×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2014
Drukāt

Vēlēšanu rezultātu apstrīdēšana: liecības sniedz Kaktiņš un žurnāliste Dragiļeva (10)

Foto: LETAFoto: LETA

No "Saskaņas" 12.Saeimā ievēlētais deputāts Andrejs Elksniņš (no kreisās), Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesneši Andris Guļāns, Ilze Skultāne, Dace Mita, priekšsēdētāja Veronika Krūmiņa, Rudīte Vīduša, Jautrīte Briede, Vēsma Kakste un Līvija Slica piedalās Augstākās tiesas sēdē, kurā skata partijas "Saskaņa" pieteikumu, ar kuru pārsūdzēti Centrālās vēlēšanu komisijas apstiprinātie 12.Saeimas vēlēšanu rezultāti.

Augstākās tiesas (AT) Senātam trešdien saistībā ar partijas “Saskaņa” pieteikumu, kurā pārsūdzēti 12.Saeimas vēlēšanu rezultāti, liecības sniedza “Saskaņas” pieaicinātie liecinieki žurnāliste Olga Dragiļeva un Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra “SKDS” direktors Arnis Kaktiņš, aģentūra BNS noskaidroja tiesā.

Dragiļeva tiesai liecināja par faktiem, kas saitīti ar raidījuma “De facto” 12.oktobra sižetu, kas tapis 8. un 10.oktobrī Rēzeknes novadā, Sakstagala pagastā. Galvenais darba uzdevums žurnālistei bijis balstīts uz vēlēšanu datu analīzi, pēc kuru izvērtēšanas viņa, ņemot vērā disproporcionāli lielo atbalstu partijai “Vienotība”, devās uz Sakstagalu un veica iedzīvotāju aptauju.

Žurnāliste pastāstīja, ka, veidojot sižetu, viens cilvēks viņai bija stāstījis, ka par pieciem eiro bija pārdevis savu balsi par labu partijai “Vienotība”, atzīmējot plusiņu iepretim deputāta Dzintara Zaķa kandidatūrai. Nobalsojis viņš esot Sakstagalā. Viņš klāstījis, ka vēlēšanu rītā pie viņa atbrauca paziņa un piedāvāja par pieciem eiro pārdot savu balsi, izskaidrojot arī, kas jādara ar atlikušajām vēlēšanu zīmēm.

Dragiļeva liecināja, ka pēc tam devās meklēt piedāvājumu izteikušo cilvēku. Norādītais cilvēks noliedzis savu saistību ar balsu pirkšanu. Viņa norādīja, ka vismaz vēl viens cilvēks aptaujā bija apstiprinājis runas par balsu pirkšanu.

Žurnāliste sacīja, ka sižetā nav iekļauta intervija ar Sakstagala iecirkņa sekretāri, iecirknī daudzas vēlēšanu zīmes bijušas ļoti līdzīgi aizpildītas – “klonētas”, kas šķitis aizdomīgi.

Dragiļeva neatklāja savu ziņu avotu un šā cilvēka vārdu nenosauca.

Kaktiņam tiesa piemēroja lietpratēja statusu, kurš tiesai varētu izskaidrot pirms vēlēšanām – 2013.gada decembrī – veiktās socioloģiskās aptaujas datus par partijas “Vienotība” deputātu Dzintaru Zaķi.

Liecībā Kaktiņš tiesai norādīja, ka aptauja bāzēta uz metodoloģiju: statistiku un varbūtības teorijām. Aptaujas nav ļoti precīza zinātne, tomēr tām ir jēga. Aptaujās apkopotie skaitļi nav dzelžaini akmenī iecirsti. Šie skaitļi ļauj izteikt pieļāvumus, hipotēzes, nevis dzelžainus piemērus, klāstīja Kaktiņš.

Attiecībā uz deputāta Zaķa popularitāti Latgalē Kaktiņš norādīja, ka Zaķim ir bijis “jāieliek ļoti, ļoti liels darbs”. Šādi Zaķa rezultāti nav pašsaprotami. Tāpat viņš atzina, ka teorētiski viss ir iespējams.

Kaktiņš arī sniedza komentāru par veiktajām aptaujām pirms vēlēšanām, kas veiktas jūnijā pēc partijas “Vienotība” pasūtījuma. Viņš sacīja, ka jūnijā, visticamāk, starp Zaķi un partijas “Vienotība” deputātu Anriju Matīsu nebija lielas atšķirības popularitātes ziņā, tā bijusi līdzīga, taču piebilda, ka šāda statistika “nepasaka” par atsevišķiem vēlēšanu iecirkņiem Latgales reģionā.

Piemēram, jūnijā veicot aptauju tiešās intervijās no 114 aptaujātajiem respondentiem Latgalē, 8,5% respondentu izteica viedokli, ka Zaķi vēlēšanās atbalstīs vai visdrīzāk atbalstīs, aptuveni 26% respondentu pauda viedokli, ka neatbalstīs vai visdrīzāk neatbalstīs.

