strādā zemu atalgotās profesijās,” pērn, izsludinot projektu, akcentēja VIAA direktore Dita Traidās. “Ja neko nedarīsim, šie cilvēki drīz darba tirgum būs zuduši, jo tos izkonkurēs gados jaunie cilvēki. Beidzot ir parādījies projekts jau nodarbinātiem cilvēkiem, nevis bezdarbniekiem.”

Strādājošie un pašnodarbinātie var izvēlēties paaugstināt savu profesionālo kompetenci un konkurētspēju vairāk nekā četrsimt programmās divpa­dsmit dažādās tautsaimniecības nozarēs. Piemēram, būvniecībā, kokrūpniecībā, transportā un loģistikā, drukas un mediju tehnoloģijās.

“Pieteikšanās notiek, iesniedzot dokumentus izglītības iestādēs klātienē, lai šī gada jūnijā varētu sākties grupu komplektēšana un mācības,” norāda VIAA pieaugušo izglītības pārvaldības nodaļas vadītājs Ingus Zitmanis. Mācībām var pieteikties līdz šā gada 16. aprīlim 68 izglītības iestādēs visā Latvijā. Gan pirmajā projekta kārtā, gan otrajā pieteikšanās nenotiek elektroniski, tādēļ tām personām, kas ar datoru ir “uz jūs”, problēmu nebūs. VIAA informē, ka elektroniskā sistēma, lai mācībām varētu pieteikties attālināti, vēl tiek izstrādāta.

Lai nodrošinātu atbalstu visiem interesentiem, 68 pašvaldībās darbojas pieaugušo izglītības koordinatori, kuri sniedz informatīvu atbalstu. Savukārt 28 Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs var saņemt karjeras konsultāciju par turpmākās karjeras veidošanu un piemērotāko mācību izvēli. “Ikviens strādājošais vecumā pēc 25 mācīties šajā projektā var tikai vienu reizi, tādēļ aicinām izdarīt pārdomātu izvēli un izglītības iestādē rūpīgi izpētīt izvēlētās izglītības programmas saturu. Tāpat arī iepazīties ar plānoto nodarbību grafiku, pasniedzējiem un noskaidrot, vai izvēlēto mācību apguvē nepieciešamas priekšzināšanas,” aicina I. Zitmanis.

 

Zemu atalgotajiem priekšroka

Mācību klāsts ir saskaņots ar darba devējiem, apmācības notiks tādās profesijās, kurās akūti nepieciešamas darbarokas. Piedāvāto mācību vidū liekākā daļa ir neformālās izglītības programmas – 302. Iespējams iesaistīties arī profesionālās tālākizglītības vai profesionālās pilnveides izglītības programmās. Apgūt jaunas nozares var ar nepabeigtu vai pabeigtu izglītību – pamatizglītību, vispārējo vidējo, profesionālo vai augstāko izglītību, kam ir nozīme, ja izvēlētajās mācībās nepieciešamas priekšzināšanas. Tomēr, ja pieteikumu skaits būs ļoti liels, priekšrocības uzņemšanā būs iedzīvotājiem vecumā no 45 gadiem, kuri strādā konkrētās profesiju grupās. Aktuālāk apmācīt ir pakalpojumu un tirdzniecības darbiniekus – konduktorus, pārdevējus, ielu tirgotājus, kasierus, sanitārus, apsargus. Kvalificētus strādniekus un amatniekus – juvelierus, maizniekus, podniekus, kurpniekus. Iekārtu un mašīnu operatorus un izstrādājumu montierus – karjera strādniekus vai transporta līdzekļu vadītājus. Tāpat arī vienkāršo profesiju pārstāvjus – apkopējus, veļas mazgātājus, krāvējus, iesaiņotājus, atkritumu savācējus un šķirotājus, sētniekus.

 

Apmācības noder ikdienas darbā

“Strādāju jurisprudencē. Arvien vairāk pie manis vērsās klienti, kurus interesēja nianses par personas datu aizsardzību. Sapratu, ka man trūkst šādu zināšanu, lai sniegtu atbildes uz visiem klientu interesējošajiem jautājumiem,” pieredzē dalās jurists Rinalds Freimanis, kurš pirmajā šā projekta kārtā apguva kursu “Personas datu aizsardzība”. “Iegūtās zināšanas varu lietot ikdienā, tās man patiešām noder. Kursus kopumā vērtēju atzinīgi. Pasniedzēji dalījās pieredzē, stāstīja piemērus no dzīves. Tas ļoti palīdzēja, un priecē, ka netika mācīta sausa teorija, kas pēcāk nenoder. Mācījos Rīgā, kursi notika reizi nedēļā vakaros pēc darba laika.”

Mācību izmaksas 90% apmērā sedz ES fondi un valsts, strādājošajam jāveic 10% līdzmaksājums. Neformālās izglītības programmās iedzīvotāja maksājuma apmērs nepārsniedz 36 eiro, savukārt citās programmās tas var būt arī vairāki simti eiro. Šo līdzmaksājumu var segt arī darba devējs, bet bezmaksas mācības ir personām ar maznodrošinātās vai trūcīgās personas statusu. Viņiem pieejams arī atbalsts reģionālajai mobilitātei – transporta izmaksu kompensācija, ja šādi izdevumi radušies mācību laikā. Tāpat strādājošie ar invaliditāti var pretendēt uz asistenta vai surdotulka izmaksu kompensāciju.

 

UZZIŅA

ES projekts “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”

Pirmajā pieteikšanās kārtā 2017. gada novembrī mācībām četrās prioritārajās nozarēs – elektronisko un optisko iekārtu ražošanā, informācijas un komunikācijas tehnoloģijās; būvniecībā; kokrūpniecībā; metālapstrādē, mašīnbūvē un mašīnzinībās pieteicās 5565 iedzīvotāji.

No tiem šā gada janvārī un februārī mācības uzsāka 3923 strādājošie.

Otrajā kārtā piedāvāto mācību un izglītības iestāžu saraksts, kā arī pieteikšanās kārtība, dokumenti un cita praktiska informācija pieejama vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.

Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts. Tas ilgs sešus gadus līdz 2022. gada nogalei, ieguldot vairāk nekā 25 miljonus eiro.

Dati: VIAA

 

LA.lv