Pasaulē
Eiropa

Vēlēšanās Šlēsvigā-Holšteinā uzvar Merkeles partija 16

Foto – AP/LETA

Svētdien Vācijā notikušajās Šlēsvigas-Holšteinas landtāga vēlēšanās uzvarējuši kancleres Angelas Merkeles pārstāvētie kristīgie demokrāti (CDU), kas ieguvuši 32% balsu.

CDU tuvākie konkurenti sociāldemokrāti (SPD), kas līdz šim valdījuši Šlēsvigā-Holšteinā koalīcijā ar “zaļajiem” un reģionālo partiju SSW, ieguvuši tikai 27,2% balsu. “Zaļie” savāca 12,9% balsu, bet liberālā Brīvo demokrātu partija (FDP) – 11,5% balsu. Šlēsvigas-Holšteinas land-
tāgā iekļuvusi arī labējā partija “Alternatīva Vācijai” (AfD), kas saņēmusi 5,9% balsu, liecina sākotnējie rezultāti.

Kristīgie demokrāti paziņojuši, ka neveidos “lielo koalīciju” ar sociāldemokrātiem (SPD) Šlēsvigā-Holšteinā. CDU uzvara Šlēsvigas-Holšteinas federālajā zemē ir nozīmīgs panākums Merkelei, kura Bundestāga vēlēšanās septembrī pretendēs uz ceturto pilnvaru termiņu kancleres amatā.

CDU kandidāts uz zemes premjerministra amatu Daniels Ginters paziņojis, ka sociāldemokrāti pēc tik smagas sakāves nevar ietilpt koalīcijā, jo tas dotu nepareizu signālu vēlētājiem. Tā dēvētās lielās koalīcijas vietā CDU plāno veidot koalīciju ar saviem iecienītākajiem partneriem – liberālo Brīvo demokrātu partiju, piesaistot arī “zaļos”. “Man ir skaidrs, ka mums Šlēsvigas-Holšteinas valdībā nepieciešamas pārmaiņas. Tas ir tas, ko vēlas tauta,” sarunā ar raidorganizāciju ARD uzsvēra Ginters. “Tagad esmu izlēmis sākt sarunas ar FDP un zaļajiem.” Ginters paudis cerību, ka varēs vienoties ar “zaļajiem” gan imigrācijas, gan bērnu aprūpes, gan finanšu jautājumos.

Vēlēšanās Šlēsvigā-Holšteinā piecu procentu barjeru pārvarējusi arī eiroskeptiķu partija “Alternatīva Vācijai” (AfD), taču visas pārējās partijas noraidījušas iespēju ar to sadarboties. Kreiso ekstrēmistu partija “Die Linke” ieguvusi tikai 3,3% balsu un kārtējo reizi nav spējusi iekļūt Šlēsvigas-Holšteinas landtāgā. Lai gan par reģionālo partiju SSW, kas pārstāv dāņu un frīzu minoritātes, balsojuši tikai 3,3% vēlētāju, tā būs pārstāvēta landtāgā, jo uz to kā uz minoritātes partiju nedz zemes vēlēšanās, nedz Bundestāga vēlēšanās neattiecas procentu barjera.

Ietekmīgais CDU pārstāvis Jenss Špāns, kas šobrīd Merkeles vadītajā valdībā ieņem finanšu ministra vietnieka amatu, jau paziņojis, ka pēc rudenī gaidāmajām Bundestāga vēlēšanām konservatīvie varētu veidot koalīciju ar FDP un “zaļajiem” arī nacionālajā līmenī.

LA.lv