Tiesa trešdien pabeidza skatīt lietu pēc būtības, pēc sēdes pārtraukuma notiek tiesas debates.

Kā BNS noskaidroja Drošības policijā (DB), no DP lietvedībā esošajiem septiņiem kriminālprocesiem četri ir saistīti ar iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem par labu vairāku partiju deputātu kandidātiem Latgalē. Liecības par balsošanu apmaiņā pret materiālu labumu par labu kādam no deputātu kandidātiem Latgalē patlaban ir sniegušas ne vairāk kā piecas personas.

Jau ziņots, ka AT Senāts trešdien apmierināja pieteicēja – partijas “Saskaņas” pārstāvja Andreja Elksniņa – pieteiktos lūgumus par divu liecinieku uzaicināšanu uz tiesas sēdi, kurā tiek skatīta lieta saistībā ar “Saskaņas” pieteikumu, kurā pārsūdzēti 12.Saeimas vēlēšanu rezultāti.

Elksniņš tiesai izteica lūgumu par divu liecinieku aicināšanu uz tiesas sēdi un viņu nopratināšanu. Lūgumu Elksniņš pamatoja ar to, ka tas saistīts ar lietas faktisko apstākļu noskaidrošanu – Latvijas Televīzijas raidījuma “De facto” veidoto sižetu, uzaicinot tā žurnālisti. Tāpat Elksniņš uzskatīja, ka “SKDS” direktors Kaktiņš liecinieka statusā varētu pastāstīt par “SKDS” veiktās socioloģiskās aptaujas rezultātiem pirms vēlēšanām – 2013.gada decembrī – attiecībā uz partijas “Vienotība” deputātu Dzintaru Zaķi. Pēc Elksniņa uzskata, Kaktiņš tiesai varētu sniegt pētījuma metodes un datus par deputāta Zaķa popularitāti pirms vēlēšanām.

Lietas dalībniekiem attiecībā uz pieteiktajiem lūgumiem nebija iebildumu.

“Saskaņa” apstrīdējusi vēlēšanu rezultātus Latgales reģionā. Partijas pārstāvji esot savākuši pierādījumu bāzi par iespējamo balsu pirkšanu par labu “Vienotībai” vismaz 20 iecirkņos un par aptuveni 2000 balsīm. Līdz ar to par strīdīgiem varētu kļūt viens vai divi deputāta mandāti, iepriekš lēsa “Saskaņas” pārstāvis Elksniņš.

DP saistībā ar iespējamu balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās sākusi septiņus kriminālprocesus. Zaķis līdz izmeklēšanas beigām ir apturējis darbību partijā un atkāpies no “Vienotības” frakcijas vadītāja amata 11.Saeimā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Es arī labāk savu balsi atdotu par polšu,nekā par pliku pigu. Diemžēl, neviens nepiedāvājās pirkt.

 2. Vislielākais nelietis visā šajā lietā tomēr ir Vidiņš. Nodot savējos -tas nav cilvēka cienīgi, pat ja viņam būtu taisnība.

 3. Latgalieši nepļāpā. Par dzelteno šņabi arī visi pircēji klusēja un nelietīgos pārdevējus noskaidrot nebija iespējams.

 4. Protams, ka nekādu taisnību nenoskairos, jo cilvēki zina, ka pirkt balsis ir nelikumīgi un par to var tikt sodīti.
  Ja tiešām grib ko noskaidrot, tad ir skaidri jāpasaka, ka visi var droši sniegt liecības un par to sodīti netiks.

 5. Tas teatrs beiksies ar ČIKS………………..

 6. atstāsts, vai tas ir nopietni? Bet Kaktiņš reiz veica aptauju par ļaužu vēlēšanos atgriezties padomijā.

 7. Kas ta Dragileva tada? Atbildēt

  No kurienes vina uzpeldeja un kadel ticet tam ko vina saka? Ja te notiek izmeklesana tad ari vinas ticamibu jaizmekle. Mes visi zinam no rugtas pieredzes, ka uz visadam tadam liecibam nav ko palauties. Kremlim pret saviem oponentiem bija un joprojam ir gluzi normali sniegt melus ka patiesibu un krievalodigo zurnalistika gandriz bez iznemuma ir joprojam Kremla ietekmeti.

 8. Nu vot,balso kaa gribi,taa pat viss ir nopirkts 🙁

 9. Saskaņai būtu vairāk mandātu,ja Vienotības biedri nemaksātu par balsīm,Latgalē par vienotības sarakstu ,izbeidziet,tās vēlēšanas ir vispār no pirksta izzīstas,vajag atzīt vēlešanas ka nenotikušas,varbūt tā valdība atgūtu savu cieņu vēlētāju acīs..

Draugiem Facebook Twitter Google+