×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
21. marts, 2013
Drukāt

Vēlos remontēt jumtu. Vai slēgt līgumu ar uzņēmumu?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Gribu remontēt jumtu, nomainot segumu. Uzņēmums prasa uzreiz pārskaitīt naudu. Vai šajā gadījumā līgums nav jāslēdz? Kāda ir pareizā secība?” 
Marina Ikšķilē

 

Ja mājai nepieciešams jauns jumts, aicina jumiķi. Par veicamajiem darbiem mēdz vienoties mutiski vai rakstiski. Kaut kā iegājies, ka, mutiski vienojoties, izpildītājam dažreiz aizmirstas samaksāt nodokļus. Klients no tā tieši necieš, jo kopējās izmaksas var samazināties līdz 30 %. Tas ir pietiekami ievērojams cipars, lai mazliet pievērtu acis. Tomēr šādā variantā pasūtītājs kļūst pilnīgi neaizsargāts, un jebkuru neskaidrību gadījumā viņam grūti kaut ko pierādīt. Par garantijām vispār var aizmirst, jo kādas var būt, ja nav rakstiska līguma. To sastādīt nav tik sarežģīti, jo katrai firmai parauglīgums jau datorā. Atliek vien precizēt detaļas: darbu apjoms, celtniecības tāme, izpildes termiņš, maksājuma kārtība, garantijas un citi nosacījumi, piemēram, prēmija par ātrāk paveiktu darbu vai soda nauda par kavēšanos.

Līgumā svarīgs punkts ir naudas plūsma. Ir pieņemts, ka kopēja summā jumta klājuma izmaksas nosacīti veido vienu trešdaļu, jumta konstrukcijas materiāli – otro trešdaļu, bet trešo – darba apmaksa.

Atkarībā no materiāliem un sarežģītības šī proporcija var mainīties. Darbus uzsākot, avansa maksājuma apjoms parasti ir ap 30 %, pēc kāda laika, kad redzama procesa virzība, seko otrā daļa – ap 60 %, atlikušos 10 % atstājot līdz darbu pabeigšanai, kuru abas puses apstiprina ar pieņemšanas – nodošanas aktu. Ja papīri ir kārtībā, klients var divus gadus cerēt uz kompensāciju nekvalitatīvi veikta darba gadījumā un droši griezties Patērētāju aizsardzības centrā un pat tiesā. Dažreiz stabili jumiķu uzņēmumi paredz pat garāku garantijas laiku. Protams, arī klientam pašam ir jākontrolē darbi. Īpaši bīstamas vietas ir skursteņa ieslēgums jumta augšpusē un sarežģītākās noteces. Un jāseko, vai viss atbilst tāmei.

– Saimiekam vērts pārliecināties, vai tāmē minētie prestižas firmas materiāli patiešām ir uz jumta, vai tie nav aizvietoti ar lētākiem un mazāk kvalitatīviem. Piemēram, pietiekami dārgajiem Ruukki jumta klājuma materiāliem lejas pusē ir lietus ūdens noteces rene, bet ražotājs uzrādīts plākšņu apakšējā pusē, – stāsta SIA “Ruukki Latvija” tirdzniecības vadītājs Gunārs Grāvītis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+