Uncategorized

Vairāk “zīmējušies” melnie jociņi. Karikatūrista Šļūkas pieturzīmes 0


Gatis ar vecāko dēlu Renāru.
Gatis ar vecāko dēlu Renāru.
Foto – Valts Kleins

Izdevniecība “Lauku Avīze” aprīlī laiž klajā karikatūrista GATA ŠĻŪKAS (1979) jaunāko karikatūru izlasi (iepriekšējā izdota 2006. gadā).

Par sevi mākslinieks rakstījis:

“Šļūka nav mans pseidonīms, kā dažiem šķitis, bet īstais uzvārds. Kur es tāds radies? Raunā, skaistā Vidzemes ciemā, tur arī pirmoreiz paņēmu rokā zīmuli. Zīmēju, zīmēju un 1. klasē sapratu, ka vēlos kļūt par karikatūristu. Laikam jau pārlieku biju žurnālu “Dadzis” saskatījies. Pamatskolas zīmēšanas stundās uzdotos tematus jau centos izpildīt karikatūru stilā ar lieliem deguniem un palielām acīm. Cilvēkus zīmēju ar četriem pirkstiem, laikam jau tādēļ, ka četri pirksti bija gan multeņu varoņiem, gan dažu labu karikatūristu tēliem. Zīmēšanas skolotāju tas viss nemulsināja, pat vēl vairāk, tiku pie labām atzīmēm.

Mani tā laika paraugi, no kuriem daudz mācījos, bija Volts Disnejs un Gunārs Bērziņš.” Gatis Šļūka Latvijas Mākslas akadēmijā ieguvis maģistra grādu. Viņa darbi publicēti daudzos preses izdevumos, grāmatās, interneta vietnēs… Kopš 1998. gada mākslinieks strādā akciju sabiedrībā “Lauku Avīze”, kur viņa kolēģis ir izcilais saržu meistars Ēriks Ošs. Viņš Gati raksturo: – Apskaužami, ka Gatis vienmēr ir idejām bagāts un tēmas atrod pats. Zīmējumos – dabas dota kompozīcija. Izbrīnīja, ka sejām tādas izteiksmīgas ekspresijas, galējas izteiksmes. Viņš tā zīmē jau kopš paša sākuma, un man tas patīk. Vella puika. Ar savu patīkamo, cilvēkus uzpērkošo smaidu. Talantīgs.

Jaunajā karikatūru grāmatā karikatūras sagrupētas 18 tēmās, piemēram: politika, Saeima, vēlēšanas, par un ap televīziju, valoda, sports, sekss, sievietes, mīlestība…

Autors teic, ka nez kādēļ viņam vairāk “zīmējušies” melnie jociņi.

*

Populārākie šīs grāmatas karikatūru tēli – 48 odi (vieglāk zīmēt, diezgan dzēlīgi un daudz sastopami, īpaši Līgo vakarā un Jāņos), 24 govis, 23 cūkas, 18 sniegavīri, 9 kurmji un 8 nāvītes.

*

Par savu zīmējuma veidu Gatis saka: – To noteic karikatūras ideja. Ja tajā jāiekļauj daudz teksta, sīki elementi, tad izraugos modernāku tehnoloģiju, nevis krāsu zīmuli.

*

Gatis Šļūka ir lielisks kuriozo sadzīves situāciju attēlošanas meistars.

– Karikatūras ideja var rasties pēkšņi pati no sevis – no zila gaisa. Reizēm gan jāpamokās ne pa jokam. Ja top vairāki varianti, tad testēju vai nu internetā tvitera sekotājus, vai kolēģus, draugus, kurš nu gadās pa rokai.

*

Gata Šļūkas karikatūras ne vien spēj sasmīdināt, bet liek pat nospriest par attēloto: “Jā, jā, to viņš bija pelnījis!” vai “Redz kā, arī tā var uz šo lietu paskatīties!”

*

Gata zīmējumu stilam ir raksturīgi lieli deguni. Par tiem neviens neesot aizrādījis, iebildumi bijuši vienīgi par izvalbītajām acīm.

*

Paskat tik! Gatis anekdotes nelasot, tāpēc arī nestāstot… Ja nu kādu izdomā, tad tikai karikatūras veidā.

*

Pēdējā laikā karikatūrists iecienījis zīmēt sniegavīrus – varbūt spītējot ziemai, ka tā skopojusies ar sniegu?

– Tie ir viegli zīmējami – trīs bumbuļi un burkāns.

*

– Priekšroku dodu mīkstākajiem zīmuļiem, kas neskrāpē papīru. Tādus esmu iegādājies Londonā, kur nopirku uzreiz kasti, vēlāk vēl arī otru.

*

Saistītie raksti

Gata Šļūkas paraksts, ko viņš atstāj zem savām karikatūrām, ir kā meistarstiķis – taisnstūris ar pabeigtu kompozīciju. Izskatās kā zīmodziņš!

Galerijas nosaukums
LA.lv