Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Jēziņ balto, kādēļ jāmostas 3 naktī? 16

Foto – Shutterstock

Naktī uz svētdienu latviešu tautu kārtējoreiz pakļaus baismajai pulksteņu grozīšanas eksekūcijai, kas atkārtojas divreiz gadā. Laika nostellēšana stundu uz priekšu – atpakaļ ir panesama tikai fiziski veseliem cilvēkiem bez gremošanas un psihiskiem traucējumiem vai ar vodkā mērcētiem nerviem, kurpretim pārējiem tā ir traumējoša. Gados pavecākiem ļaudīm un jūtīgākām dvēselēm ir ļoti grūti pieskaņoties un pārslēgties citā dienas režīmā, kad sākas vasaras vai ziemas laiks. Kolīdz jāpārgriež ceijeris, labu brīdi iepriekš tramīgākie pūces un cīruļi spiesti dzīvot kā uz atsperēm, vai nenokavēs ko liktenīgu. Jēziņ balto, kādēļ jāmostas trijos naktī un mēnesnīcā jāuzvelk stundenis! Darbaļaudis ilgstoši zaudē možumu un darbaprieku, pensionāriem kāpelē asinsspiediens, pāriem pagaist dzimumtieksme, astrologiem, kas ik minūti seko līdzi zvaigznāju stāvoklim, sākas baigais čakars, un profesori Danilāns un Stradiņš ne reizi vien izteikušies, ka derētu nomušīt pseidozinātnieku, kas izfunktierējis pulksteņa pārgrozības it kā elektrības taupīšanas nolūkā, it kā velnsviņzin, kāpēc.

Kaimiņzemju somu, igauņu, lietuviešu vadības sarosījušās nokārtot situāciju, kad pie sienas piekārtā pulksteņa tikšķi nesapas ar bioloģiskajiem. Tiesa, kaimiņu uzšķiltajai domai mūspusē ir arī noliedzēji. Daži gribētu, lai paliek spēkā vecais noregulējums, kas pagarina vasaras gaišās novakares, tām lēnām ieslīgstot zilās noskaņās.

Tomēr notikums ar atteikšanos no pārejas uz vasaras laiku būtu kosmisks, jo laika ritiem ir sakars starp debesīm un zemi. Turklāt neapmierinātie pilsoņi sliecas domāt, ka laikrāžu grozīšana šurpu turpu varētu būt pretlatviska rīcība un nebūt ne saskaņā ar senču iesakņoto dzīvesveidu. Vadībai derēja reaģēt kaut vai tāpēc, ka politiskajā pārvaldē pie noteikšanas ir zaļie zemnieki, kas nozvērējušies gādāt par iedzīvotāju labsajūtu. Ne visi tur ir dīvānzemnieki. Daži no prakses zina, kāds satraukums un disharmonija ceļas kūtī, kad aizgaldu iemītnieki mostas pēc gaiļa un laika veča mūžu mūžos noteiktā laika tecējuma, bet saimniecei agrais rīts pienāk pēc EK pieņemtās regulas. “Pārceltā” laikā gaismas trūkuma dēļ iekavējas zaļo zirnīšu augšana un neizcepas klona maize. Te nu bija skaidri jāpasaka stingrāks vārds un jādara zināms Briselei valstisks viedoklis, ka uz priekšu un atpakaļ pagrieztā stunda nenes svētību Latvijas ļaudīm un prātīgākais ir, lai ciparnīca turpmāk stāv mierā neaiztikta. Jautājiet vēlētajām personām, vai partijas par laikmaiņu runās savos marta plēnumos? Atkal gaidīs, kad amerikāņi izsauks uz nobāršanu Vašingtonā un liks ierasties ministriem ar mammām? Un mūsu prezidents taču ir dabas bērns no Zaļās partijas – Vējonim tūliņ vajadzēja protestēt pret laika savandīšanu!

Saistītie raksti
LA.lv