Pasaulē
Citur

Vēlēšanas pasaules lielākajā demokrātijā0

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Parlamenta vēlēšanas Indijā sākās 11. aprīlī un notiks septiņos posmos līdz 19. maijam, savu gribu paužot aptuveni 900 miljoniem vēlētāju.

Indija ar aptuveni 900 miljoniem balsstiesīgo iedzīvotāju tiek uzskatīta par pasaules lielāko demokrātiju. Valsts parlamenta apakšpalātā ir 543 vietas. Elektroniskās vēlēšanu mašīnas tiek vestas cauri džungļiem un kalnos, lai nodrošinātu vēlētājiem iespēju nobalsot. Kāda no mašīnām nogādāta ciematā pie Ķīnas robežas, kur ir tikai viens vēlētājs, un vēl cita aizvesta vīrietim, kurš viens pats dzīvo tīģeru rezervātā.

2014. gadā BJP pirmo reizi kopš 1984. gada izdevās iegūt absolūto vairākumu parlamentā.

Daļu no priekšvēlēšanu solījumiem premjerministram Modi nav izdevies izpildīt, sevišķi lauku apvidos, kur pēdējos gados sausums, zemās cenas un aizdevēji noveduši līdz pašnāvībai tūkstošiem lauksaimnieku.

2014. gadā BJP guva lielu panākumu Utarpradēšā, kas ir Indijas visblīvāk apdzīvotais štats, taču šoreiz partijas uzvaru apdraud alianse starp harizmātisko zemāko kastu līderi Majavati Kumari un reģionālo partiju. Lai kompensētu gaidāmo zaudējumu Utarpradēšā, BJP izvērsusi kampaņu Indijas ziemeļaustrumos un Rietumbengālē, kur pie varas pašreiz atrodas Modi kritiķe Mamata Banerdžī.

Ja BJP neizdosies iegūt vairākumu un tā būs spiesta veidot aliansi vai arī citas partijas apvienosies pret BJP, Modi izredzes saglabāt premjera amatu būs apdraudētas.

Galvenie sāncenši vēlēšanās ir premjerministra Narendras Modi valdošā hinduistu nacionālistu Tautas partija BJP un opozīcijas partiju apvienība Indijas Nacionālā kongresa (INK) partijas vadībā. BJP uzvarēja 2014. gada vēlēšanās, solot valsts ekonomisku augšupeju, taču saimnieciskais apsīkums pēdējos gados mazina partijas izredzes uz atkārtotu panākumu.

Daži analītiķi uzskata, ka Indijas stingrā atbilde uz islāmistu kaujinieku sarīkoto teroraktu Kašmirā, kuras piederību Indijai apstrīd Pakistāna, varētu nākt par labu 64 gadus vecajam premjeram Modi.

Saistītie raksti
Premjera oponenti pārmet Modi, ka viņš spriedzi attiecībās ar Pakistānu cenšas izmantot, lai vairotu atbalstu savai hinduistu nacionālistu partijai.

Opozīcijā esošā partija INK, kas pērn pašvaldību vēlēšanās atstūma BJP no varas trīs štatos, sadarbībā ar vietējām partijām cer pieveikt BJP nacionālā mērogā. Partiju INK vada Rahuls Gandijs, slavenās Neru-Gandiju dinastijas ceturtās paaudzes politiķis, kura priekšteči ir vadījuši Indiju lielāko daļu no tās neatkarības laika. Vēlēšanās kandidē arī viņa māsa Prijanka Gandija. Rahula Gandija tēvs Radživs Gandijs, vecmāmiņa Indira Gandija un vecvectēvs Džavaharlals Neru savulaik ieņēmuši premjerministra amatu. INK politiķi pārmet BJP hinduisma pārākuma propagandēšanu un Indijas minoritāšu nobīdīšanu perifērijā.

LA.lv